Yılın kelimesi “NFT”

2012’de her ay ayın kelimesini seçen Glasgow merkezli Collins İngilizce Sözlüğü, 2013’ten bu yana yılın kelimesi ve aday kelimeleri açıklıyor. 2015’te binge-watch, 2016’ta Brexit, geçtiğimiz yıl da lockdown (karantina) seçilmişti örneğin. 2021’in kelimesi de pek şaşırtmadı.

Sözlük bilimciler, editörler ile pazarlama ve halkla ilişkiler gibi departmanlarda çalışanlardan oluşan bir ekibin oylarıyla seçilen 2021’in kelimesi NFT (Non-Fungible Token) oldu. Açıklamada kelimenin, bu yıl önceki yıllara nazaran yüzde 11 bin daha çok kullanıldığına vurgu yapıldı. 

Seçici kuruldan Alex Beecroft, bir kısaltmanın bu kadar yaygın şekilde kullanılmasını hayretle karşıladıklarını söylüyor ve ekliyor: “Henüz NFT’nin kalıcı olacağı konusu netlik kazanmamış olsa da dünyanın dört bir yanındaki muhabbetlerde bir anda böyle belirmiş olması, onu tartışmasız şekilde yılın kelimesi yapıyor.”

Yılın kelimesi NFT
Hâlâ sıklıkla sorulan soru: NFT nedir?

NFT, 2021’in en büyük kripto para birimi fenomeni olarak değerlendiriliyor. Açılımı Non-Fungible Token olan bu yeni sistem, “Değiştirilemez Kripto Varlık” olarak çevrilebilir. NFT’ler Ethereum gibi blockchain tabanlı platformlarda oluşturuluyor. Neler NFT olabilir? Dijital ortamdaki her şey, desek yeridir. 2021’de çok konuşulan konulardan biri, Twitter kurucusu Jack Dorsey’nin bir yardım kuruluşuna bağış toplamak üzere, attığı ilk tweeti açık artırmaya çıkarması olmuştu. 

Collins İngilizce Sözlüğü’nün diğer Yılın kelimesi adayları

Yılın kelimesi kazananını, jürinin değerlendirmeye aldığı diğer kelimelerin yer aldığı bir listeyle birlikte duyuran Collins İngilizce Sözlüğü’nün 2021 listesinde farklı konu başlıklarına temas eden başka sözcük ve sözcük öbekleri var. 

Yılın kelimesi climate anxiety

Listeye girmesiyle şaşırtmayanlardan biri Climate Anxiety (İklim endişesi). Eko-Anksiyete olarak da Türkçeleştirilen kelimenin Yeşil Gazete’deki tanımı şöyle: “Kişinin iklim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ekolojik felaketlerden endişe duyması. Ortada herhangi bir durum olmadığı hâlde kronik olarak devam eder. Yani herhangi bir felaket olmadığı hâlde kişide felaket olacağına dair bir korku uyanması.”

Neopronoun (Yeni zamirler) da Collins’in 2021 yılın kelimesi listesinde. Modern İngilizcede cinsiyetsiz tekil bir tanım olmamasından ötürü, herhangi bir cinsiyet ataması taşımayan zamirler kümesi anlamına geliyor. 

Hybrid-working (Hibrit çalışma), pandemi sonrası iyiden iyiye popülerleşen kelimelerden biri. Salgın sebepli kısıtlamaların görece azaldığı 2021’de küresel anlamda birçok şirkette yaygınlaşan, ev ve ofis arasında karma olarak bölünen çalışma modeline verilen isim.

Aşı, aşı karşıtlığı, aşı modelleri, aşıların yan etkileri vb konular tabii ki 2021 gündeminin manşetleri arasında. Double-vaxxed (Çift aşılı) kelimesi de bu dönemde türetilmiş ve yaygınlaşmış olması itibariyle Collins’in 2021 seçkisinde kendine yer bulmuş.

Listenin geri kalanında Crypto ve Metaverse gibi kelimeler de var. Tamamını Collins İngilizce Sözlüğü’nün web sitesinde görebilirsiniz.