Fırında balkabağı

Balkabağından illa tatlı ya da çorba mı yapılır? Hiç alakası yok. Balkabağının bol miktarda baharatla çeşnilendirildiği türlü tarif için deney kapısı sonuna kadar açık. Bir Girit klasiği olan fırında salçayla pişen balkabağı yemeği sinkontayı keşiften beri bu tariften ilhamla pek çok hareket alanı açıldı örneğin. Fırında balkabağı da böyle bir zamanda yüzünü gösterdi. Tek tencerede pişenden bile daha pratik bir yemek varsa tek fırın kabında pişendir. Malzemeler kapta harmanlandıktan sonra fırına atılır ve sadece yemeye hazır hale gelmesi beklenir. Fırında balkabağı yemeğinin de hazırlığı 10 dakika, pişmesi 50 (fırına göre değişebilir). Sinkontaya benzer malzemelerle yola çıkıyoruz. Rastgele 8-10 parçaya bölünmüş bir soğan, bıçakla lezzeti açığa çıkması için tepesine vurulmuş birkaç diş sarımsak ve büyükçe küplere doğranmış balkabağı yayvan fırın kabında bir araya geliyor. Ardından kaba balkabaklarıyla eş büyüklükte doğranmış bir adet patates ekleniyor. Çünkü balkabağının yoğun tadını patatesle biraz hafifletmeyi kim istemez ki! Ama aslında bu yemeğin diğer temel malzemesi nohut. Bir bardak haşlanmış nohut da sebzelerin üzerine bırakılsın ve üzerine bir miktar da zencefil rendelensin. Sıra gelsin agresif baharatlama aşamasına… 

Fırında balkabağı köriye özenen bir yemek; benzer lezzeti daha pratik bir şekilde almaya çalışıyor. Bu yüzden baharatlama çok kritik. Kaptaki sebzeler ve nohutun üzerinde bir miktar zeytinyağı gezdirip karıştırdıktan sonra agresif baharatlama aşamasına geçilebilir. Kimyon, köri, zerdeçal, tatlı toz biber, pul biber, karabiber ve defne yaprağı zencefille güzel uyum yakalayacaktır. Tabii bu yemeğe tuz atarken eli hiç korkak alıştırmamalı. 

Hepsini elle iyice harmanladıktan sonra son olarak sebzelerin içinde pişebilmesine elverişli miktarda salçalı bir su hazırlamalı. Salçalı su da kaba döküldü mü geriye sadece yemeğin pişmesini beklemek kalıyor. Toplam 45-50 dakika civarı sürebilir pişme aşaması. Sebzelerin tamamı suyun içine gömülmeyeceğinden yarı yolda fırını bir kere açıp yemeği karıştırmak iyi olur. Piştiği gibi, sıcakken tüketiniz. 

Bu fırında balkabağı tarifi için nohutun temel bir malzeme olduğunu söyledik ama yeşil mercimekle ya da fasulye türevleriyle de eşleşebilir. Elde hazırda ne varsa. Tam “canlandırıcı” denen tür yemeklerden bu. Akşamdan kalma bir günü de soğuk bir günü de tatsız bir günü de ısıtmaya birebir. Hem doyurucu hem de içindeki tatlarla çok tatmin edici. Bir de gerçekten sebzeleri doğramak dışında uğraştıran bir yanı yok. 

Sinkontaya geri dönecek olursak, kimileri sinkontayı yoğurtla yemeyi sever. Fırında balkabağı yemeğini de üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek gömebilirsiniz. Pratik hazırlanabildiğini düşündüğümüz vegan yoğurt tarifi de böylece devreye girmiş oldu. Bu tabağın yanında başka hiçbir şeye gerek yok neredeyse. Ama pilavla birlikte de nefis olur tabii ki.  

Yazı: Ekin Sanaç