Depremden etkilenen üreticilerle dayanışma rehberi

Hazırlayan: Tuvana Adalı

6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerdeki yerel üretici ve küçük işletmelerin faaliyetlerinin devamlılığı için dayanışma ve desteklerin sürekliliği büyük önem taşıyor. Çeşitli metotlarla sipariş vererek alışveriş yapabileceğiniz önerilerimizi bu sayfada toplamaya devam edeceğiz.

Ayrıca gezgin ve yazar Seymen Bozaslan, Instagram hesabında depremden etkilenen bölgelerdeki yerel üreticilere dair değerli ve kapsamlı paylaşımlar yapmakta. Local Makers’ın titizlikle hazırladığı Deprem Bölgesindeki Lokal & Butik Üreticiler Dizini de burada. Takibe almakta fayda var.

Mundi Herbal
Adana

Örgüden: El işi çantalar yapan bir kadın üretici, işletme ile iletişime geçerek destek olunabilir. 

Happyy Charms: Dekorasyon ve takı alanında üretim yapan bir kadın üretici. Shopier sayfasından satın alınabilir. 

egge.co: Farklı kullanımlar için çantalar üreten bir kadın üretici topluluğu. Shopier sayfasından sipariş verilebilir. 

Dağdibi Organik Tarım: Organik gıda ürünleri satışı, Whatsapp ve Instagram sayfası üzerinden ulaşılabilir.

Mundi Herbal: Doğal ve bitki özlü bakım ürünleri, sabunlar, spreyler ve kremler üreten bir oluşum. Instagram ve Shopier sayfalarından sipariş verilebilir. 

Şifa Ana: Turşu, salça ve sos gibi doğal gıda ürünleri satışı yapan Şifa Ana’nın çeşitli karışımlardan oluşan kürlerin tarifleri için Instagram sayfasına göz atılabilir. Web siteleri üzerinden sipariş verilebilir.

Bahçemden İncir
Adıyaman

Munch Chocolate: Elif Çelik tarafından üretilen çikolatalar, kişiye özel tasarım kutular. Sipariş için Instagram üzerinden iletişime geçilebilir. 

Moon Organik/Natural: Salça, baharat, zeytinyağı ve kuruyemiş üretimi. Trendyol üzerinden sipariş verilebilir.

Gurmezar: Baharat, bakliyat, kuruyemiş, şarküteri ve yöresel gıda/tarım ürünleri. Web siteleri üzerinden sipariş verilebilir. 

Urmudut Pekmezcisi: Pekmez, turşu, salça ve sos üreticisi. Haftada bir defa kargo çıkışı yapılabiliyor, sipariş için Instagram üzerinden iletişim kurulabilir. 

Bahçemden İncir: Kuruyemiş ve yöresel ürünler, sipariş için Instagram üzerinden iletişime geçilebilir.  

Mithra Botanical
Diyarbakır

Yöresinden Doğal Al: Doğal yöntemlerle yapılan salça, dolmalık patlıcan ve biber gibi yöresel gıda ürünleri hazırlayan bir kadın üretici topluluğu. Instagram üzerinden iletişime geçilebilir.

Yıldızdağ Yöresel Ürünler: Baharat, bakliyat, konserve, kuruyemiş, şarküteri, salça ve zeytinyağı gibi gıda ürünleri satışı yapan bir kadın üretici topluluğu. Whatsapp ve Trendyol üzerinden sipariş verilebilir.

Hevsel Bahçesi: Baharat, bakliyat, konserve ve turşu, salça gibi gıda ürünleri. Zehirsiz tarım. Web siteleri ve Whatsapp üzerinden sipariş verilebilir. 

Sylvan Natural: Tıbbi ve aromatik bitki işleme ve üretim tesisi, lavanta yağı satışları yapıyor. Trendyol üzerinden sipariş verilebilir. 

Mithra Botanical: Tütsü, mum, uçucu yağlar ve bitki çayları üreten bir tarım oluşumu. Web siteleri ya da Trendyol ve Hepsiburada üzerinden sipariş verilebilir. 

Namu Kahve: Bir kadın girişimci tarafından kurulan, Türk kahvesi, filtre kahve ve farklı çeşit taze kahveler üreten marka. Trendyol üzerinden satış yapıyor. 

Elit Mantar ve Doğal Gıda: İki kız kardeş tarafından üretilen istiridye mantarı ve özel gıda ürünleri. Deprem sebebiyle mantar üretim tesisleri kapanmak zorunda kalmış, Trendyol ve Shopier üzerinden satışları devam ediyor. Shopier bilgileri için Instagram üzerinden iletişim kurulabilir.

