Haftanın etkinlik rehberi (26 Ekim - 1 Kasım)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali
29 Ekim’e dek, Institut Français ve Müze Gazhane

Canlandıranlar Derneği tarafından ortak üretim, dayanışma ve yardımlaşmaya vurgu yapmak üzere “Elden Ele Animasyon” temasıyla bu yıl 11. kez düzenlenecek festivalin jüri üyeleri; Basement Animation Studio’nun kurucusu ve yaratıcı direktörü Mbuotidem Johnson, Uluslararası Animasyon Film Derneği ASIFA’nın başkan yardımcısı Mohamed Ghazala ve stop motion konusunda uzmanlaşmış animasyon yönetmeni, Merve Çaydere. Festival hakkında detaylı bilgiler burada.

Cansu Sönmez – Cynara
18 Kasım’a dek, PG Art Gallery

Sönmez, Cynara isimli sergisinde yaşadığı semt ile çocukluk yıllarında kuramadığı bağı, semtinde yetişen enginar bitkisi üzerinden yeniden kurgular. Geçmişinden hareketle hayal ettiği geleceğe doğru bir köprü kurarak, amaçladığı ütopyaya ulaşmayı hedefler. Detaylar için buraya.

25. İstanbul Tiyatro Festivali 
27 Kasım’a dek, çeşitli mekânlar

27. İstanbul Tiyatro Festivali, bu sene de Işıl Kasapoğlu kürasyonuyla hazırlanmış programında Türkiye’den 11; Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda, İsrail ve Yunanistan’dan toplam dokuz yapımı bir araya getiriyor. Festivalden öneriler ve daha detaylı bilgi burada.

Sinematek’in Güz Programı
21 Ocak’a dek, Sinematek/Sinema Evi

60’larda Godard, Erden Kıral Toplu Gösterimi ve Il Cinema Ritrovato İstanbul’da gösterimlerinin yanı sıra Sinematek’in düzenli etkinliklerinden olan Sessiz Perşembe ve Bağımsız Türkiye Sineması da bu sonbaharda programa dâhil. Biletler burada.

Sanatçı Konuşması: Skuja Braden & Francesco Simeti
26 Ekim, Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan Gelecek Hatıraları sergisi, pek çoğu koleksiyondan esinle üretilen güncel işleri bir araya getiriyor. Sergi kapsamında düzenlenen konuşmada, serginin sanatçılarından Skuja Braden ve Francesco Simeti, işlerinin üretim süreçlerini anlatıyor. Detaylar burada.

Bir Arada Konserleri: Tuğçe Şenoğul – Konuk: Yasemin Mori
27 Ekim, Pera Müzesi

Tuğçe Şenoğul; Türk müziği, Fransız şansonları, trap, hyperpop, synthpop, dark wave ve trip hop’tan ilham alan bir şarkıcı, besteci ve yapımcı. Sahnesinde, şarkılarıyla insan doğasına dair sıra dışı hikâyeler anlatan Yasemin Mori’yi konuk ediyor. Biletler burada; bir arada konserlerine dair detaylar burada. Tuğçe Şenoğul’un yeni kısaçaları Atlas – Yerdeniz ise aynı gün yayında.

Cevdet Erek – çepeçerçevre
27 Ekim – 2 Aralık, Galeri Nev

çepeçerçeve, Erek’in Berlin’de devam eden “in circulation” adlı sergisindeki eser grubunu, gelişme ve üretim aşamaları galeride gerçekleşen yeni denemeleriyle buluşturuyor. Nesnelerin hem kendi aralarındaki hem de ziyaretçiyle olan ilişkilenme biçimleriyle çok katmanlı bir düşünsel alan oluşturmak niyetindeki sergi işe, adını aldığı kelimelerin birleşiminden başlıyor. Detaylar burada.

Jakuzi
27 Ekim, Frankhan

İstanbul’un synth-wave harikası Jakuzi, 27 Ekim akşamı Frankhan’da. Geceyi Radyo Eksen’in yayın direktörü Gülşah Güray ve ekibinin tecrübeli üyelerinden Gülşah Turgut açacak. Aynı gün Jakuzi’nin yeni teklisi yayımlanacak. Biletler için buraya.

