Indiana Jones, Nimona ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde sinema tarihinin en meşhur arkeoloğuna veda ettiren Indiana Jones and the Dial of Destiny, çok satan aynı isimli çizgi romanın uyarlaması olan Nimona, Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in 38. İstanbul Film Festivali’nden Mansiyon ödülü alan belgeseli Baştan Başa ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Indiana Jones and the Dial of Destiny
(Vizyon)

Nedir: Kırbaçlar ve fötr şapkalar hazırsa, gelmiş geçmiş en meşhur blockbusterlardan Indiana Jones’un yeni serüvenine, 15 senenin ardından ortak oluyoruz. Yıl 1969. Saygın bir arkeoloji profesörü olan Indy işi bırakmaya karar vermişken, arasının açık olduğu vaftiz kızı Helena Shaw, nadir bir eseri aramak için sürpriz bir ziyaret gerçekleştirir: Zamandaki çatlakları bulma gücüne sahip olduğu iddia edilen, meşhur Arşimet Kadranı.

Neye benzer: İlk dört filmin rejisini üstlenen Steven Spielberg’den boşalan koltuğa geçen James Mangold’un, ikonik başka bir karaktere veda filmi olarak tasarladığı Logan fikir verebilir.

Kimler var: Harrison Ford, sinema tarihinin en meşhur arkeologu olarak yeniden perdede boy gösterirken; Phoebe Waller-Bridge, Antonio Banderas ve Mads Mikkelsen’li kadro beklentileri yükseltiyor. Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark’dan (1981) bu yana serinin tüm filmlerinin orijinal müziklerini besteleyen John Williams da tabii ki künyede.

Nimona
(Netflix)

Nedir: ND Stevenson’ın New York Times çok satanlar listesine giren ve ABD Ulusal Kitap Ödülü’ne aday gösterilen çizgi romanından uyarlanan yapım, şekil değiştirme yeteneğine sahip Nimona’nın bir suikastin hedefi olması üzerine. Ne var ki kiralanan tetikçi, işlemediği bir suçtan kendisini temize çıkarabilecek tek kişinin Nimona olabileceğini keşfettiğinde işler karışıyor. Orta Çağ’ın bir çeşit tekno versiyonunda konumlanan film, insanlara atadığımız etiketler ve başkaları tarafından tanımlanmayı reddetmek hakkında esasen.

Neye benzer: Tematik açıdan Shrek’in peri masallarına getirdiğine benzer bir yorum mevcutken; yönetmenler, Gojira / Godzilla’dan da bolca ilham aldıklarını gizlemiyor.

Kimler var: 2021’de Blue Sky Studios’un kapatılmasıyla -çoğunluğu tamamlandığı hâlde- rafa kaldırılan proje, Annapurna Animation ve Netflix’in girişimiyle hayat buldu. Nick Bruno ve Troy Quane ikilisi; Chloë Grace Moretz, Riz Ahmed, Frances Conroy, Lorraine Toussaint, Indya Moore, Julio Torres ve RuPaul’u mikrofon başına geçirmiş.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
İki Şafak Arasında (BluTV)

Yapımcılığıyla da tanıdığımız Selman Nacar’ın; San Sebastián, São Paulo, Antalya Altın Portakal ve Torino gibi festivallerin seçkilerinde yer alan ilk uzun metrajı BluTV kütüphanesinde. İki Şafak Arasında, babasının tekstil fabrikasında yaşanan iş kazasının ardından kendini ahlaki/etik bir dilemmanın tam ortasına Kadir’le tanıştırıyor bizleri. Nacar’ın empati kurmaya yatkın olmadığımız tarafın perspektifini tercih etmesi kadar –direksiyon rahatça didaktik bir yöne kıvrılabilecekken– cevaplar vermek yerine sorular sormayı tercih eden üslubu; izleyenin vicdan muhasebesine kolayca dâhil olabildiği, güçlü bir dramatik yapıya vesile oluyor.

Merdan Çaba Geçer’in, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izlediği filme dair hisleri buradan okunabilir.

