Haftanın etkinlik rehberi (22-28 Şubat)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Yeni ve En Yeni Müzik Festivali
22 – 25 Şubat, Arter

Türkiye’den ve dünyadan yeni müzik alanında üretim yapan müzisyen, besteci ve sanatçıların katılımıyla, öncü ses çalışmaları ve seçili eserlerin prömiyerlerinin yanı sıra atölyeler ve mecralar arası performanslar da festival programında yer aldığı festival Arter’in performans salonlarına yayılacak. Biletler burada, festivalin konuklarından Raed Yassin ile söyleşimiz de burada.

Gizem Akkoyunoğlu – Kudretin Silüetleri
23 Şubat – 6 Nisan, Sanatorium

Kudretin Silüetleri, dile getirilmemiş mücadeleleri yansıtan esrarengiz sembolleri ve gücün silüetlerini odağına alıyor. Akkoyunoğlu’nun simya, tekinsizlik ve mitler üzerine çalışmalarını içeren sergi, fantastiği bu konuları incelemek için bir yöntem olarak kullanıyor. Detaylar burada.

Selen Gülün / Konuk: Çağıl Kaya
23 Şubat, Pera Müzesi

Performans ve besteleri uluslararası ödüllere layık görülen besteci, piyanist, şarkı yazarı, vokalist ve eğitimci Selen Gülün’ün sahnesine müziğiyle düşlediği diyarlardan resimler çizmeye çalışan, disiplinler arası sanatçı Çağıl Kaya konuk oluyor. Biletler burada.

Klip lansmanı: Marie Sahba
23 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

Norveçli müzisyen Marie Sahba’nın geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni albümü A Billion Years Too Soon’’a ismini veren açılış parçasının Emre Köktaş yönetmenliğinde İstanbul’da çekilen klibininin ilk gösterimi. Ardından Marie Sahba, kopuzda Ozan Sarohan eşliğinde minik bir performans için sahnede olacak. Katılım ücretsiz, detaylar burada.

Büyük Ev Ablukada
23 – 24 Ocak, DasDas

Büyük Ev Ablukada senelerdir beklenen Defansif Dizayn albümünün yeni şekilli konserleri ve konukları ile her ay iki defa sadece DasDas’ta. Biletler burada. J. Hakan Dedeoğlu’nun “Bartu Küçükçağlayan ile Defansif Dizayn ve dahası” başlıklı röportajına da bir göz atın bizce.

Aylin Güngör / POP – BAR – YAZ
23 Şubat – 23 Mart, Bant Mag. Havuz / Bina

Aylin Güngör’ün yeni sergisi POP – BAR – YAZ farklı dönemlerde çektiği fotoğraflardan tematik bir seçki niteliğinde. Önceki sergisi This Magical Depression’da insanların etraflarına saçtıkları, artlarında bıraktıkları estetik tuhaflıklara, kırıklıklara yer veren Güngör, POP – BAR – YAZ’da bu sefer odağını insanların kendilerine çeviriyor. Detaylar burada.

Küllere Küllere
23 Şubat, Asmalı Sahne

Sahne üstü performanslarını Dilek Güler ve İnanç Bükülen’in, yönetmenliğini ise Cem Burçin Bengisu’nun üstlendiği soykırım konulu oyun, seyir boyunca izleyiciyi gerçekliğin tedirgin edici kulvarlarında sürekli bir soru işareti ile baş başa bırakıyor. Biletler burada.

Algorave İstanbul #17: Noise Affairs
23 Şubat, Karga

Noise ve bass müzik üzerine yoğunlaşan bu canlı kodlama partisinde hem eski hem yeni yüzler bir arada. Sırasıyla Casus, Fat ve Sıla Aydın sahne alıyor. Daha sonra Morrolander’ın bass, techno ve breakbeat karışımı DJ performansı geceyi sonlandırıyor. Detaylar burada.

Bir Terennüm
23 Şubat, Sahne Pulchérie

Gülhan Kadim’in yönetmenliği, İpek Türktan ve Tolga İskit’in performanslarıyla sahnelenen oyun, İstanbul’un farklı iki zamanında yaşanan sokağa çıkma yasağı günlerini konu ediniyor. Biletler burada.

Okan Urun’la O Gezegen: Kalben / Berkay Ateş / Jilet Sebahat
24 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. Bu ayki konuklar: Kalben, Berkay Ateş ve Jilet Sebahat. Detaylar burada.

Voyou
24 Şubat, Salon İKSV

Salon’da yılın ilk konserinde pop’u elektronik altyapılardan kurtarıp yeniden enstrümanlarla buluşturan Fransız multi-enstrümantalist Voyou sahnede olacak. Son albümü Les Royaumes Minuscules’den şarkıların canlanacağı konser için biletler burada.

Talihsiz Çocuk Parkı Yaralanmaları
24 Şubat, Pax Sahne

Rajiv Joseph tarafından yazılan Yunus Eski’nin oynadığı ve yönettiği iki kişilik komedi ve dram oyunu olan Talihsiz Çocuk Parkı Yaralanmaları; iki çocukluk arkadaşının beş yıllık periyotlar hâlinde 30 yıl boyunca birbirlerinin hayatlarına girip çıkmaların anlatıyor. Biletler burada.

Aga B
24 Şubat, Zorlu PSM %100 Studio

İfade gücü yüksek sözleri ve karakteristik flow’uyla dinleyeni hızla avucunun içine alan AGA B, 24 Şubat Cumartesi akşamı bandosu ile Zorlu PSM %100 Studio’da. Biletler burada.

İki Kore’nin Birleşmesi
27 Şubat, Enka Oditoryumu

Sahnenin tam ortada bulunduğu, birbirine dönük iki ayrı tribünden de izlenebilmesiyle izleyiciye farklı bir tiyatro deneyimi sunan İki Kore’nin Birleşmesi, etkileyici performansların yanı sıra ilişkilere dair komik ama isabetli tespitleriyle dikkat çekiyor. Biletler burada.

Lalalar
28 Şubat, Zorlu PSM

Lalalar, 70’lerin arabesk ruhunu fütüristik bir dokunuşla günümüze taşıyor. Sinematik retro baslar, elektronik beatler, özgün vokaller ve kirli gitarlarıyla üçlü, Anadolu ezgilerinin nostaljik ögeleriyle müziğini zenginleştiriyor. Biletler burada.

Zeynep Yılmaz – durun anlatayım
16 Mart’a dek, İMÇ 5. Blok

durun anlatayım, vitrine bakan kişiye hem günlük hayattan tanıdık hem de bilmeden bile olsa kaçınılmaz olarak kendinin seçerek yarattığı rastlantısal bir anı konuşturuyor. Akış içinde nerede durarak nereye baktığı, izleyiciye kendi zaman algısı hakkında bir fikir veriyor. Detaylar burada.