Poster tasarımı: MRE
Karton & Deli Gömleği, Karga
27 Ekim, kargART

Açılışı İstanbul’un pasif agresif rock grubu Karton’un yapacağı gecede Deli Gömleği, uzun zaman sonra kargART sahnesinde olacak. Detaylar burada.

Kit Sebastian
27 Ekim, Blind

Psikedelik popu, geçmişle günümüzü buluşturan bir sunumla sofralara servis eden; Londra’da yerleşik Merve Erdem – Kit Martin ikilisi Kit Sebastian, 27 Ekim’de Garanti BBVA Konserleri kapsamında Blind sahnesinde olacak. Biletler burada

Donna Mobile by Elif Çağlar
28 Ekim, Bant Mag. Havuz / Bina

Boss Loop Station RC-505, midi ve vokalleriyle tamamı orijinal tracklerden oluşan setinde Donna Mobile’e dans ederek eşlik etmemek mümkün değil. Parçaları birbirine miksleyerek ilerlediği türler arası yolculuğunda house, electro, techno vb türlere de minik dokunuşlarda bulunmakta; bol bol doğaçlamaları, sürpriz yorumlarıyla enerjiyi gece sonuna kadar yükseltmekte. Katılım ücretsiz.

Uluslararası İstanbul VegFest
28 Ekim, Haliç Kongre Merkezi

Vegan Derneği Türkiye’nin düzenlediği festivalde bulunan paneller, atölyeler, lezzetli vegan yemekler ve her türlü vegan ürünün bulunduğu standlar ile katılımcılar hem vegan yaşam felsefesi ve hayvan hakları mücadelesi hakkında bilgi sahibi olabilecek hem de yeni alternatiflerle tanışacak. Detaylar burada.

Başkası Olma Tarkan Ol
28 Ekim, DasDas

Başkası Olma Tarkan Ol; Emir Yargın, Özge Fışkın, Paptircem, Kana Kana ve Seda Erciyes’in söyleyeceği şarkılarla 28 Ekim’de DasDas’ta. Biletler burada.

Ghostly Kisses
28 Ekim, Maximum Uniq Box

Kanadalı dream pop harikası, Mena Tour adını verdiğini turnesi kapsamında 28 Ekim’de bir kez daha İstanbul’a uğruyor. Maximum Uniq Box’ta BKM organizasyonuyla gerçekleşecek konserin biletleri burada. Ghostly Kisses’ın, müzisyenlerin büyürken dinlediği müzikleri ve bu müziklerin üzerlerinde bıraktığı tesiri kurcaladığımız Ergenlik yılları köşemizin konuğu olduğunu da hatırlatalım.

İzmir Kitap Fuarı
28 Ekim – 5 Kasım, Gaziemir

Dokuz gün sürecek fuar, imza günleri, etkinlikler ve söyleşilerle birbirinden değerli yazar, düşün insanı ve çizeri okurlarıyla buluşturacak. Detaylar burada.

Beats by Girlz Türkiye Festivali
1 – 10 Kasım, çeşitli mekânlar

‘‘Kalıpsız’’, ‘‘kuralsız’’ ve ‘‘önyargısız’’ bir şekilde ilerlerken, güvende hissedeceğimiz alanlar yaratmanın önemini de hatırlatan Beats By Girlz Türkiye Festivali, şehrin farklı noktalarına yayılacak ikinci edisyonunda yine birlikte hayal kurmaya, üretmeye ve eğlenmeye davet ediyor. Detaylar burada.

Marcus Miller
31 Ekim, Volkswagen Arena

Yarım yüzyıla yaklaşan müzik kariyerine ikisi Grammy olmak üzere pek çok ödül sığdıran bas gitar dehası Marcus Miller  31 Ekim Salı akşamı Volkswagen Arena’da. Biletler burada.

Soft Analog
1 Kasım, Zorlu PSM

2019’dan bu yana aktif olan Ankara çıkışlı Soft Analog’un ilk uzunçaları DANS İLLÜZYON, lansman konseriyle 1 Kasım’da %100 Studio sahnesinde olacak. Biletler burada.

Tuğçe Şenoğul
1 Kasım, Babylon

Tuğçe Şenoğul, yeni albümü Atlas‘tan yayımlayacağı ilk EP’si Atlas – Yerdeniz‘in lansmanıyla 1 Kasım akşamı Babylon’da. Biletler burada.