Kübbüşah Kutnu
Gaziantep 

Periaden: Hediyelik eşya ve dekorasyon ürünleri, Shopier sayfası üzerinden satın alınabilir. 

Anteplinin Elinden: Ev yapımı yöresel ürünler, baharat, konserve, şarküteri. Web siteleri üzerinden sipariş verilebilir. 

Hilaloğlu Fıstık: Fıstık ve yöresel gıda ürünleri. Instagram üzerinden iletişime geçilebilir. 

Lezzet Yurdu: Baharat, kuruyemiş, turşu, salça gibi yöresel gıda ürünleri. Web siteleri üzerinden sipariş verilebilir. 

Kübbüşah Kutnu: Kasım Usta’dan dokuma ürünler, sipariş için Instagram üzerinden iletişime geçilebilir.

Almacı Gurme: Kuruyemiş, baharat, şarküteri, yöresel ürünler. Instagram ve web siteleri üzerinden sipariş verilebilir. 

Meryem Ana Yöresel Ürünler
Hatay

South Hand Woven: Dokuma havlu, peştemal ve kumaşlar. Whatsapp üzerinden sipariş verilebilir.

Hellenia: Natürel sızma zeytinyağı ve nar ekşisi, el yapımı sabunlar. Sipariş için web sitesi üzerinden iletişime geçilebilir.

Nihat Helvacı Ahşap İşleri: Mutfak malzemeleri, mum ve evde kullanılabilecek çeşitli eşyalar. Trendyol üzerinden sipariş verilebilir.

Antiochs Bira: Butik Hatay birası, sipariş için Instagram üzerinden iletişime geçilebilir. 

Meryem Ana Yöresel Ürünler: Şarküteri ve yöresel ürünler, sipariş için Instagram üzerinden iletişime geçilebilir. 

İste Çiftlik: Hatay’ın yöresel gıda ürünleri, Instagram ve web sitesi üzerinden sipariş verilebilir.

Defne Kadın Kooperatifi: Kurutulmuş meyve, tıbbi ve aromatik bitkiler ve yöresel gıda ürünleri. Instagram üzerinden iletişim kurulabilir, Hepsiburada ve web siteleri üzerinden alışveriş yapılabilir.  

Vakıflı Kadınlar Kolu: Samandağ Vakıflı köyünde yaşayan kadınların reçel, zeytinyağı, tatlılar ve nice organik üretimleri. WhatsApp’tan sipariş veriliyor.

Eski Tatlar Atölyesi: Reçel, sirke ve Hatay’ın yöresel ürünleri. Shopier üzerinden satın alınabilir. 

Yeşil Sepet: Doğal üretim tatlı patatesler. Web sitesi üzerinden sipariş verilebilir. Hatay’da yemek yapan noktalara tatlı patates göndermek için aşevi paketi de satın alınabilir.

Tofema Ahşap Oyuncak
Kahramanmaraş 

Tofema Ahşap Oyuncak: Çocuklar için eğitici, ahşap oyuncaklar. Shopier üzerinden satın alınabilir. 

Arif Şekerleme: Maraş yöresine özel şekerlemeler, web sitesinden sipariş verilebilir.

Mar Lezzet: Reçel, turşu ve birçok yöresel gıda ürünleri, Instagram üzerinden iletişime geçilebilir.

Arif Şekerleme: 1963’ten beri üretimine devam eden, tatlı ve kuruyemiş geleneği. Siparişler için web sitelerine bakabilirsiniz.

Bilir Gross Kitap Kırtasiye: Onikişubat ilçesinde konumlanan bir kırtasiye. Depremden etkilenen çocuklar ve öğrenciler için destek kampanyaları da organize ediyor. WhatsApp’tan iletişime geçilebilir.

Eshkinar: Kaynatmadan, katkı maddesi ve glikozsuz yapılan nar ekşisi. 0344 606 06 46 numarasından iletişime geçilebilir.

Los ChullosKüçük ve orta ölçekli tekstil üreticilerinin afet sonrası yeniden faaliyete geçmelerine fayda sağlamak için kurulan bir ticari girişim. Web sitesinden satışta olan ürünleri görmek, sipariş vermek ve üreticilere dair bilgi edinmek mümkün. Afet bölgelerinde depremden zarar görmüş tekstil üreticisi ve zanaatkârlar da Los Chullos’a ulaşabilir. 

