Haftanın etkinlik rehberi (8-14 Haziran)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

8. Nilüfer Caz Festivali
8-15 Haziran, Balat Atatürk Ormanı / Akçalar Gölü kıyısı / Atlas Köyü

Nilüfer Caz Festivali’nin bu yılki teması “Tahayyül”. Genç nesillere hayal kurmayı hatırlatma fikriyle yola çıkan festival programında GoGo Penguin, Yemen Blues, Mert Pekduraner, Itamar Borochov, Kerem Görsev Trio & Elif Çağlar, Nova Norda ve dahası yer almakta. Elif Çağlar’dan caz vokal ve Volkan Öktem’den davul atölyesi de programa dâhil. Biletler Mobilet’te.

Eva Koťátková: Bir Balıkmışım Bacakları Olan 
Küratör: Eda Berkmen
Sergiden yerleştirme görüntüsü ,Arter, 2023
Fotoğraf: flufoto
Bir Balıkmışım Bacakları Olan: Küratör Eşliğinde Sergi Turu
8 Haziran, Arter

Eva Koťátková’nın Arter’de devam eden Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisi bağlamında serginin küratörü Eda Berkmen tarafından gerçekleştirilecek tur, serginin kavramsal çerçevesine ve sergilenen yapıtlara odaklanacak. Etkinlik, sergi turunun ardından katılımcıların sorularını ve kişisel izlenimlerini paylaşmasına da alan tanıyacak. Detaylar için buraya.

Deniz Taşar
9 Haziran, Zorlu PSM touché

Hem şarkılarında hem görsel işlerinde disiplinlerarası üretme prensibini benimseyen İstanbullu müzisyen, besteci ve sanatçı Deniz Taşar; tematik son albümü Pişman Olunmayan Dünler’i 2021’de yayımlamıştı. Kendisine piyanoda Adem Gülşen, basta Orhan Deniz ve davulda Onur Başkurt’un eşlik edeceği touché konserinin biletleri hemen burada.

Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet
9 Haziran, DasDas

Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından, Ceren Boz ve Nagihan Gürkan tarafından sahneye uyarlanan Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet, kendini bilmek ve bulmak arasındaki bir kayboluş hikâyesi. Mirat’ın kendi ağzından dinlediğimiz bu hikaye Esra, Tuncay, Mirat ve diğerleri arasında…Ve evet “İnsan neye elini atsa kendi hayatından bir yansımayla karşılaşıyor. Çünkü insan bir aynadan başka bir şey değil. Kendisi kadar yansıtabiliyor dünyayı.” Ama sonuçta, “Yalnız mısınız? Dert etmeyin!”… Biletler burada.

Sergi: EXNUN BOOKLET // Can Temiz
9-11 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Hardcore punk ve death metal sularında gezinen EXNUN, ikinci uzunçaları Nutshell Studies Of Unexplained Death’i 9 Haziran’da Time To Kill Records etiketiyle yayımlayacak. Can Temiz, Ozan Çam, Ersin Çağlayan ve Aberrant Engin’den oluşan grubun yeni albümüne eşlik etmek üzere bir pop-up sergi tasarlandı. EXNUN BOOKLET adlı sergi, iki gün ziyarete açık olacak. Detaylar burada.

Oceanvs Orientalis
9 Haziran, Salon İKSV

Salon, yaz tatiline çıkmadan önce kapılarını son kez Oceanvs Orientalis ve tüm müdavimleri için açıyor. İstanbullu Şafak Özkütle’nin projesi Oceanvs Orientalis, özellikle 2011’den bu yana İstanbul’un hasretle hatırladığımız partilerinin gizli kahramanı oldu. Dünyayı gezmeye devam ediyor, 2017’de kurduğu Kanto Records ile her ay yeni bir yetenek keşfetmeyi ihmal etmiyor. Konsere dair detaylar burada.

Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri
10-15 Haziran, Fransız Kültür Merkezi / Aynalı Geçit / Metrohan / Caddebostan Kültür Merkezi

İstanbul Belgesel Günleri bu sene odağına, belgesel tarihinin az bilinen bir dönemi olarak Baltık ülkeleri Litvanya, Estonya ve Letonya’da 1960’lardan itibaren üretilen filmleri alıyor. Baltık Şiirsel Belgesel akımını özel bir seçki ile Türkiye’ye tanıtacak olan program kapsamında Litvanyalı ünlü belgeselci Audrius Stonys, festival konuğu olarak bir sinema dersi verecek. Hollandalı belgeselciler Petra Lataster-Czisch ve Peter Lataster çifti ve Boşlukta adlı son filmiyle ödüller alan Somnur Vardar ise onur konuğu olarak davet edilen diğer isimler. Program detayları burada.

Fotoğraf: Kıvılcım Güngörün
Ece Özel
10 Haziran, arkaoda

Özel Zevkler’in küratörü, Müstesna Records’ın kurucularından biri olan Ece Özel, 10 Haziran’da arkaoda kabininde olacak. Detaylar burada.