I’m a Virgo (Prime Video)

California, Oakland’lı Siyah genç Cootie’nin yetişkinliğe geçiş macerası ne kadar tuhaf olabilir? Aşırı iri bir bebek olarak doğup 19 yaşında boyu 4 metreye varması nedeniyle saklanarak hayatını sürdüren Cootie, dünyanın güzelliği kadar çelişkilerini de ilk kez deneyimlemeye başlıyor: Dostlar ediniyor, aşkı buluyor, kimi tuhaf durumları aşıyor ve gerçek bir süper kahraman olan idolüyle tanışıyor. Sinemacı, müzisyen ve aktivist kimliğiyle bilinen Boots Riley’nin cebinden çıkardığı serinin başrolünde, When They See Us’taki performansıyla genç yaşta Emmy kazanan Jharrel Jerome var.

Utkan Çınar’ın I’m A Virgo: Boots Riley’nin sürreel gerçekçiliği yazısına tek tıkla erişmek mümkün.

Baştan Başa (BluTV)

Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in 38. İstanbul Film Festivali’nden Mansiyon ödülü alan belgeseli, Türkiye’den İsrail’e peruk yapımı için bavul ticaretiyle satılan insan saçının yolculuğunu belgeliyor. Saçın ilk baştan, peruk olarak yerleşeceği son başa olan serüveninde tanık olduğumuz karakterler, pazarlıklar, nostaljik ticaret performansları, dünya gündem ve politikasının günlük hayattaki tezahürleri; Baştan Başa’nın izleyiciye sunduğu, günümüzde varlığını sessiz sessiz sürdüren bu “ipek yolu”nun renkli, çeşitli ve bol duraklı dünyasına açılan pençeler olarak karşımıza çıkıyor.

Yetkin Nural’ın Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’le yaptığı röportaj buradan okunabilir.

How to Blow Up a Pipeline (Vizyon)

Andreas Malm’ın Bir Boru Hattı Nasıl Patlatılır – Yanmakta Olan Bir Dünyada Mücadele Etmeyi Öğrenmek adlı kitabından ilhamla çekilen ekolojik ve politik gerilim, dünya prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nin en konuşulan işlerindendi. Yaşadıkları bölgeyi kirleterek zarar veren devasa boru hattı şirketine karşı ses getirecek, oldukça zorlu bir eylem planlayan bir grup çevre aktivistini takip ediyoruz. Gayeleri, petrol endüstrisinin sebep olduğu tahribatı kamuoyunda tartışmaya açmak.

EO (MUBI)

Hüzünlü bir eşeğin kocaman gözlerinden dünya hâli… Deneyimli sinemacı Jerzy Skolimowski’nin 75. Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü kazanıp, 2022’nin en iyi 75 filmi listemize 18. sıradan giriş yapan yeni işi; Polonya’da bir sirkte doğup, hayat yolunda hem iyi hem kötü insanlarla karşılaşan bir eşeğin serüvenine davet ediyor bizleri. Kader onu hem felaketlerle hem sınırsız mutlulukla sınıyor ancak o her şeye rağmen masumiyetini hiç kaybetmiyor. Bugüne dek kendisini ağlatabilen tek filmden, Robert Bresson klasiği Au Hasard Balthazar’dan esinlendiğini söylüyor Jerzy Skolimowski.

Secret Chef (Disney+)

The Voice’ın; jürilerin sadece yarışmacıların seslerini işittiği, seçimlerini yaptıktan sonra onlarla yüz yüze geldikleri formatına aşinayız. Ugly Delicious ve -yakın geçmişte izlediğimiz- Drag Me to Dinner gibi gastronomi meraklılarına hitap eden yapımları önümüze getiren David Chang, benzer bir mantıkla ilerliyor ve tamamen izole bir şekilde yaşayan bir grup şefe, birbirlerinin yemeklerini bir dizi kör tadımla, anonim biçimde puanlatıyor. “Kimlikler gizlendiği vakit en önemli şey yemektir.” diyor Secret Chef.

*Ruby Gillman, Teenage Kraken (Vizyon)

*Based On A True Story (TOD)

*Eldorado – Alles, was die Nazis hassen (Netflix)

*Sisu (Vizyon)

*Hijack (Apple TV+)

*Muscles & Mayhem (Netflix)

*Rock Hudson: All That Heaven Allowed (HBO)

*Yara (MUBI)

Hâlâ izlemediyseniz

*Anayurt Oteli (MUBI)

*The Lunchbox (GAIN)

*Good Luck to You, Leo Grande (TOD)

*Irma Vep (MUBI)

*Across the Universe (BluTV)