Haftalık etkinlik rehberi (25 Kasım - 1 Aralık)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

SALT Perşembe Sineması
27 Kasım’a kadar, saltonline.org; 1 Aralık, SALT Beyoğlu 

SALT’ın pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeleyen film seçkisinde haftanın yapımı: Montreal’de şehrin radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli bir adamı takip eden, Renaud Després-Larose ve Ana Tapia Rousiouk imzalı Le rêve et la radio (Düşler ve Radyo); 27 aralık’a kadar çevrimiçi izlemeye açık. 1 Aralık’ta ise özgün dans performansları, kesintisiz çekimleriyle baş döndürücü bir sinema deneyimi sunan Gaspar Noé filmi Climax, SALT Beyoğlu Açık Sinemada gösterilecek. Detaylar burada.

Başka Sinema Rota: Diyarbakır
27 Kasım’a kadar, Mordem Sanat

Bu kez Diyarbakır’ı mesken tutan Başka Sinema Rota’nın programında ön gösterimini yapacak ulusal ve uluslararası filmlerin yanı sıra beyaz perdenin klasikleşen yapımlarından bir seçki ve Türkiye sinemasından kısa metrajlar da olacak. Açılış filmi ise Emin Alper imzalı Kurak Günler. Detaylar burada.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 
6 Aralık’a kadar; Pera Müzesi Oditoryumu, Hope Alkazar, surdurulebiliryasam.net

Gezegenimiz için kritik olan sosyo-kültürel değişim sürecini desteklemeyi amaçlayan Sürdürülebilir Yaşam Festivali’nin 26 adet uzun ve kısa metrajlı filmden oluşan seçkisi ile dünya turu atmak, cesaretlenip “Bunu ben de yaparım, hatta yapacağım” demek mümkün. Fizikselden çevrimiçine uzanan tüm gösterimler ücretsiz; detaylar burada.

BOUNSERGİ: Yuva
25-30 Kasım, Bant Mag. Havuz / Bina

Berlin-İstanbul hattında üreten bağımsız sanat kolektifi BOUNSERGİ, Yuva sergisi ve sergi kapsamındaki uzantı etkinliklerle beş günlüğüne Bant Mag. Havuz / Bina’yı devralıyor. Amacı, ziyaretçilerin beraber alanı işgal ederken aynı anda hayal kurarak temellerini attığımız bir oyun alanı kurmak ve burada interaktif bir sürece girmek. Detaylar burada.

Selectist presents: DJ Assault / Kerem Akdağ
25 Kasım, Babylon

90’lardan bu yana Detroit dans müziğini dünyanın farklı köşelerine taşıyan DJ Assault 25 Kasım’daki Selectist presents gecesinde, Kerem Akdağ’ın ardından Babylon’da kabin başına geçecek. Biletler burada. Set öncesinde, kariyerine dair bazı bilinmesi gerekenleri derlediğimiz Bir adım daha yakından: DJ Assault dosyasını da okumanız tavsiye.

+1 sunar: Flunk
25 Kasım, Salon İKSV

Trip-hop ve indietronica gibi türlerin 2000’lerdeki temsilcilerinden Norveçli grup Flunk, Morning Star albümünün 18. yıldönümünü ve albümün yeni düzenlemesinin dünya prömiyerini kutlamak üzere en çok dinlendiği şehirlerden olan İstanbul’a uğruyor. Biletler burada.

Sanatçı Okumarı #8 David Hockney
25 Kasım, Ka x Assembly One Tower

Araştırmacı Erdem Çolak ve araştırmacı Alaz Okudan şipşak fotoğraf eylemini yeniden tasarlayarak perspektif, hareket ve zaman kavramlarını irdeleyerek deneysel fotoğraf kompozisyonları üreten David Hockney üzerine bir okuma gerçekleştirecek. Katılım ücretsiz, kapasite 30 kişiyle sınırlı. Kayıt için buraya.

Selin Sümbültepe
26 Kasım, Bant Mag. Havuz / Bina

Selin Sümbültepe, tarzlar arasında gezinen bir müzikal hikâye anlatıcısı. Son yayını olan “Kıskıvrak” ile 70’ler ve 80’lerin dans müziklerinden, groove dolu funk kayıtlarından ilhamla yaz havası estirmişti. Yakında kendisinden dinleyeceğimiz bambaşka hikâyelerden ilk tadımı yapacağımız bir konserle, Selin Sümbültepe 26 Kasım Cumartesi akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da. Detaylar için buraya.

Disko Tarantello: DRTY, Q-BRA
26 Kasım, Şahika

DRTY, “4-İ pop-up exhibition”ını ziyarete açıyor. “4-İ ile Dört karede Dört dönmek ister misiniz?” diye soruyor. Sergi 22.00’den gece sonuna kadar görülebilir. Ayrıca Şahika’nın upperground kabininde önce DRTY, sonra da Q-BRA ile parti devam edecek. Detaylar burada.

Çevre Filmleri
26 Kasım’da başlıyor, Institut français de Turquie İstanbul

8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle oluşturulan yedi filmlik “Çevre Filmleri” seçkisi 26 Kasım’da başlıyor. “Yüzde 100 yeşil filmler” olarak özetlenen seçkide kısa ve uzun metraj yapımlar bir arada. Aïssa Maïga’nın Suda yürümek / Marcher sur l’eau filmiyle açılacak programda Lordlar Sofrası ekibinin bu sene festivalleri arşınlayan Kuru Kabus’u ve Marie Amiguet – Vincent Munier ikilisinin Tibet yaylarının kalbindeki arayışlarını belgeleyen Kar Panteri / La panthère des neiges gibi ilgi çekici filmler var. Katılım ücretsiz, detaylar burada.

