Edward Snowden’ın tartışmalara yol açan kitabı “Permanent Record” yakında yayımlanıyor

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’ın Permanent Record başlığını taşıyan otobiyografisi, Macmillan Publishers’a bağlı yayın şirketi Metropolitan Books etiketiyle yayımlanacak.

Permanent Record, ABD de dahil olmak üzere toplam 20 ülkede 17 Eylül’den itibaren raflarda olacak. Ancak Snowden’ın ABD’nin gizli yönetim sırlarını ortaya çıkarıp önce Hong Kong’a, daha sonra da Moskova’ya kaçtığı ve ülkeye dönmesi halinde tutuklanıp hakkında dava açılacağı biliniyorken; içinde yasak bilgilerin bulunduğu kitabın ABD menşeli, büyük bir yayınevi tarafından basılması, kitabın basımının hukuki boyutuna ilişkin birtakım tartışmaların doğmasına yol açtı.

Basında yükselen sorulara, yayınevinin muhatabı ve Snowden’ın hukuk danışmanı Ben Wizner cevap verdi. ABD yasalarında bilgileri izinsiz olarak elinde tutan veya bunları yayan kişi ve kurumların dava edileceğine yönelik bir ibare bulunmasına rağmen Wizner, devletin herhangi bir yayınevi veya gazeteciye bu yasa gereğince hiçbir zaman dava açmadığını söylüyor. Ayrıca Wizner, yayınevinin Snowden’a ödeme yapmasının yasalara karşı olmadığını da ekliyor. Wizner’a yöneltilen bir başka soru da Snowden’ın kitabı bir dönüş bileti olarak görüp görmemesiyle alakalı. Buna karşılık danışman, kitabın bir özür niteliği taşımadığını, tam tersine pek çok yetkiliyi kızdıracağını belirtiyor. Yine de danışmanın verdiği cevaplar herkesler için yeterli görünmemekte. Basında Snowden’ın kitabı neden e-kitap olarak paylaşmadığıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Yazı: Merve Coşkun