Leap Natural
Kilis

Leap Natural: Yerel ve mülteci kadın katılımcılarla birlikte kurulan oluşum, “sürdürülebilir kalkınma ve kadınların güçlenmesi için, kadın üreticilerden doğaya ve insana saygılı el yapımı ürünler” sunuyor. Kilis, Urfa, Mardin ve Kayseri merkezli. Shopier üzerinden alışveriş yapılabilir.

Bebeğim AşkınaBebek kıyafetleri, hediyelik eşyalar ve nakışlı ürünler. Shopier üzerinden satın alınabilir.

Kilis Yöresel ÜrünlerBaharatlar, tahin, Osmanlı kahvesi ve zeytinyağı gibi katkısız ve doğal, yöresel ürünler. İnternet sitesi üzerinden sipariş verilebilir.

Antep Gurmesi: Gaziantep ve Kilis merkezli, yöresel gıda ürünleri ve ev yemekleri. Sipariş için Hatice Hanım’la Instagram üzerinden iletişime geçilebilir.

Şükran Bahçesi
Malatya 

Kayısı Hanem: Kuruyemiş ve yöresel ürünler, Whatsapp üzerinden sipariş verilebilir

Ekmek Teknesi: Odun ateşinde pişen ekmek, simit, börek gibi fırın ürünleri ve şerbetli tatlılar. 

Perendi: Çocuk giyim üreticisi. Şu anda aktif satış yapamıyor, işletme ile iletişime geçerek destek verilebilir. 

Şükran Bahçesi: Kadın üreticiler tarafından hazırlanan doğal, organik kuruyemişler. Whatsapp üzerinden sipariş verilebilir ve işletme ile iletişime geçerek destek olunabilir.   

Doğal Tarım Günlüğü: Malatya Kuluncak, Çormu Köyü’nden baharat, konserve ve yöresel ürün satışları yapılıyor. Siparişler ve iletişim Instagram üzerinden yapılabilir. Hızlı dayanışma çağrısı: 13 Mart 2023 itibarıyla tohum ve seraya acil ihtiyaçları var. (İletişim: Mustafa Aslan 0533 127 9473)

Malatya Ev Eriştesi: Melek Hanım sade ve sebzeli erişte, tutmaç ve mantı üretiyor. Whatsapp ve Instagram üzerinden sipariş verilebilir. 

Goza Ev Çiçekleri
Osmaniye 

Woolmoms: 0-2 yaş bebekler için el yapımı ve organik kıyafetler üreten bir kadın üretici topluluğu. Instagram üzerinden sipariş verilebilir.

Ekiz Kuruyemiş: Yer fıstığı, fıstık çeşitleri ve kuruyemiş satışı, Whatsapp üzerinden sipariş verilebilir.

Goza Ev Çiçekleri: Dekorasyon ve tarım alanında bitki ve çiçek satışı, işletme ile iletişime geçerek destek olunabilir. Toplu alımlarda şehir dışına gönderim yapılabiliyor. 

Doğal Yaşam Ürünleri: Baharat, bakliyat, şarküteri, yöresel ürün ve zeytinyağı satışları yapılıyor. Web siteleri ve Whatsapp üzerinden sipariş verilebilir.  

Kundakçı Yer Fıstığı: Şarküteri ve yöresel ürünler, yer fıstığı ve fıstık ezmesi satışları. Web siteleri üzerinden alışveriş yapılabilir.  

Local Foodsy
Şanlıurfa

Crafts AnatoliaDuvar süsü, banyo lifi, takı ve yazma gibi el yapımı dekorasyon ürünleri. Web siteleri üzerinden sipariş verilebilir.

Abamor SadeyağAbamor ailesi 1800’lerden beri çiftçilik ve ticaretle uğraşıyor. Sade yağ ise tuzsuz tereyağından su ve yağsız kuru maddeleri uzaklaştırarak elde edilen, köklü bir geçmişe sahip bir yağ çeşidi. Web siteleri üzerinden detaylı bilgi alınabilir ve sipariş verilebilir.

Emel Butik Pasta ve Kurabiye: Doğum günü pastaları, kek, börek ve kurabiyeler. Sipariş için Instagram üzerinden iletişim kurulabilir. Emel Hanım Şanlıurfa’da çeşitli yemek atölyeleri de veriyor.  

Local Foodsy: Çörek otu, pekmez, kurutulmuş domates ve çeşitli baharatlar, yöresel ürünler. Sipariş için Semra Hanım ile Instagram üzerinden iletişim kurulabilir.

Punica – Sadece NarBahçede yetiştirilen nar ağaçlarından elde edilen nar ekşisi. Web sitelerinden sipariş verilebilir.