Kino 2022 ile Almanya yapımı filmler Türkiye’de

Bu yılki yolculuğuna 41. İstanbul Film Festivali seçkisinde yer alan filmlerle başlayan Kino 2022, İstanbul gösterimlerine 10 – 15 Mayıs’ta Sinematek/Sinema Evi‘nde devam ediyor. Goethe-Institut tarafından düzenlenen ve Ernst Reuter İnisiyatifi (ERI) ile German Films’in katkılarıyla hayat bulan Kino 2022: Alman Filmleri Türkiye’de programı; Almanya yapımı olan, son bir yıl içerisinde festivallerde dikkat çeken ve ödüller kazanan filmlere yer veriyor.

Advertisement

Sinematek/Sinema Evi’ndeki gösterimler Nahschuss / Son İnfaz ile başlayacak, yönetmen Franziska Stünkel 10 Mayıs’taki gösterime katılıp seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Başrolünde Lars Eidinger’in yer aldığı yapım, Doğu Almanya’da infaz edilen son idam cezasını konu alıyor ve gerçek bir hikâyeye dayanıyor.

Film ekiplerini ağırlayan Kino 2022’nin bir diğer konuğuysa Die Wannseekonferenz / Wannsee Konferansı‘nın yönetmeni Matti Geschonneck. Film, Nazi rejiminin üst düzey yetkililerinin “Yahudi Sorununa Nihai Çözüm” amacıyla düzenlediği ve titizlikle planlanmış bir soykırıma dönüşen bu sapkın bürokratik eylemin gelişimini işliyor. Geschonneck filmin 13 ve 14 Mayıs tarihlerindeki gösterimlerinde seyircilerle bir araya gelecek, 14 Mayıs’taki söyleşiye Sinematek/Sinema Evi sanat yönetmeni Emin Alper de konuşmacı olarak katılacak.

Programın belgesel yapımlarından Hinter den Schlagzeilen / Manşetlerin Arkası ise Panama Belgeleri’ne ulaşmasıyla akıllara kazınan ünlü gazeteci Bastian Obermayer ve meslektaşı Frederik Obermaier’in, eski Avusturya Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin karıştığı İbiza Skandalı’nı ortaya çıkartma sürecini anlatıyor. 15 Mayıs’taki gösterimin ardından, gazeteci ve yazar Nadire Mater ile araştırmacı gazetecilik üzerine bir sohbet düzenlenecek.

Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush

Bu yıl Berlin Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve En İyi Başrol Performansı ödülleriyle dönen Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush / Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı, geçtiğimiz yıl Talinn’de En İyi Film ödülü kazanan ve aykırı yazar Thomas Brasch’ın hayat hikâyesini anlatan Lieber Thomas / Sevgili Thomas, iklim değişimi üzerine gelecekte geçen bir hikâye ile belgesel görüntüleri birleştiren Everything Will Change / Her Şey Değişecek, Karlovy Vary’de Dietrich Brüggemann’a En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Nö / Hayır ve Alman Film Ödülleri’nden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüyle dönen Ivie wie Ivie / Kıymetli Ivie ise programdaki diğer filmler.

10 – 15 Mayıs’daki gösterimlere Sinematek/Sinema Evi‘nin sitesi üzerinden bilet almak mümkün. Sonbahar aylarında Türkiye’nin başka şehirlerindeki gösterimlerle yolculuğuna devam edecek Kino 2022 ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ise etkinliğin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.