Arooj Aftab
26 Kasım, Babylon

Pakistanlı müzisyen Arooj Aftab, varlığına sinen geleneksel Güney Asya tınılarına, enstrümanları konfor alanından çıkarmaya dayandırdığı kendine özgü sonik üslubuyla yeni yüzler kazandırıyor. Aftab, geçtiğimiz yıl yayımlanan Vulture Prince albümü ve dahasıyla İstanbul’a da uğruyor; geceyi DJ setiyle Iardayüzen başlatıyor. Biletler burada.

Digital Cultures Festival II
26 Kasım, İzmir Hangout PSM

Digital Cultures Festival, ikinci senesinde elektronik müzik meraklılarını heyecanlandıracak bir program ile 26 Kasım Cumartesi günü yeniden Hangout PSM’de. Publiko organizasyonu ile gerçekleşecek festival, Almanya ve Fransa’dan konuklar ağırlıyor. Detaylar için buraya.

Debonair Detsuki, Nergis
26 Kasım Cumartesi, SALT Galata, Kat 1, Atölye IV

SALT’ın Sahnede 90’lar sergisinin uzantısı olarak, ötekilik ve görünürlük konumları gibi meseleleri irdeleyen performans programı Her Şey Her Şey Her Şey kapsamında gerçekleşecek bir performans. Debonair Detsuki, 2020’den bu yana profesyonel bir parfümör olarak koku üretiyor. Nergis performansı, tanrılar tarafından lanetlendiği için sudaki yansımasına âşık olan Narkissos karakterinden hareketle bedenin farkına varıldığı ana atıfta bulunuyor; koku, bakış ve dayanıklılığa odaklanıyor. Debonair’in kendi üretimi olan nergis esansı, koku ile beden ve mekân arasındaki bağları irdelemeye de vesile olacak.

Akış Ka, Hoş Geldin
27 Kasım Pazar, SALT Beyoğlu, Kat 2

Bir kültür kurumunun içindeki beyaz duvarlar bir sergiye ve nihayetinde, sanat dünyasına sızmak için bir zemine nasıl dönüşür? Mekân buna nasıl tepki verir? Bu olasılıkları değerlendirmek üzere yola çıkan Akış Ka, ayakta kalıp ısrarla üretmeye yoğunlaşan Hoş Geldin için şu satırları not düştü: “Kendimi ispatlama savaşıma, sınırları yok etme mücadeleme hoş geldiniz. Mücadelem gelip geçici belki ama izleri kalıcı, sonsuza kadar…”

Gülmek Yakışır: Yavuz Günal 
27 Kasım, Müze Gazhane

Müze Gazhane’yi bir komedi kulübüne çeviren Gülmek Yakışır serisinin sıradaki konuğu; lokal açık mikrofon kültürünün temsilcilerinden biri olan ve “Yavuzdiyebiçocuk” şovuyla da tanınan Yavuz Günal. Katılım ücretsiz, kayıt detayları burada.

Sınırlar
27 Kasım, Alan Kadıköy / 29 Kasım, Fişekhane

Amerikalı yazar David Mamet’in kaleme aldığı meşhur tiyatro oyunu Oleanna, Kayhan Berkin rejisiyle Sınırlar adıyla sahneye taşınıyor. Başrollerini Kenan Ece ve Ecem Uzun ikilisinin paylaştığı oyun; otorite, hiyerarşi, statü gibi kavramları sorgulayacak. Detaylar için buraya.

Sirän X Mala Junta
29 – 30 Kasım, Suma Han

Nene H ve Y.Unan’ın marjinal bireylere güvenli alanlar ve janrlar ötesi bir rave deneyimi vadeden girişimi Sirän’in 3. buluşmasında, Mala Junta’nın tür bükücü, hiper aktivist ve öz hakiki kuir ekibi Berlin’in yeraltı büyüsünü İstanbul’a taşıyor. Kamera kullanmak yok, davetli listesi yok; biletler sadece kapıda. Detaylar burada.

Tasarım Fikir Kulübü
30 Kasım, Akbank Sanat

Tasarımın, Türkiye’de bağımsız bir disiplin olarak özellikle endüstriyel tasarım, iletişim tasarımı, iç mimarlık ve çevre tasarımı gibi alanlardaki varlığını sürdürme çabası ve sanat, teknoloji, gastronomi gibi diğer alanlarla ilişkisi Tasarım Fikir Kulübü konuşmalarının odak noktasını oluşturuyor. “Tasarım hayatın neresinde?” başlığı ile yapılacak söyleşide izleyicilerden gelecek sorulara da yanıt verilerek etkileşimli bir tartışma formatı izlenecek. Özyeğin Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen ve nisana dek aylık formatta devam edecek söyleşiye dair detaylar burada.

Garanti BBVA Konserleri: Cœur de Pirate
30 Kasım, Zorlu PSM

Cœur de Pirate, ya da gerçek ismiyle Béatrice Martin, Fransız şanson geleneğini günümüze taşıyan ve özgün bir bestecilik dili benimsemiş bir müzisyen. Quebec doğumlu Martin, 2008’den bu yana üretimlerini Cœur de Pirate mahlasıyla sürdürüyor. Son albümüyle 2022 Juno Ödülleri’nde “Yılın En İyi Frankofon Albümü” ödülünü kazanan müzisyenin ilk İstanbul ziyareti için biletler burada.