Yahya Abdul-Mateen II, Mad Max spin-off’u Furiosa’dan ayrıldı

2019’dan bu yana gündemde olan George Miller’ın Mad Max spin-off filmi Furiosa’da oyuncu değişikliği yaşandı. Filmin baş karakterlerinden birini canlandıracağı açıklanan Yahya Abdul-Mateen II, prodüksiyon takvimindeki değişiklikler sebebiyle projeden ayrıldı.Mad Max: Fury Road’da Charlize Theron’un canlandırdığı Furiosa karakterinin gençlik yıllarına odaklanacak filmde, söz konusu karaktere Anya Taylor-Joy hayat veriyor. Miller, ilk başta Furiosa’da oyuncuları görsel efektlerle gençleştirme tekniğini Theron için kullanmayı düşünmüş. Fakat edilen sonuç onun için hâlâ istediği noktada olmadığından bu fikrinden  zaman içinde vazgeçmiş ve yeni bir oyuncu seçimine gitmiş.

Son yıllarda birçok iddialı yapımda izlediğimiz Yahya Abdul-Mateen II, Furiosa spin-off’unda hangi karakter için seçilmişti, bilinmiyor. Daha önce verdiği röportajlarda Mad Max serisinin hayranı olduğunu ve bu evrene adım atacağı için duyduğu heyecanı birçok kez dillendiren oyuncunun, hangi film ya da dizinin takvimiyle yaşanan çakışma dolayısıyla projeden çıktığı da açıklanmadı.

Aquaman filminde Black Manta’yı canlandıran Yahya Abdul-Mateen II, bir diğer çizgi roman uyarlaması Watchmen’deki Dr. Manhattan performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Emmy kazandı. Ardından Netflix filmi The Trial of Chicago 7 ve Nia DaCosta’nın Candyman remake’inde oynadı. Sırada kendisini ikonik Morpheus suretinde izleyeceğimiz The Matrix Resurrections var.

Yahya Abdul-Mateen II, The Matrix Resurrections
Yahya Abdul-Mateen II out, Tom Burke in

Furiosa filminde oluşan boşluk, İngiliz oyuncu Tom Burke’le dolduruldu. 2013’te Nicolas Winding Refn filmi Only God Forgives’de izlediğimiz Burke’ün filmografisinde BBC dizisi The Musketeers , Joanna Hogg harikası The Souvenir ve Orson Welles’e hayat verdiği David Fincher filmi Mank var. Abdul-Mateen II’nun yerine bir Siyah oyuncu seçilmemiş olması da kafalarda kimi soru işaretleri oluşturuyor. Nitekim George Miller, Mad Max: Fury Road’un kastında Siyah oyunculara çok az yer vermesiyle eleştirilmiş, post-apokaliptik bu evrenin bembeyaz resmedilmesi tartışmaları beraberinde getirmişti. Mad Max filmlerinde başrol olarak nitelendirilebilecek son Siyah karakter, 1985 yapımı Thunderdome’da Tina Turner’ın canlandırdığı Aunty Entity’ydi.

Tom Burke

Tom Burke’ün yaklaşan diğer projeleri arasında şu sıralar post-prodüksiyon sürecinde olan Sebastián Lelio imzalı psikolojik gerilim The Wonder, Kurosawa başyapıtı Ikiru’nun Londra’da geçecek uyarlaması Living ve başrollerini Paul Mescal’la paylaşacağı açıklanan Bring Them Down var.