Haftanın etkinlik rehberi (29 Eylül - 5 Ekim)

Hazırlayan: Selen Şentürk

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali
1 Ekim’e dek, Hope Alkazar

Doğaçlama kavramının dans ve performans sanatlarıyla ilişkilenmesine odaklanan Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali, hareketin sahnesi Hope Alkazar’da. Amatör ya da profesyonel olarak dans edenler bu festivalde kendine uygun atölyeyi bulacak. Programı yakından incelemek ve atölyelere kayıt olmak için detaylar hemen burada.  

DeliceFest 
1 Ekim’e dek, Selimiye

Marmaris’in Selimiye Mahallesi’nde gerçekleşen DeliceFest beş gün boyunca Tuğçe Şenoğul’dan Selin Sümbültepe’ye, Lara Di Lara’dan Can Güngör’e birçok müzisyeni ağırlıyor. Detaylar burada

Contemporary Istanbul
1 Ekim’e dek, Tersane İstanbul

Tersane Istanbul”a yerleşecek Contemporary Istanbul, 18. edisyonunda 22 farklı ülkeden gelen 67 çağdaş sanat galerisi, dört inisiyatif ve dört sanat kurumunu ağırlayacak. Biletler burada.

İzmir Jazz Festivali
29 – 30 Eylül, Hilltown Karşıyaka AVM İzmir

Elif Çağlar, Korhan Futacı, Buika, Şenova Ülker gibi birçok müzisyenin sahne alacağı İzmir Jazz Festivali’nin biletleri burada.

Bir Arada: Ceren Temel & Bîdar
29 Eylül, Pera Müzesi

Bir Arada konserleri‘nin ilki besteci ve eğitmen Ceren Temel ile başlıyor. Doğaçlama ve yorumlamayı cazda bir ifade aracı olarak kullanan Temel’in sahnesine; progressive soul, caz, R&B ve elektronik tınılar arasında gezinen Bîdar konuk oluyor. Biletler burada.

CreativeMornings Istanbul 
29 Eylül Cuma, Postane

CreativeMornings İstanbul, “Sadelik” teması altında Hale Acun Aydın’ı Postane’de ağırlıyor. Buradan kayıt olabilirsiniz.

Charlotte Cardin
30 Eylül, Zorlu PSM

Pop – caz hattındaki şarkılarıyla dinleyiciyi yumuşak sesi ve dokunaklı melodileriyle yakalayan Charlotte Cardin ‘’99 Nights Tour’’ kapsamında İstanbul’a uğruyor. Biletler burada.

Fans of the Galaxy
1 Ekim – 1 Şubat, İstanbul Sinema Müzesi

Sinema tarihinin en çok izlenen serilerinden Star Wars hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi. 40 yıl boyunca bir araya getirilmiş 600’den fazla parçadan oluşan bir hayran koleksiyonu. Biletleri ziyaretiniz esnasında gişeden ya da buradan alabilirsiniz. 

Lakecia Benjamin
2 Ekim, Ses Tiyatrosu

Cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak anılan alto saksafoncu Lakecia Benjamin, her projesinde yüzünü başka manzaralara çevirmeyi alışkanlık edinen müzisyenlerden biri. 33. Akbank Caz Festivali programına dâhil olan konseri, Ses Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde gerçekleşecek. Biletler burada.

İrem Çağıl ile Yürümenin Gücü
3 Ekim, Müze Gazhane

İrem Çağıl Camino De Santiago rotasında edindiği deneyimleri paylaşıyor. 3 Ekim Dünya Yürüyüş günü bağlamında düzenlenecek bu etkinlikte yolun kültürel ve manevi anlamlarını, yürümenin felsefesini hac yolları ve inanç kavramı üzerinden ele alırken, coğrafyanın bedenimizle kurduğumuz ilişkilenmeler üzerindeki etkisi hakkında da konuşulacak. Sınırlı kapasiteyle gerçekleşecek etkinlik için Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Aşık Shakespeare
04 Ekim,  Zorlu PSM 

Uraz Kaygılaroğlu’nun Shakespeare’e, Nezaket Erden’in Viola karakterine hayat verdiği oyun, William Shakespeare’in 16. yüzyıl İngiltere’sinde, yeni oyunuyla kendini ispat etme çabası içindeki gençliğine ve genç bir kadının erkeklerin dünyasında sahneye çıkmak için verdiği mücadeleye odaklanıyor. Bilet ve detaylar burada.

Vans sunar Demonation Festivali No:12 / Vol.1
5 – 6 Ekim, Zorlu PSM & arkaoda

Müzik sahnesinin farklı kulvarlarından bağımsız ve heyecan yaratan sesleri bir araya getiren Demonation Festivali, 12. edisyonuyla geri dönüyor. İki bölüm hâlinde gerçekleşecek festivalin ilk ayağı, Vans sunar Demonation Festivali No:12 / Vol.1, 5-6 Ekim’de Zorlu PSM ve arkaoda’ya yayılacak. Festivalin Zorlu PSM’de konuşlanacak ilk gününde, bu sene ilk kez düzenlediğimiz Bant Mag. Video Klip Ödülleri’ni Tendertwin, RUBY ve KARDELEN konserleri takip edecek; biletler burada. İkinci günün programında ise Selût, İlk Zamanlar ve 4-i performansları var; bu kez mekânımız arkaoda, katılım ücretsiz. Detaylar burada.

Bir Yazar Masası
5 Ekim, Minoa Akaretler

Macar edebiyatının önemli ismi Magda Szabó’nun doğum günü şerefine yeni bir edebiyat ve gastronomi buluşması düzenleniyor. Macar Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşecek “Bir Yazar Masası”nda, 20. yüzyılın Macar gastronomisi ve yaşam tarzını yansıtan tatlar konuk şef Ágnes Tóth’un yorumuyla sunulacak. Eylül Görmüş’ün anlatımına yazarın yaşamında önemli yer tutan sofra kültürüne dair sohbetler de eklenecek. Kapasite sınırlı; rezervasyon için 0545 417 25 52’ye ulaşılabilir. Detaylar burada.