LGBTİ+’ların ifade özgürlüğünü ve sansürü derinlemesine konuşma zamanı

Medya, yayıncılık ve sanat alanlarında LGBTİ+’lara uygulanan sansür ve LGBTİ+’ların ifade özgürlüğünü derinlemesine konuşma zamanı! Kaos GL ve Susma Platformu’nun 29 Mayıs Cumartesi günü düzenleyeceği konferansta medya, yayıncılık ve sanat başlıkları üç farklı oturumda tartışılırken; nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadele yolları gibi konular ele alınacak. Etkinlik 13.00-18.00 arası Zoom’da. Konferansa katılmak isteyenlerin, öncelikle bu adres üzerinden kayıt olması gerekiyor.

Konferansın içeriğine bakalım

Kaos GL’den Yıldız Tar ve Susma Platformu’ndan Alican Acanerler’in açılış konuşmasıyla başlanacak. Yıldız Tar, Kaos GL Medya İzleme Raporu ışığında medyada LGBTİ+ temsillerine değinecek. Acanerler ise “Türkiye’de Sansür ve Otosansür” raporlarından LGBTİ+’lar ile ilgili öne çıkan sonuçları paylaşacak.

“Medyada İfade Özgürlüğü ve Sansür” başlıklı ilk oturum 13.30’da. Yıldız Tar’ın modere edeceği oturumda Kaos GL Hukuk Koordinatörü Av. Kerem Dikmen, “İfade Özgürlüğü Denizinde Nefret Adası Olabilir Mi?” sorusuna cevap ararken, katılımcılara medya ve hukuk alanından bazı sansür örnekleri sunacak. Galatasaray Üniversitesi’nden Dr. İdil Engindeniz ise “Medyadaki Nefret Söylemi LGBTİ+’ların İfade Özgürlüğünü Nasıl Etkiliyor?” sorusu odağında geçmişten günümüze medyada nefret söylemi ve ifade özgürlüğü sorununu tartışacak.

Umut Güven moderatörlüğündeki ikinci oturum “Yayıncılıkta İfade Özgürlüğü ve Sansür”; Aşkın L* Hali kitap seti editörlerinden Oya Burcu Ersoy’un, hem kitap seti hem de dünden bugüne Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın açtığı alanlar üzerine yapacağı konuşmayla başlayacak. Ersoy’u, Hatice Kapusuz’un, çocuk kitaplarına uygulanan sansürü ele aldığı  “Çocuk Edebiyatında Sansür ve Muzır Kurul” başlıklı sunumu takip edecek.

Konferansın son oturumu ise odağına sanatı alacak. “Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür” başlığıyla; Kaos GL Ankara Queer Sanat Programı’ndan Aylime Aslı Demir, TAPA’dan Özgür Can Taşçı ve Pembe Hayat Kuirfest Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı’ndan Arya Zencefil, sansüre karşı dayanışma imkânlarını konuşacak.

Yazı: Esra Hiçyılmaz