Haftanın etkinlik rehberi (1-7 Haziran)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
7 Haziran’a dek, Büyülü Fener Kızılay Sineması

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olarak 1998’den bu yana düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 26. edisyonuyla yeniden aramızda. Bu yılın teması “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” kapsamında, dünyanın dört bir yanından en iyi bildiği şekilde direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımların yer bulduğu programa ilişkin detaylar burada.

Nilipek.
1 Haziran, Babylon

Uzun bir aranın ardından Nilipek. ve ekibi tam kadro sahnede. Üstelik sonbaharda buluşacağımız yeni albümden şarkılar da duymamız yüksek ihtimal. Son tekli “Geçmiyor Zaman”ın görsel eşlikçisini yaratıcılarıyla konuşup kamera arkasına kafa uzattığımız söyleşiye buradan, biletlere buradan ulaşabilrsiniz.

Beyazda Kırmızılar ya da Kırmızıda Beyazlar (detay)
Tuval üzerine akrilik
210 x 195 cm 
Fotoğraf: Sena Nur Taştekne
Nuri Kuzucan – Pasaj
1 Haziran’dan itibaren, Arter

Nuri Kuzucan’ın Pasaj başlıklı kişisel sergisi, sanatçının eski ve yeni üretimlerinden oluşturulan bir seçkiyi mekâna özgü bir mimari düzenlemeyle bir araya getiriyor. Kaos/düzen, ışık/gölge, boşluk/doluluk, yüzey/derinlik, iç/dış gibi ikilikler etrafında kurgulanan yapıtlardan oluşan sergi, hem zihinsel hem de algısal bir akışkanlığı ve geçişliliği merkezine alıyor. Arter’in 1. katında yer alan Pasaj, içine yerleştiği ve bir geçiş alanı olarak da yorumlanabilecek galeri mekânını ‘pasaj’ sözcüğünün mimari, yazınsal ve metaforik anlamları ekseninde resimsel uzamla ilişkilendiriyor. Detaylar için Arter’e.

+1 Hafta Sonu
1-4 Haziran, Salon İKSV

Salon İKSV sahnesi, yazı dört günlük bir konser serisiyle karşılıyor. 1 Haziran’da Konoba ve The Away Days, 2 Haziran’da Dry Cleaning ve Pitohui, 3 Haziran’da Joep Mencke ve Taycan, 4 Haziran’da ise Hey! Douglas sahnede. Biletler hemen burada.

CI Bloom
1-4 Haziran, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu

Contemporary İstanbul’un düzenlediği CI Bloom’da bu yıl 25 çağdaş sanat galerisi, dört inisiyatif ve iki sanat kurumundan oluşan seçkiyle 260 sanatçının 572 eseri sergilenecek. Ayrıca metabilgi, oyun, fotoğraf gibi alanlara dair paneller de programda mevcut. Biletler için buraya.

2. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali
1-4 Haziran, Antik Tiyatro

Gönüllülerden oluşan bir ekip ve Kaş Belediyesi’nin desteğiyle geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali, festival ruhunu Kaş’ın benzersiz doğasında sürdürmeye devam ediyor. Gösterimlerin yanı sıra çeşitli mekânlarda düzenlenecek olan atölye, panel, keşif turları ile sürpriz etkinlikler de herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak. Ayrıca hazırlanan seçki, festival sonrası 8-9 Haziran’da Kadıköy Sineması’nda, 15 Haziran’da ise İzmir Karaca Sineması’nda gösterilecek. Detaylar, festivalin web sitesinde.

Yeni Bi Seçenek Yok Dimi?
2 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Oyun kişisinin kendisiyle, ailesiyle, istekleriyle, istemedikleriyle, arzularıyla, bastırdıklarıyla karşılaştığı bir performanstır bu. “Tutmaz dizlerim, uçmaz kanatlarım, söylenecek son bir söz var.” Elindekileri hiçbir zaman beğenemeyen(ler)in, kendisinden uzakta olanları hep daha güzel bulan(lar)ın hikâyesi.Gitmek zor, hep hep hep daha istiyorum. Olan olur gibi ya da olmaz gibi. Herkes sesimi duyar mı gibi. Kim ne gibi? Herkes canlı gibi bir ben ölü gibi. Detaylar için buraya.

Lokalize: Tuğçe Şenoğul
2 Haziran, Zorlu PSM %100 Studio

Tuğçe Şenoğul ‘un, her zaman kendine hayran bırakan sahne performansı karanlık ve eğlenceli, bolca danslı bir ayin havasında. Şu sıralar yeni bir albüm hazırlığında olan müzisyen, sürpriz konuklarıyla birlikte Lokalize serisine konuk oluyor. Detaylar burada.

II. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları
2-4 Haziran, Sinematek/Sinema Evi

Sinema Adası organizatörlüğünde Sinematek/Sinema Evi’nin Köşk Etkinlik Salonu, Cam Bina Toplantı Odası ve Onat Kutlar Sinema Salonu’nda düzenlenecek bir dizi etkinlikten oluşan II. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları’nda üç gün boyunca senaryonun fikir sürecinden fon bulmaya, yönetmenin oyuncu seçiminden yapımcılar için yeni dağıtım ve pazarlama stratejilerine uzanan süreçleri ve kısa film yapımından dijital kanallara yönelik içerik üretimine kadar farklı başlıkları kapsayan paneller, söyleşiler ve atölyeler gerçekleşecek. Programa ilişkin bilgiler burada.

Drag Roulette
3 Haziran, Blind

İstanbul’un en kaotik drag show’u “Drag Roulette” 3 Haziran Cumartesi gecesi Blind’da. Altı performansçının sürpriz şarkılara hazırlıksız yakalandığı bu interaktif lip sync gecesini sakın kaçırma! Biletler, etkinlik günü Blind gişesinde satışta.

Konser: Batuhan Polat
3 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Pandemi dönemi yayımladığı EPler ile büyülü müzik dünyasının kapısını aralayan Batuhan Polat, uzun süredir üzerinde çalıştığı albümü öncesinde 3 Haziran Cumartesi akşamı Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde olacak. Detaylar için buraya.

Sergi: Mix
3-4 Haziran, HOOD Base

HOOD Base’in, Tank ile birlikte her ay farklı sanatçıları bir araya getirdiği pop up sergilerin üçüncüsü, 16 sanatçının eserlerinin yer alacağı “Mix”, iki günlüğüne ziyarete açık. Harika afişi de Tank’in ellerinden.

Lale Altunel
Seeds of Art: Dünyaya Orman Denir
4 Haziran’dan itibaren, Barbaros Farm

Kavramsal çerçevesini Halka Sanat Projesi direktörü İpek Çankaya’nın yazdığı ve ressam Tao Ulusoy’la beraber yürüttüğü, ilhamını doğadan alan çok yıllı açık hava etkinliği olan Seeds of Art’ın ilk yıl sergisi Dünyaya Orman Denir, Bodrum’daki Barbaros Farm’da izyarete açılıyor Sergi; kendi mütevazi ölçeğinde, küresel yaşam krizlerine ve sistematik sorunlara karşı oluşan bilinç ve dayanışmaya katılıyor. Öz kaynaklarını uyumla kullanarak kendisini gerçekleştiren bir canlı, kendine yeterli bir sistem ve tüm canlılar için besleyici, koruyucu ve kapsayıcı örnek bir model olan ormanı sanatsal ifadelerle ilişkilendirmenin yollarını araştırıyor. Daha fazla bilgi için tek tık yeterli. 

Bedenin Ötesi
4 Haziran, Sinematek/Sinema Evi

Sinematek/Sinema Evi’nin İran’daki özgürlük mücadelesi ile dayanışma göstermek ve kadınların başlattığı isyanda feminist direnişin etkisine dikkat çekmek amacıyla 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve Another Gaze/Another Screen iş birliğiyle hazırlayıp sunduğu İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş programı devam ediyor. Bu program kapsamında gösterilen Bunu Ne Cüretle İstersin (How Dare You Have Such A Rubbish Wish) filminin yönetmeni Mania Akbari, Bedenin Ötesi başlığında bir konuşma yapmak üzere Sinematek/Sinema Evi’nde olacak. Akbari ayrıca 3 Haziran Cumartesi filmin gösteriminin ardından da seyircilerle bir soru-cevap gerçekleştirecek. Detaylar burada.

Cimri
5 Haziran, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…” Semaver Kumpanya, Moliere’in ünlü eseri Cimri’yi, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla 7 sezondur kapalı gişe sahneliyor. 5 Haziran biletleri burada.

Salı Sineması: Çiçek Abbas
6 Haziran, Müze Gazhane

Müze Gazhane’de gerçekleştirilen Salı Sineması gösterimleri kapsamında bu hafta 1982 yapımı Çiçek Abbas filmi izleniyor. Üstelik gösteriminin ardından, filmin başrol oyuncusu İlyas Salman ile bir söyleşi de gerçekleştirilecek. Daha fazla bilgi için buraya.

Ateş Alpar – Taş Kabuk Sessiz
6-30 Haziran, Merdiven Art Space

Ekmel Ertan küratörlüğünde hayata geçen sergi, Hasankeyf’in sular altında kalışını ve bölgedeki eko-yıkıcılığı gözler önüne seriyor. Toplumsal ve kültürel yok edilişi içine alan bir güncel eko-sanat örneği olan Taş Kabuk Sessiz serisi, Alpar’ın iç içe girmiş ekonomik ve siyasi tercihlerin uzun bir sürece yayılan doğal ve toplumsal tahribatını belgeleyen çalışmalarını karşımıza çıkarıyor. Ağırlıklı olarak fotoğrafların yer aldığı sergiye iki yerleştirme ve üç video eşlik ediyor. Detaylar burada.