29. Akbank Caz Festivali 17 Ekim’de başlıyor

17-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 29. Akbank Caz Festivali, yine müziğin farklı uçlarına kollarını genişleten ve hem yeni nesilden hem de yaşayan efsanelerden kurulu bir program vaat ediyor. 1991’de start alan ülkenin en köklü caz festivali, 29. yılında 130’dan fazla sanatçıyı İstanbullu dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor.

29. Akbank Caz Festivali etkinliklerine 36 farklı mekân ev sahipliği yapıyor Festivalin ana tema programları Ustalara Saygı, Avrupa’dan Caz, Cazda İngiliz Çıkartması, Civardakiler, Festivale Özel, Caz ve Ötesi, Caz Odada ve Caz Saati’nin yanı sıra her geçen yıl kapsama alanını genişleten Liselerde Caz, Kampüste Caz ve Atölyeler de bu seneki zengin programda müzikseverleri bekliyor. Akbank Caz Festivali’nin kuruluşundan 2012’ye kadar festivalin direktörlüğünü üstlenen Mehmet Uluğ anısına altıncı kez düzenlenecek özel gece de Babylon’da olacak.

Her sene farklı müzisyenlerin katıldığı Kampüste Caz serisinde de sahne Nazdrave projesiyle Ediz Hafızoğlu’nun olacak. 10 farklı liseyi kapsayan ve öğrencileri caz ve enstrümanlarla buluşturan “Liselerde Caz” serisinin bu seneki sanatçısı da Yavuz Akyazıcı.

Festival programı, cazın ikonik etiketi ECM Records’ın 50. yılını kutlamak üzere özel isimlerle donatılmış. ECM kataloğunun gediklileri Art Ensemble of Chicago,  Louis Sclavis Quartet, Mats Eilertsen Trio, Yonathan Avishai Trio, Jakob Bro Trio feat. Joey Baron gibi isimler, bu seneki festivalin konukları arasında. Tüm programa buradan göz atabilir, Bant Mag.’ın kaçırmamanız gereken 29. Akbank Caz Festivali konserleri” listesini de hemen aşağıda görebilirsiniz.

Art Ensemble of Chicago
18 Ekim // Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Kuruluşunun 50. yılını kutlayan Art Ensemble of Chicago, avangart caz sahnesinin her dönem ilham verici işlere imza atmış kolektiflerinin başında geliyor. Lester Bowie, Roscoe Mitchell, Malachi Favors, Joseph Jarman ve Famoudou Don Moye’den oluşan efsanevi kadrosuyla 1970’lerde ECM etiketiyle unutulmaz albümler yayınlayan Art Ensemble of Chicago, uçsuz bucaksız mirasıyla sahneyi devralıyor. Mitchell ve Don Moye’ye 50. yıl turnesinde Tomaka Reid ve Hugh Ragin gibi müzisyenler de sahnede eşlik ediyor.

KOKOROKO
26 Ekim // Babylon

Londra çıkışlı Afrobeat grubu KOKOROKO’nun bitmek tükenmek bitmeyen enerjisiyle Babylon’u bir şölene dönüştüreceği performans için uzun zamandır beklediğimizi söyleyelim. Son yılların en dikkat çekici ekiplerinden KOKOROKO, günümüzün sayılı müzik kâşiflerinden Gilles Peterson’ın plak şirketi Brownswood’dan çıkan caz toplaması We Out Here’da karşımıza çıktığından bu yana her adımını heyecanla takip ettiğimiz ekiplerden biri. Trompetçi Sheila Maurice-Grey önderliğinde sekiz kişiden oluşan ekibin ilk albümü geçtiğimiz mart ayında yayınlandı.

Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends
24 Ekim // Moda Sahnesi

“Kuzey cazı” dendiğinde akıllarda canlanan tınının mucitlerinden biri olan Norveçli müzisyen Bugge Wesseltoft, uzun yıllardır devam ettirdiği “Wesseltoft & Friends” serisi kapsamında birçok efsanevi müzisyenle iş birliği yaptı. 29. Akbank Caz Festivali’nde de bu isimlere bir yenisi ekleniyor. Wesseltoft, sahneyi geçtiğimiz yıl İstanbul’da tanıştığı ve büyük bir hayranlık duyduğu Erkan Oğur’la paylaşacak.  İş birliğinin ilk konserinde ikiliye Alp Ersönmez ve Volkan Öktem de eşlik ediyor.

Maisha
25 Ekim // Babylon

Geçtiğimiz yıl Akbank Caz Festivali’nin unutulmaz performanslarından birine imza atan Nubya Garcia’nın da bir üyesi olduğu Maisha, spiritüel caz sahnesinden aldığı ilhamı Afrika tınılarıyla işliyor. 2016’da Jake Long liderliğinde bir araya gelen ekip şimdiye dek birçok prestijli festivalde sahne aldı. Grubun belki de en büyük yol göstericilerinden Sun Ra Arkestra’nın açılış grubu olarak seçildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Vaudou Game
17 Ekim // Babylon

Lyon çıkışlı Vaudou Game’in sahnedeki büyüsüyle geçtiğimiz yaz İzmir’de Epic Fair Festival’da tanışmış olanlar, 29. Akbank Caz Festivali’nde dinleyicileri nasıl bir sürprizin beklediğini biliyor. James Brown’dan ilham alan vokaller, fütursuz bir Afro-funk estetiğiyle birleşince, ortaya gerçekten patlayıcı bir füzyon çıkıyor. Vaudou Game’in şimdiye dek Togo’dan Japonya’ya birçok ülkeyi kasıp kavuran enerjisi, festivale yüksek tempodan bir açılış yapmak için ideal bir seçim.

Charles Lloyd Sky Trio featuring Gerald Clayon & Marvin Sewell
23 Ekim // Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Müzik kariyerin 60. yılına giren Amerikalı efsanevi müzisyen Charles Lloyd, festivalin özel konuklarından biri. 1989 itibariyle ECM kataloğundaki yerini alan Lloyd, Cannonball Adderley’den The Beach Boys’a, Canned Heat’ten The Doors’a birçok ikonik müzisyen ve grubun albümlerinde yer aldı. Son albümü Vanished Gardens’ı geçtiğimiz yıl yayınlayan saksafon ve flüt virtüözü Lloyd’a, CRR sahnesinde gitarda Marvin Sewell ve piyanoda Gerald Clayton eşlik edecek.

Alfa Mist
18 Ekim // Babylon

Londra’nın yeni nesil caz sahnesinin parlayan isimlerinden biri olan piyanist ve prodüktör Alfa Mist, melankolik caz tınılarını soul ve hip hop ruhuyla harmanlıyor. 2017’de yayınlanan ilk albümü Antiphon’la müzik orotitelerinin övgülerini toplayan Alfa Mist, Jordan Rakei ve Kaya Thomas-Dyke’ın konuk olduğu ikinci albümü Structuralism’i nisanda yayınladı.