Aşalım Bunları
10 Haziran, TiyatrOPS

Berke Kemal özel derse gittiği evin asansöründe ölür. Oyun, ölen çocuğun anne babasının hayatlarını talep eden, onlar gibi yaşamayı idealleştiren İmge ve Çağrı’nın hikayesini anlatır. Bu ailede idealize edilmiş geleceklerini gören bu iki beden Berke Kemal’in yasının performansıyla kendilerine ait olmayan bir hayata erişmeye çalışır. Bu yas performansı zamanı, mekânı ve hatta kimlikleri büker. Ortada; yas performansına sıkışmış, zalim bir iyimserlikle vaatlerin peşinde koşan iki beden kalmıştır. Biletler burada.

Konser: Frozen Clouds
10 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Leon Fritz, Luca Fritz, Arda Ünnü, Ömer Deniz Pınar ve Parham A.G’den oluşan Frozen Clouds, akustik setiyle bir kez daha Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde. Grubun son numarası, Kum eşlikli “Sen Ben Yok”u buradan dinleyebilir, konser detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çizer Masası: Cem Güventürk
11 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Burak Şentürk ve Ethem Onur Bilgiç’in Bant Mag. YouTube kanalında yayımlanan serisi Çizer Masası, canlı söyleşilerle Bina’nın en üst katında konumlanan Bant Mag. Havuz’a taşınıyor. 11 Haziran Pazar günü Kendine Has desteğiyle gerçekleşecek buluşmada ikilinin konuğu Cem Güventürk olacak. Daha fazla bilgi için buraya.

Pınar Fidan
11 Haziran, Moda Sahnesi

Bazı ailevi meseleler, kaşarlar, piyonlar, Putin, dirty talk, biraz sosyalistler, gladyo, açık ameliyat, Menemen Olayı ve Kutsi hakkındaki tek kişilik gösterisi ile Pınar Fidan, Moda Sahnesi’nde. Biletler burada.

Gazhane’nin Sesleri
12 Haziran, Müze Gazhane

Yürütücülüğünü Oğuz Öner ve Özge Çavuşoğlu’nun üstlendiği Gazhane’nin Sesleri atölyesinde, ses yürüyüşü (soundwalk) ve haritalandırması (soundmapping) ile alışıldık algı ve duyu mekanizmaları şaşırtılarak farklı deneyimlere alan açılacak. Sınırlı kapasiteyle gerçekleşecek etkinlik için Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden kayıt yapmtırmak gerekiyor. Detaylar burada.

Kibritin Ucunda
13 Haziran, Zorlu PSM %100 Studio

İstanbul’da karlı bir gece… Her şeyini kaybettiğini düşünen Kerem, koltuğunda büyük kararlar eşiğinde… Sonra birden evden çıktığı gibi zbamm! Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı Kayhan Berkin’in yönettiği, Rıza Kocaoğlu’nun oynadığı Kibritin Ucunda için biletler burada.

Beni Bu Şarkılar Mahvetti: Çilingir Sofrası özel
13 Haziran, Bant Mag. Havuz / Bina

Konuklarımızdan onları “mahvetmiş”, gönüllerine damga vurmuş şarkılara dair hikâyelerini dinlediğimiz Beni Bu Şarkılar Mahvetti buluşması için yine çok heyecanlıyız. Bu sefer Çilingir Sofrası ekibini ağırlıyoruz üstelik! Senarist / yönetmen Ali Kemal Güven, yapımcı Seda Özkaraca ile başrol oyuncuları Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen konuklarımız. Detaylar için tek tık yeterli.

Salondaki Fil
14 Haziran, Par Sahne

Toplumun farklı kutuplarından, doğruları ve kabulleriyle şekillenmiş üç insan, kurdukları hayallere inanarak bir düğün salonunda, bir filin etrafında buluşurlar… Süreyya Bursa’nın yazdığı, Yusuf Onur Aydın’ın yönettiği Salondaki Fil oyunu; Gökçe Karaman, Kardelen Arpacı ve Yusuf Nebioğlu’nun performanslarıyla sahneye taşınıyor. Biletler için tek tık yeterli.

Nadide Akdeniz – Şeylerin Kendinde Yaşamı
24 Haziran’a dek, Labirent Sanat

Nadide Akdeniz insanın konumunun silikleştiği, şeylerin adeta tamamlayanı olduğu, nesne odaklı dünyayı siyah beyaz bir kurgu içinde tasvir ediyor. İnsanı merkeze almadan, sadece varlığını hissettirerek yaptığı resimlerinde, mekân içinde günlük hayatın koşuşturmacasında fon ya da çerçeve gibi algıladığımız, silikleşen şeylerin, kendinde yaşamına kulak vermemize imkân tanıyor. Hatta daha da ileri giderek, izleyeni odanın köşesinde duran koltuğa gömülerek tefekküre dalmaya davet ediyor. Detaylar burada.

Printed’23
8 Temmuz’a dek, Mixer

Bu yıl sekizinci kez izleyici ile buluşacak olan Printed’23 sergisi, çok sayıda sanatçının başta dijital baskı, serigrafi, risografi, litografi olmak üzere alternatif baskı teknikleri kullanarak edisyonlu çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergi, özgün baskı yöntemlerinin yanı sıra bu yıl ilk defa risografi baskı ve UV baskı gibi alternatif baskı yöntemlerine de yer veriyor. 37 sanatçının katıldığı sergi hakkında detaylar burada.