Başka Sinema sunar: 45film'lik Bir Yaz

Dokuz yıldan bu yana pek çok bağımsız filmi erişilebilir kılan Başka Sinema, 2022 yazına özel bir film seçkisiyle karşımızda bu kez. 45film’lik Bir Yaz ismini taşıyan program 25 Ağustos’a dek sürecek ve modern klasiklerden auteur yönetmenlerin çalışmalarına, belgesellerden vizyona girmemiş yapımlara, 45 filmi seyirciyle buluşturacak.

Haftalık seçkiler olarak ilerleyecek 45film’lik Bir Yaz gösterimlerinin temaları şu şekilde: 

15 – 21 Temmuz: Klasikler 
22 – 28 Temmuz: Vizyon Ötesi 
29 Temmuz – 4 Ağustos: Almodóvar 1980 – 2000 
5 – 11 Ağustos: Modern Klasikler 
12 – 18 Ağustos: Belgeseller Haftası
19 – 25 Ağustos: Almodóvar 2000 – 2020

Klasikler haftasının seçkisinde İtalyan neorealizm akımının öncülerinden Vittorio de Sica’dan İki Kadın / Two Women, Jean-Luc Godard’ın en el üstünde tutulan filmlerinden Serseri Aşıklar / Breathless ve Nicholas Roeg’in gerilim türünde ayrı bir yeri olan filmi Don’t Look Now var. Vizyon Ötesi haftasında ise Nathalie Álvarez Mesén’e 74. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera adaylığı getiren Clara Sola, senaristleri arasında Céline Sciamma’nın da bulunduğu Jacques Audiard filmi Paris, 13th District ve Macbeth’ten anımsanabilecek Justin Kurzel’in Caleb Landry Jones başrollü Nitram’ı dikkat çekenlerden.

Almodóvar 1980-2000 Haftası, Pedro Almodóvar filmografisinin ilk yirmi yılından oluşuyor ve yönetmenin kendine has tarzını nasıl geliştirdiğini görme imkanı sunuyor. Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Women on the Verge of a Nervous Breakdown, Yüksek Topuklar / High Heels ve Çıplak Ten / Live Flesh bu seçkideki filmler arasında. Almodóvar 2000 – 2020 haftasında ise yönetmenin Konuş Onunla / Talk To Her, Dönüş / Volver, Acı ve Zafer / Pain and Glory gibi kimi çalışmaları gösterilecek.

Son dönemin ses getiren, ödüllü, yerli belgesellerini Belgeseller Haftası’nda izlemek mümkün. Ceylan Özgün Özçelik’ten Cadı Üçlemesi 15+, Aslı Akdağ’dan Bekleyiş, Serdar Kökçeoğlu’ndan Mimaroğlu, Deniz Tortum’dan Maddenin Halleri, Volkan Üce’den Her Şey Dahil, Zeynep Dadak’tan Ah Gözel İstanbul ve Senem Tüzen’in yönetmenleri arasında bulunduğu Eat Your Catfish; seçkideki filmler. Modern Klasikler haftasında da Jane Campion’ın başyapıtlarından The Piano, Kusturica’nın gerçekçi masalı Arizona Dream, Akira Kurosawa’dan bir Kral Lear uyarlaması olan Ran, Marleen Gorris’in feminist klasiği Antonia’s Line dâhil pek çok filmi görmek mümkün.

Gösterimlere ve bilet alımına dair detaylı bilgi için Başka Sinema’nın web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.