Haftanın etkinlik rehberi (29 Şubat - 6 Mart)

hazırlayan: tuana özcan


Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Kardelen – HABIBI Lansman Konseri
29 Şubat, Babylon

KARDELEN, oryantal sıcaklığını pop ve R&B düzenlemelerle kavuşturduğu ve prodüksiyonunu kendi üstlendiği ilk albümü HABİBİ’nin ilk konseri için sürpriz konuklarıyla birlikte Babylon’da. Biletler burada. Albümü KARDELEN’den şarkı şarkı dinlediğimiz söyleşi de burada.

Tropikal Kapısı
29 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

Esme Madra ve Büşra Albayrak tarafından yaratılan oto-kurmaca oyun Tropikal Kapısı, bizi 2023 yılının İstanbul’unda yaşayan iki yakın arkadaşın hayatlarına götürüyor. Hikâye, ikilinin birbirine yolladığı sesli mesajlarla bir kaç aylık bir dönemde olup bitenlere ve karşılaştıkları zorluklara odaklanarak gelişiyor. Detaylar burada.

Öteki
29 Şubat – 1 Mart, Maximum Uniq Hall

Emin Alper’in Dostoyevski’nin aynı eserinden sahneye uyarladığı ve yönettiği ilk tiyatro oyunu, size fiziksel olarak benzeyen ama karakter olarak tam zıttınızı, alter-egonuzu konu edinen özgün bir kara komedi. Oyuncu kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Erdem Şenocak, Derya Karadaş ve Gökhan Yılıkkan’ın bulunduğu oyunun 29 Şubat temsili için biletler burada, 1 Mart içinse burada. Başak Tanrıverdi’nin oyuna dair değerlendirmesini de buradan okuyabilirsiniz.

Serkan Yüksel – İlerleme Gerileme
29 Şubat – 30 Mart, x-ist

İsmini Julio Cortázar’ın Talimatlar Kitabı adlı öykü kitabındaki “İlerleme-Gerileme” başlıklı kısa öyküden alan sergide sanatçı; metaforik anlatımlar, ironi ve karikatürize durumlar kullanarak içinde bulunduğumuz toplumu, güncel siyasi politikaları ve sosyopolitik dinamikleri eleştiriyor. Detaylar burada.

Zürafa 
1 Mart – 1 Haziran, İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin sokağında bulunan zürafa şeklindeki sokak lambalarından esinlenip, zerafetin peşine düşen 18 sanatçının tasarım oyuncaklarının sergilendiği Zürafa hakkında detaylar burada.

Paribu Stick-Con
1 Mart, Moda Sahnesi

Ulaşılabilir bir koleksiyon nesnesi ve günlük hayata adapte edebildiğimiz bir sanat ürünü olan sticker’lar; genç sanatçılarla deneyimli isimleri, iddialı sloganlarla mizahi ifadeleri, her yaştan ve her kesimden bireyi aynı düzlemde Moda Sahnesi’nde buluşturacak. Detaylar burada.

Teslimiyet Gecesi VI
1 Mart, Karga

Mevzu Records’ın düzenli buluşmalarından Teslimiyet Gecesi, altıncı ayağıyla yine Karga’da. Sahne Hatespeech, Jornada del Muerto, plein de vie. ve Infidel Express’in. Kapı açılış 20.30, ilk konser 21.00, detaylar burada.

Engin
1 – 2 Mart, Zorlu PSM

Psikedelik, usul gitar melodileri ve karmaşık ezgileri bir araya getiren Türk-Alman üçlünün vokal ve gitarında Engin Devekıran, davulunda Jonas Stiegler, bas gitarda David Knevels yer alıyor. İkinci gün için biletler tükendi fakat ilk gün için biletler burada.

Semtine Has 4
1 – 9 Mart, çeşitli mekânlar

Dördüncüsü gerçekleşecek Semtine Has festivali; onlarca üreticiyle, konserlerden partilere, atölyelerden rehberli turlara kadar dolu bir programla katılımcılara Kadıköy’ü farklı perspektiflerden deneyimleme imkânı sunuyor. Detaylar burada.

WOW – Dünya Kadınlar Festivali
2 – 3 Mart, Beykoz Kundura

Kadınların karşılaştıkları güçlükleri ve daha eşit bir dünya için ürettikleri çözümleri görünür kılmayı hedefleyen WOW – Dünya Kadınlar Festivali üçüncü edisyonuyla 2 – 3 Mart’ta Beykoz Kundura’da. Katılım ücretsiz. Festival hakkında detaylar burada.

On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)
4 Mart, Zorlu PSM

Şahika Tekand’ın 2010’da İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Promethiade Projesi ile yazıp yönettiği ve ışık tasarımını üstlendiği On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus), Tekand’ın 2024’te değişen koşulları da göz önüne alarak yazdığı yeni metniyle Studio Oyuncuları ve Freestage tarafından sahneye koyulmakta. Biletler burada. Asya Yigit’in değerlendirmesi için de buraya.

Selin Tahtakılıç – A Love Story
6 – 30 Mart, Büyükdere35

Selin Tahtakılıç, A Love Story seçkisinde, insan ilişkilerinin karmaşıklığını ve çeşitliliğini masalsı bir dille ele alıyor. Sanatçı, eserlerinde genellikle nakış tekniğini tercih ediyor ve masallar aracılığıyla, deneyimlediği ve iç gözlemlerinden elde ettiği ilişki izlerini aktarıyor. Detaylar burada.

Goralı & wipeç
6 Mart, Eylül Arnavutköy

Eylül Arnavutköy’ün her ayın ilk çarşambası düzenleyeceği yeni etkinlik serisi “Deneysel Elektronik Müzik Günleri”nin ilk buluşması 6 Mart’ta. Nekropsi ve Daire 2: General Gramofon üyesi Gökhan Goralı’nın solo projesi Goralı ve Ahmetcan Gökçeer’in sarmal elektronik prodüksiyonlarıyla hayat verdiği wipeç’in sahne alacağı geceye katılım ücretsiz.

Bakışlar
14 Mart’a kadar, DenizBank Genel Müdürlük/Deniz Galeri

Uzun yıllardır birbirini tanıyan, figüratif resim alanında üretim yapan ve resim anlayışı benzer olan altı sanatçı Bakışlar isimli karma sergide buluştu. Figürü özgün biçimde yorumlayan sanatçılar tuval ve kağıda kendi gerçeklerini kurgularken, hikâyelerini büyük bir samimiyetle dile getiriyor. Detaylar burada.