75. Cannes Film Festivali’nin jüri üyeleri de belli oldu

Resmî seçkisi kısa süre önce, festival başkanı Pierre Lescure ve direktörü Thierry Frémaux’nun yer aldığı geleneksel basın toplantısında açıklanan 75. Cannes Film Festivali’nden yeni gelişmeler duyurulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz edisyonu Spike Lee’nin önderliğinde gerçekleşen Ana Yarışma’nın bu seneki jüri üyeleri nihayet belli oldu.

Dünyanın farklı köşelerinden gelip bu deneyime ortak olacak, yılın en iyi filmlerinden bir kısmını değerlendirip ödüllerin sahibini belirleyecek jürinin başkanı bu kez, geçtiğimiz yılın Altın Palmiye sahibi Titane’ın başrollerinden olan, günümüz Fransa sinemasının simge oyuncularından Vincent Lindon. Isabelle Huppert’in 2009’daki başkanlığından bu yana, ilk kez jüriye bir Fransız oyuncu liderlik edecek.

Oyuncu kimliğinin yanı sıra Passing ile yönetmenlikteki maharetlerini kanıtlayan Rebecca Hall, Hindistan sinemasının en popüler isimlerinden Deepika Padukone, hem ülkesi İsveç’te hem Hollywood’da başarılı bir oyunculuk kariyeri sürdüren Noomi Rapace, Cannes’dan aldığı Jüri Ödülü’nün yanı sıra Oscar adaylığı da bulunan Les misérables’ın yönetmeni Ladj Ly, Take Shelter ve Mud gibi yapımlardan hatırlanabilecek yönetmen Jeff Nichols, geçen senenin harikalarından The Worst Person in the World’ü önümüze getiren Joachim Trier ve intihal gerekçesiyle bir süredir hukuki yaptırımlarla karşı karşıya olan İranlı auteur Asghar Farhadi jürideki diğer isimler.

David Cronenberg’den Kelly Reichardt’a, Claire Denis’den Ruben Östlund’a, Hirokazu Kore-eda’dan Cristian Mungiu’ya yakından takip ettiğimiz yönetmenlerin filmleriyle parlayan Ana Yarışma, her zamanki gibi fazlasıyla heyecan verici elbet. Jürinin değerlendireceği seçkiye göz atmak isteyenleri, hemen şuraya alabiliriz.

75. Cannes Film Festivali 17-28 Mayıs’ta düzenlenecek.