Haftanın etkinlik rehberi (30 Kasım - 6 Aralık)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma
3 Aralık’a dek, İtalyan Kültür Merkezi

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma, çağdaş İtalyan sinemasının en güncel ve öne çıkan örneklerini bir araya getiriyor. Programın detayları burada.

Onur Gülfidan – Sadece Gülümseten Anılar 
9 Aralık’a dek, .artSümer Gallery

Onur Gülfidan, özenle oluşturduğu eserlerinde insan doğasını, zamanın toplumsal ve politik koşullarını, popüler kültürle ilişkimizi ironik bir dille ele alıyor; 80’lerden bu yana görsel algısını şekillendiren sinema, çizgi roman, animasyon ve dijital oyunların etkilerini, aldığı klasik sanat eğitimiyle birleştiriyor. Detaylar burada.

Çeviride Âlemler
27 Ocak’a dek, Depo

Sergi; Türkiye ve yurt dışından 15 sanatçının eski ve yeni eserlerini bir araya getiriyor, çeşitli coğrafyalardaki çeviri gücünü vurgulayan hikâyelere odaklanıyor. Eserler, farklı Orta Çağ dillerine seyahat etmiş, Bizans İmparatorluğu’nun içinde ve çevresinde ortak birer anlatı evreni yaratmış olan temel metinlerle ilişki kuruyor. Detaylar burada.

Yerin Altında: Burakbey
30 Kasım, Müze Gazhane

Deneysel bir ruhla Türkçe pop’un henüz keşfedilmemiş sularında yüzen Burakbey, Yerin Altında konser serisi kapsamında Müze Gazhane’ye uğruyor; açılışı Polen yapacak. Katılmak için Radar İstanbul uygulaması üzerinden kayıt yaptırılabilir; etkinlik ücretsiz.

Fotoğraf: Artemis Günebakanlı
Second
30 Kasım, Babylon

Pop punk’ın yıkılmayan kalesi Second, 30 Kasım akşamı Babylon’da. Öncesinde, mizahi sözler, neşesi bol seslerle örülmüş parçaların sahibi Samet Çiçek sahnede olacak. Biletler burada.

Elif Erkan – In Bloom
30 Kasım – 20 Ocak, The Pill

Elif Erkan’ın In Bloom başlıklı kişisel sergisi, Türkiye’nin modernleşme sürecinde belirli bir döneme özgü kültürel bir icat olarak yaz tatilini ve yazlık konutları keşfediyor. Detaylar burada.

Zeynep Erkman – Kim kaybolmayı istememiştir ki
30 Kasım – 6 Ocak, 10__12 Gallery

Zeynep Erkman’ın ilk kişisel sergisi, sanatçının büyük ölçekli tuvallerini ve mekâna özel yerleştirmelerini bir araya getiriyor. Detaylar burada.

Bahar Çuhadar ile “İstanbul’da Yaşıyor ve Üretiyor” – Konuk: Deniz Türkali
30 Kasım, Metrohan

Tiyatro eleştirmeni Bahar Çuhadar, her ay farklı bir isimle gerçekleştirdiği söyleşi serisinde;  işlerinde İstanbul’a ses veren, İstanbul’dan ilham alarak üreten sanatçılar ve yazarlarla sohbet ediyor. Sıradaki konuk, son olarak İstanbul Tiyatro Festivali’nin kapanışını yapan İstanbul Mon Amour’daki Ah! başlıklı oyunda tek kişilik performansıyla yer alan Deniz Türkali. Etkinliğe katılım ücretsiz.

Okan Urun’la O Gezegen: Aslı İnandık, Ceren Ercan, Tuğrul Tülek
1 Aralık, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. 1 Aralık’ta konuklar: Aslı İnandık, Ceren Ercan ve Tuğrul Tülek. Detaylar burada.

China Moses
1 Aralık, CRR Konser Salonu

Büyüleyici sahne performansıyla ve güçlü vokaliyle soul – caz hattından seslenen China Moses; Jerome Cornelis, Kwame Yeboah, Lawrence Insula, ‘Lox’ (Paapa Mensah) ve Camilla George gibi deneyimli isimlerle birlikte unutulmaz bir performansa hazırlanıyor. Biletler burada.

Fotoğraf: Mesut Adlin
Jakuzi 
1 Aralık, Babylon

Türkiye’deki yeni nesil synth pop dalgasının büyümesinde kilit rol oynayan Jakuzi en son, yaklaşmakta olan yeni albümün ilk tadımlığı “Sür Beni”yi yayımlamıştı. Grup, 1 Aralık’ta Babylon sahnesinde olacak. Biletler burada.

Selectronic
1 Aralık, Frankhan

Select-ist’in yeni serisi Selectronic, gerçekleşecek ilk buluşmasında; Detroit’in meşhur The Belleville Three’sinden, şehirle özdeşleşen techno akımının öncü figürlerinden biri olan Kevin Saunderson’ı ve Yeni Zelandalı house prodüktörü kardeşler Chaos In The CBD’yi ağırlayacak. Performansları için heyecanlanma sebeplerimiz burada. Biletler ise tam burada.

Daf Jam Sessions
3 Aralık, Karga

Daf Jam Sessions’ın beşinci etkinliği, çeşitli disiplinlerden gelen önemli müzisyenlerin tamamen doğaçlama yapacakları, benzersiz ve tekrarı olmayacak bir deneyim sunacak. Detaylar burada.

Tut! Bırak!
5 Aralık, DasDas

Deniz Kaptan’ın Kadın Hikâyeleri kitabından seçilen monologlar, sahnede Layla Önlen’in kimliğini de içine katarak tek bir bedende birleşiyor. Sözcükler, dans ve enstalasyonla iç içe geçiyor; kadınların öykülerinden performatif bir alan ve eylem yaratılıyor. Belçika’da Felemenkçe oynanan oyun, Türkçe versiyonuyla DasDas’a geliyor. Biletler burada.

Piaf ! The Show
6 Aralık, Zorlu PSM

Edith Piaf’ın unutulmaz şarkıları aracılığıyla müzisyenin kariyerini orijinal bir sahne düzenlemesi ve daha önce hiç yayımlanmamış Edith Piaf görüntülerinin projeksiyonları ile anlatan Piaf ! The Show, 60. Yıl Dünya Turnesi kapsamında 6 Aralık akşamı Zorlu PSM’de olacak. Biletler burada.

Deniz Tekin
6 Aralık, Babylon

Deniz Tekin, ilk albümü Kozakuluçka’dan tam altı yıl sonra Yüzyıllardır Aynı Dert ile döndü. Yeni albümünün ilk konseri Babylon’da gerçekleşecek. Yüzyıllardır Aynı Dert’in his haritası burada. Biletler burada.

Giriş görseli: Lubo – Giorgio Diritti (2023). 14. İtalyan Sinemasıyla Buluşma programından.