Beau is Afraid, The Night Logan Woke Up ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Merdan Çaba Geçer

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Ari Aster’ın dört senenin ardından yeni uzun metrajı Beau is Afraid, Xavier Dolan’ın ilk televizyon projesi The Night Logan Woke Up, Alice Diop’tan 79. Venedik Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü sahibi Saint Omer ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Beau is Afraid
(Vizyon)

Nedir: Beau ile tanışın. Kaygı krizleri ve korku ataklarıyla sürekli kafası karışan, annesine ulaşmaya çalışırken paranoyayı hiç eksik etmeyen biri o… Ziyaret amaçlı çıktığı yolculukta bir yandan onu bekleyenlerle yüzleşiyor bir yandan da iç dünyasının gizemini çözmeye çabalıyor. Hereditary ve Midsommar ile geniş kitlesi edinen Ari Aster; günümüzün duygusal kaoslarını ve kolektif bilinmezliğini mercek altına alan, bu esnada korkuyu mizahla harmanlayan bir 180 dakika izletme iddiasında.

Neye benzer: Başka bir şeye benzetmek pek kolay değil ama David Lynch’in psikolojik gerilimi Inland Empire’ın bıraktığı tatla benzerlikler bulunabilir.

Kimler var: Başroldeki Joaquin Phoenix’e eşlik eden geniş oyuncu kadrosunda Amy Ryan, Nathan Lane, Kylie Rogers, Denis Ménochet, Parker Posey, Stephen McKinley Henderson ve Broadway efsanesi Patti LuPone göze çarpıyor.

Zelal Buldan’ın Beau is Afraid üzerine hislerini buradan okumak mümkün.

The Night Logan Woke Up / La nuit où Laurier Gaudreault s’est réveillé
(BluTV)

Nedir: 1991 yılının Ekim ayında oldukça sarsıcı bir olaya dâhil olup, o zamandan bu yana karanlık sırlarını saklamaya çabalayan bir ailenin öyküsü… Hasıraltı edilenlerin 30 yılın ardından gün yüzüne çıkması, aile içinde bir uzlaşma arayışını da beraberinde getiriyor. Xavier Dolan’ın aynı isimli Michel Marc Bouchard oyunundan uyarladığı ve kamerasını Quebec’in sakin bir kasabasına doğrulttuğu ilk televizyon projesi; prömiyerini geçtiğimiz sene, Sundance Film Festivali’nde yapmıştı.

Neye benzer: Yönetmenin elinden çıkan bir başka psikolojik gerilim, Tom à la ferme (2013) de yine Michel Marc Bouchard imzası taşıdığı için paralellikler yakalanabilir.

Kimler var: Julie Le Breton, Xavier Dolan, Patrick Hivon, Jasmine Lemée ve Pier-Gabriel Lajoie’dan oluşan oyuncu kadrosu kurulurken, Dolan filmografisinin gediklisi Anne Dorval es geçilmemiş. Müzik departmanında ise Hans Zimmer sürprizi var. 

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Saint Omer (Vizyon)

Alice Diop’un gerçek bir olaydan ilhamla çektiği son uzun metrajı, 15 aylık kızını bir plajda yükselen gelgite bırakarak öldürmekle suçlanan bir Siyah kadın ve bu duruşmayı yakından takip eden genç bir roman yazarı ekseninde ilerliyor. 79. Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan Saint Omer’den, 9. sırada yer aldığı 2022’nin En İyi 75 Filmi listemizde şöyle bahsedilmişti: “Filmin hiç acele etmemesi, sabretmeyi zorunlu kılması, yavaş temposuyla baskıyı her an üzerimizde tutması ve travmatik olayın tanıklarının duruşma sırasındaki mimik ve jestlerine dair detaylı gözlemlerin maharetle işlenişi; hikâye anlatımındaki gerçekçi dilin temelini oluşturuyor.”

Tuvana Adalı’nın film üzerine yazısını okumak için ise tek tık yeterli.

