Yeni Quentin Dupieux absürtlüğü “Mandibules”ten fragman

Müzisyen kimliği Mr. Oizo ile de tanıdığımız Fransız yapımcı ve yönetmen Quentin Dupieux’nün dokuzuncu uzun metraj filmi Mandibules’in ilk fragmanı yayında. Filmin dağıtım şirketi Memento Films, temmuzda kısacık bir video paylaşarak merakları kabartmıştı. Geçtiğimiz günlerde 77. Venedik Film Festivalinde prömiyerini yapan Mandibules’in fragmanı hemen aşağıda.

Dupieux işlerindeki karakteristik absürt mizahın yapı taşları olan çarpıtılmış gerçeklik, neredeyse çocukça denebilecek fanteziler ve sürrealizm; filmin konusuna ve fragmanına bakıldığında öne ilk çıkan unsurlardan. Dupieux’nün 77. Venedik Film Festivali için verdiği açıklamaya göre Mandibules, “içten bir arkadaşlık komedisi; hikâyenin merkezindeki dev sinek sayesinde de fantastik bir film.”

Quentin Dupieux’nün hem yönetmeni hem senaristi olduğu filmde; Fransız komedi ikilisi Grégoire Ludig (Jean-Gab) ve David Marsais (Manu), arabalarının bagajında dev bir sinek bulduktan sonra bu sineği evcilleştirip üzerinden para kazanma planlarına girişen iki arkadaşı canlandırıyor. Adèle Exarchopoulos, Coralie Russier, Bruno Lochet ve India Hair’in yanı sıra; geçtiğimiz nisanda Mr. Oizo’yla birlikte “Pharmacist” teklisini çıkaran Belçikalı hip hop sanatçısı Romeo Elvis oyuncu kadrosundaki isimlerden. Dev sinek La Moche’u ise Star Wars filmlerinde BB-8’in sesi olan Dave Chapman seslendiriyor. 

Mandibules, Fransa’da 2 Aralık’ta sinemalarda olacak ancak diğer ülkelerde ne zaman vizyona gireceği henüz açıklanmadı.

Yazı: İpek Temizkan