İlk bakış: Onur Saylak ve Hakan Günday’dan Uysallar

2015’te ilk kez kamera önünden arkasına geçen, kısa metraj çalışması Orman ile yurt içi ve yurt dışı festivallerde boy gösteren Onur Saylak, o zamandan bu yana Hakan Günday ile yaratıcı ortaklığını sürdürüyor. Yazarın aynı isimli kitabından uyarlanan, seyircisini bir insan kaçakçılığı şebekesinin tam ortasına bırakan Daha’nın (2017) ardından iş birlikleri Şahsiyet (2018) ile devam etmiş; büyük ses getiren yapım, başroldeki Haluk Bilginer’e Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü getirmişti. Senaryosu Günday’a ait olan dizinin haklarını çok geçmeden Meksikalı şirket ViacomCBS elde etmiş, Asesino del Olvido isimli uyarlama HBO Max kataloğuna giriş yapmıştı. İkilinin sıradaki projesi olan ve uzundur merakla beklenen Netflix dizisi Uysallar nihayet yüzünü gösterdi.

“Sekiz bölümlük disfonksiyonel aile kara komedisi” olarak tanımlanan Uysallar, 2020 senesinde, çarpık kentsel dönüşümlü İstanbul’un keşfedilmemiş sokaklarında ve yükselmeye devam eden plaza, rezidanslarında geçiyor. Üst orta sınıf mimar Oktay Uysal’ın (Öner Erkan) ve onun geniş sayılabilecek ailesinin kim olduğunu sorguladığı bir uyanış öyküsü. İdeal bir aile gibi gözüken Uysallar’ın her üyesinin birbirinden gizlediği ikili hayatları var. Aile üyeleri birbirlerinden habersiz hayal ettikleri hayatları yaşarken onların trajik, komik ve karanlık yanlarıyla tanışacağız. Alternatif bir aile öyküsü sunarken aynı zamanda “ben en son ne zaman mutluydum?” diye sordurtacak bir anlatı kuracağı söyleniyor.

Başroldeki Öner Erkan dışında dizinin kadrosunda bulunan isimler şu şekilde: Songül Öden (Nil Uysal), Haluk Bilginer (Berhudar), Uğur Yücel’in (Olcay Uysal), Umut Yeşildağ (Ege Uysal), Nilay Yeral (Ece Uysal), Bilyana Jovanovska (Sofia), Serkan Altunorak (Suat), İbrahim Selim (Mert) ve Nezaket Erden (Yağmur).

Uysallar 30 Mart’tan itibaren Netflix kataloğunda yerini alacak.