Tour de France: Unchained (Netflix)

Uluslararası simge hâline gelmiş bir yarışı farklı aşamalarıyla masaya yatıran, sürücülerden takım yöneticilerine kadar bisiklet turunun tüm aktörlerini yakından izleyen, hazırlık sürecinden Paris’teki bitiş çizgisine kadar arka planda olan her şeyi gözler önüne seren bir belgesel dizisi… Gözyaşı ve zaferle dolu sekiz bölümde birçok efsane takım karşımıza çıkıyor: AG2R Citroën Team, Alpecin-Fenix, EF Education-EasyPost, Groupama-FDJ Bisiklet Takımı, Ineos Grenadiers, BORA-hansgrohe, Team Jumbo-Visma ve Team Quick-Step Alpha Vinyl. 

Avatar: The Way of Water (Disney+)

2009’da vizyona giren Avatar teknoloji kullanımı, rekor gişe başarısı ve 89’u ödüle dönen 131 adaylığıyla büyük sükse yaratmıştı. Avatar: The Way of Water da hem gişe yarışında hem de ödül sezonunda selefine benzer bir performans ortaya koydu. James Cameron’ın 13 sene sonra önümüze getirdiği yeni macera, Sully ailesine eklenen bireylerle kaldığı yerden devam ediyor. Öngörülemeyen olaylar nedeniyle evlerinden uzaklaşan Jake, Neytiri ve çocukları; Pandora uydusunun uçsuz bucaksız bir bölgesine, okyanuslarla uyum içinde yaşayan Metkayina klanının topraklarına kaçıyorlar. 

Beriya Şevê / Geceden Önce (MUBI)

Sıradan anların içindeki absürtlükleri yakalamakta maharetli mizah anlayışıyla sinemasını ilgiyle takip eden bir izleyici kitlesi yaratan Ali Kemal Çınar, bu kez mizahı devre dışı bırakmayı ve içinde bulundukları gerçekliği iliklerine kadar hisseden üç karakterin öyküsünü anlatmayı seçmiş. Olağanüstü hâl koşullarında rutin yaşamlarını sürdürmeye çabalayan Kürt bir ailenin üyelerini takip ediyor Beriya Şevê / Geceden Önce. Hem Kürt meselesine hem de -kuir bir kadın olan baş karakteriyle- toplumsal cinsiyete dair duruşuyla, şüphesiz ki yönetmenin filmografisindeki en politik duraklardan biri.

Ali Kemal Çınar ile film üzerine sohbetimize tek tıkla erişilebilir.

Us (GAIN)

“Tüm engelleri aşmasının ardından bir çift, evliliğin ağır yüküyle nasıl başa çıkar? Çoğu aşk öyküsünde ekranın karardığı yer burasıdır ama ya izlemeye devam ederseniz ve hikâyeye bir veya iki çocuk eklerseniz?” Kalemine One Day romanı veya Patrick Melrose dizisinden aşina olabileceğiniz David Nicholls; bir ilişkideki romantizm kaybolduğunda -ya da en azından aradaki bağlar farklı bir forma büründüğünde- çiftlerin mücadele ettikleri üzerine kafa yormuş bu kez. Dört bölümlük mini dizide, evliliği bitmeden ve oğlu Douglas üniversiteye başlamadan önce, son bir kez ailecek Avrupa turu yapmaya niyetlenen Douglas’ı Tom Hollander (The White Lotus, Pirates of the Caribbean) canlandırıyor.

This World Can’t Tear Me Down

*This World Can’t Tear Me Down (Netflix)

*Somebody Somewhere – 2. sezon (BluTV)

*Flamin’ Hot (Disney+)

*Smile (TOD)

*Human Resources – 2. sezon (Netflix)

*The Rental (TOD)

*76. Tony Ödülleri (CBS/Paramount+)

*The Eric Andre Show – 6. sezon (Adult Swim)

*The Snoopy Show – 3. sezon (Apple TV+)

*It’s Always Sunny in Philadelphia – 16. sezon (FXX)

*Based on a True Story (Peacock)

The Story of My Wife
Hâlâ izlemediyseniz

*The Story of My Wife / A feleségem története (GAIN)

*Barbara (MUBI)

*The Electrical Life of Louis Wain (GAIN)

*The Florida Project (GAIN)

*Ava (MUBI)

*Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot (GAIN)