Yiğit Karaahmet romanı Deniz Ne Kadar Güzel film oluyor

Yiğit Karaahmet’in kendine has muzip dilini, Büyükada semalarında süzülen kuir karakterler ve polisiye anlatı ile birleştiren kitabı Deniz Ne Kadar Güzel, film uyarlamasına kavuşuyor. İlişkilerinin 40. yılındaki bir eşcinsel çiftin hayatlarına genç bir erkeğin girmesiyle birlikte yaşlılık, sadakat, ihtiras, aşk, yalnızlık korkusu, aile kavramı gibi konularla yüzleşmelerini anlatan polisiye-suç romanı; geçtiğimiz yaz Altıkırkbeş’ten yayımlanmıştı. 41. İstanbul Film Festivali’nde iki ödüle uzanan Çilingir Sofrası’nın yapım şirketi Witchcraft Films’in, Deniz Ne Kadar Güzel’in film haklarını elde ettiği duyuruldu.

Deniz Ne Kadar Güzel, Büyükada’da yaşayan ve 70’li yaşlarını sürmekte olan eski caz piyanisti Şener ile emekli mühendis Fehmi çiftini odağa alıyor. Aşklarını adadaki köşklerinde dolu dizgin yaşarken, kendilerini ada halkına “yaşlılık günlerinde birbirine destek olan iki emeklilik arkadaşı olarak” kabul ettirmiş durumdalar. Bu köklü ilişkinin rutin dinamiği; o yaz yandaki eve dişçi anne, mimar baba ve problemli bir gençlik geçiren çok yakışıklı oğulları Deniz’in taşınmasıyla bambaşka bir yöne gider ve kendi ailelerinin sağlamasını bir suç üstünden yapmak zorunda kalırlar.

Bant Mag. için Okan Urun ile yaptığı sohbette Yiğit Karaahmet; Deniz Ne Kadar Güzel’i yazarken aklından geçenleri “Trajik bir şey istemedim, bir eşcinsel varoluş hezeyanı ve bunalımı da yazmak istemedim. Ben bir hikâye anlatmak istedim. Aksiyonu olan, merak ettiren, başlayıp sonuna kadar okuru saracak bir şey.“ cümleleriyle tarif etmişti. Tek tıkla okunabilir. 

Yiğit Karaahmet’in de yer aldığı, “8 yazarın zihnini kurcaladık” dosyası için de Bant Mag. No:77’ye.