Nefis bir programla Filmekimi rüzgârı yaklaşıyor

Her sene Sundance, Cannes, Venedik, Toronto gibi film festivallerinde merakımızı cezbeden ne varsa programına katan; bir yandan da ödül sezonuna donanımlı girmemize vesile olan Filmekimi için dönüş zamanı. İKSV bünyesinde 21. kez düzenlenen Filmekimi bu sene 7-16 Ekim’de İstanbul’da; lokasyonlarımız Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli’de City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Sinematek/Sinemaevi.


Filmekimi basın toplantısı 27 Eylül Salı akşamı Soho House İstanbul’da yapıldı, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan program ve gösterimler hakkında detaylı bilgi verdi. Bir kez daha karşımızda, dünyanın dört bir yanında nam salmış yönetmenlerin festivalleri arşınlayan, çeşitli ödüllere uzanan, eleştirmen favorisi filmler ile örülü, kapsamlı bir program var. 

The Banshees of Inisherin

Eylülde sonuçlanan Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Colin Farrell’a En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini getiren Martin McDonagh filmi The Banshees of Inisherin ile Noah Baumbach’ın son filmi White Noise / Beyaz Gürültü Filmekimi programında yer alıyor. Venedik’ten ayrıca L’Immensità (Emanuele Crialese), Marlowe (Neil Jordan) ve Paul Schrader’ın yeni filmi Master Gardener / Usta Bahçıvan da festivalde.

Decision To Leave / Ayrılma Kararı

Cannes’da Büyük Ödülü paylaşan Claire Denis’nin Stars At Noon / Öğle Güneşinde Yıldızlar ve Lukas Dhont’un Close / Yakın filmleri, Jüri Ödülü kazanan Le Otto Montagne / Sekiz Dağ (Charlotte Vandermeersch & Felix Van Groeningen), yine Jüri Ödülü kazanan EO / Aİ (Jerzy Skolimowski), Park Chan-wook’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Decision To Leave / Ayrılma Kararı, Zar Amir-Ebrahimi’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü getiren Holy Spider / Kutsal Örümcek (Ali Abbasi), Song Kang-ho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülü getiren Broker / Bebek Servisi (Hirokazu Kore-eda), En İyi Senaryo Ödülü kazanan Walad min al Janna / Cennetten Gelen Çocuk (Tarik Saleh), Eleştirmenler Haftası Jüri Ödülü ve Saraybosna’da Cinsiyet Eşitliği Ödülü alan Aftersun / Güneş Sonrası (Charlotte Wells), Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde EcoPro Jüri Ödülü kazanan Under the Fig Trees / İncir Ağaçlarının Altında (Erige Sehiri), en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülünü kazanan War Pony / Savaş Atı (Gina Gammell & Riley Keough), Europa Cinemas En İyi Avrupa Filmi seçilen Un Beau Matin / Güzel Bir Sabah (Mia Hansen-Løve), eleştirmenler federasyonu FIPRESCI Ödülü kazanan Leila’s Brothers / Leyla’nın Kardeşleri (Saeed Roustaee), Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI ödülü kazanan Le Bleu du Caftan / Mavi Kaftan (Maryam Touzani), aynı bölümde En İyi Senaryo Ödülü kazanan Mediterranean Fever / Akdeniz Ateşi (Maha Haj), Belirli Bir Bakış bölümünün en iyi filmi seçilen Les Pires / İşe Yaramazlar (Lise Akoka & Romane Gueret); yine Belirli Bir Bakış bölümünde Vicky Krieps’e En İyi Performans ödülü getiren Corsage / Korsaj (Marie Kreutzer) Filmekimi’nde gösterilecek.

R.M.N.

Programda ayrıca Romen yönetmen Christian Mungiu’nun son filmi R.M.N., Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapan The Woman King / Kadın Kral (Gina Prince-Bythewood), Emma Thompson’lı Good Luck to you, Leo Grande / İyi Şanslar Leo Grande, Louis Garrel’in yönettiği yeni filmi L’Innocent / Masum, Cannes Film Festivali’nin açılış filmi Coupez! / Kestik! (Michel Hazanavicius), Sundance ve birçok festivalde daha ödüllendirilen Fire of Love / Aşkın Ateşi, Hlynur Pálmason’un son filmi Vanskabte Land / Tanrının Unuttuğu Yer, Selçuk Metin’in Yıldız Kenter belgeseli Caniko da yer alıyor.

Programdaki filmlere dair detaylı bilgi için Filmekimi’nin web sitesini ziyaret etmek yeterli.

Festival biletleri 4 Ekim Pazartesi 14.30’da genel satışa açılacak. Biletler Passo’nun web sitesi üzerinden, Passo perakende noktalarından, City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium ile Kadıköy Sineması gişelerinden ve İKSV ana gişesinden alınabilir.