Bir feminist pavyon olarak Bonkis

2. sezonu geçtiğimiz ağustosta müjdelenen BluTV yapımı Bonkis için geri sayımı resmen başlatan bir fragman paylaşıldı. Deniz ve arkadaşları, ilk sezonun sonunda kapatılan kafeleri Bonkis’i bu sefer Türkiye’nin ilk feminist pavyonuna dönüştürmeye çalışıyor. Yeni sezonun ikinci yarısında ise ekip bir karavanla Bozcaada’daki bir festivalin yolcusu. Bonkis’in hikâyesi bitti sanılırken, Deniz hem kafesini hem de kendini hayata geri kazandırmaya çalışıyor. 

Deniz Tezuysal’ın elinden çıkan ve başrolünü de kendisinin üstlendiği dizi, ilk sezonunda Tezuysal’ın gerçek hayatıyla paralellikler taşıyordu. Oyuncu arkadaşı Öykü Karayel’le Kadıköy’de açtıkları kafeleri Bonkis, senaryonun başlıca ilham kaynaklarından. Hâliyle hikâyedeki Deniz ve gerçek Deniz arasında da kimi paralellikler var.

Tezuysal daha önce yazarlık tecrübesi olmamasına rağmen; ele aldığı aşk hayatı, aile ve arkadaşlık ilişkileri, parasızlık ve hayatla ne yapacağını bilememe gibi gündelik konuları mizahi ve inandırıcı şekilde işleyebilmişti. En tipik anlamıyla “mükemmel”den uzak, aile veya kariyer konularında da çok parlak olmayan bir kadın karakteri odağına yerleştiren dizi, Türkiye’deki sektör için yeni bir soluk olmuştu geçen sene. Verdiği röportajlarda da Tezuysal, eril bakışın yarattığı kadın karakterlerden uzaklaşmanın, kadının tek derdinin iyi görünmek olmadığını göstermenin öneminin altını çizmekte. 

Bonkis 2. sezon

2. sezonda da komik ve umursamaz tavrını koruyacağına inandığımız Bonkis’in yönetmen koltuğunda bu kez Michael Önder oturuyor. Önderi adını 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali’ndeki Asian Future bölümünde de yarışan ilk filmi Taksim Hold’em’le (2017) duyurmuştu. Dizide Tezuysal’a eşlik eden Vildan Atasever, Öykü Naz Altay ve Sergen Deveci kadrosu da biraz büyüyor, sürpriz isimler katılıyormuş. 

İlk Bonkis sezonu Kadıköy ve Asmalımescit sokaklarında geçtiği için mekânlar da oyuncular kadar tanıdıktı birçokları için. Şehirli dörtlünün yeni sezonda Bozcaada’daki doğa manzaraları eşliğinde neler yaşayacağına dair merak içindeyiz.

Deniz Tezuysal’ın, ikinci sezonu yeni yılla birlikte gelen GAİN dizisi On Bin Adım’ın senaristi ve başrolü Devin Özgün Çınar’la kadınların sektördeki yerini konuştuğu sohbeti okumak isteyenleri de buraya bekleriz. İki dizinin de 2021: Türkiye yapımı 10 dizi listemizde kendilerine yer bulduğunu hatırlatalım.

Yazı: Elif Öz