May December, How To Have Sex ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Todd Haynes’in ilmek ilmek işlediği kadın karakterler serisinin son halkası May December, Molly Manning Walker’a Cannes’dan Belirli Bir Bakış ödülü getiren How To Have Sex, Michelle Yeoh’nun anne ve dövüş sanatları uzmanı personalarını bu kez hâlihazırda içinde bulunduğu evrende birleştirdiği The Brothers Sun ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


May December (Vizyon, 29 Aralık)

Nedir: Todd Haynes ve yakın dostu Julianne Moore’u yıllar sonra yeniden bir araya getiren May December, aşk evliliği olmadığı gün gibi ortada bir ilişkinin karanlık derinliklerine sürüklüyor izleyicisini. Hayatının filme çekilmesi planlanan 60’larında bir oyuncuyu canlandıracak aktör Elizabeth’in (Natalie Portman), role daha sahici girebilmek adına oyuncuyu yakından tanıyabilmek için sorgusuz sualsiz hayatına dalmasıyla şahit olduğu sarsıcı gerçekleri takip ediyoruz. Temelde Gracie’nin (Julianne Moore) riya içinde sürdürdüğü hayatındaki manipülatör tutumu, partneri Joe’nun (Charles Melton) kendini gerçekleştiremediği yalnız ve yitik yaşamı ile Elizabeth’in takıntılı ruh hâlinin öğrenmesine sebebiyet verdiği hakikatleri sindirme çabası etrafında dönen film, açık uçlu bir “üstesinden gelememe” öyküsü. 

Neye benzer: Yine Todd Haynes’in yönettiği, Patricia Highsmith’in romanından uyarlama Carol. Yürümeyen evliliğinden çıkış yolu arayan mutsuz Carol (Cate Blanchett) ile kendini gerçekleştirememiş, farklı bir yaşam arzulayan Therese (Rooney Mara) arasındaki ilişkiye odaklanıyordu. Film, yönetmenin karakter odaklı tutkulu öyküleri dramatik bir gösteriye dönüştürmeden, samimi bir biçimde aktarma konusundaki yeteneğini kanıtlar nitelikteydi.

Kimler var: Partneri Alex Mechanik ile birlikte kaleme aldığı May December, cast direktörü Samy Burch’un ilk senaryo denemesi. 

İlayda Güler’in May December üzerine hislerini buradan okumak mümkün.

How to Have Sex (MUBI, 29 Aralık)

Nedir: 76. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülünü kapan Molly Manning Walker’ın yazıp yönettiği ilk film. Üç genç kızın, hayatlarının en güzel yazı olması ümidiyle çıktıkları Yunanistan tatilinde; ergenlik döneminde büyümenin yegâne şartıymış muamelesi yapılan, bir mertebe yüklenen seks üzerine gördükleri akran baskısını tüm kapsamıyla resmediyor. İsteğe, rızaya, bunun eksikliğine dair henüz resmen bir tanımlama mekanizmasının olmadığı zamanlarla doğrudan bir yüzleşme demek mümkün.

Neye benzer: Catherine Hardwicke’in yazıp yönettiği, başrollerini Evan Rachel Wood, Holly Hunter ve Nikki Reed’in paylaştığı Thirteen, bu ilkel ve yüklü duyguyu en iyi yansıtan örneklerden.

Kimler var: Filmin künyesinde öne çıkan isimler Mia McKenna-Bruce, Shaun Thomas, Lara Peake.

Zeynep Naz Günsal, How To Have Sex’e dair düşüncelerini burada anlatmıştı.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Oprah and The Color Purple Journey (HBO Max, 28 Aralık)

Yazar Alice Walker’ın 1983 Pulitzer Kurgu Ödüllü aynı isimli romanından uyarlama The Color Purple’ın, 1985 tarihli orijinal klasiğe cesur bir yaklaşım getiren yeni uyarlamasının yapım aşamasına ve hikâyenin günümüz kültürü üzerindeki etkisine perde arkasından bir bakış sunan belgesel. Oprah Winfrey izleyicileri 40 yıllık fenomenin derinliklerine sürüklüyor; romanın, uyarlama filmlerin ve müzikalin taşıdığı önem ve misyonu inceliyor. Ufuk açıcı eserin etrafında durmaksızın gelişmeye devam eden tartışmaları da detaylarıyla mercek altına alıyor.

Berlin (Netflix, 29 Aralık)

Álex Pina ile Esther Martínez Lobato’nun son işi, hit suç draması La Casa de Papel spin-off’u. İzleyecilerin başlarda benmerkezci zalimliğinden nefret ettiği fakat hayatını kaybettiğinde de en çok yası tutulan karakter olup hikâyesi bir kahraman olarak sonlanan Berlin rolünde yeniden Pedro Alonso’yu takip ediyoruz. Orijinal dizinin özünü yakalarken romantik komediye de göz kırpan sekiz bölümlük dizi; bir gecede 44 milyon euro değerinde mücevher çalmak için birbirinden farklı karakterlerden oluşturduğu beş kişilik usta çetesiyle Paris’te bir araya gelen şeytan tüylü hedonist hırsızın, incelikli soygunu üzerindeyken beklenmedik bir gönül meselesi inşa etmesi etrafında dönüyor.

Burcu Teker’in dizinin yaratıcılarıyla gerçekleştirdiği röportaj buradan okunabilir.

DogMan (Vizyon, 29 Aralık)

Luc Besson’un 90’lar melodram suç filmlerini andıran son uzun metrajı, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Başrolünde Caleb Landry Jones’u izlediğimiz filmin müzikleri, yönetmenin yıllardır birlikte çalıştığı Éric Serra imzalı. Veteran besteci, senaryonun barındırdığı yoğun duygulara kapıldığını şu sözlerle anlatmış: “Bir filmin müziklerini gözyaşları içinde tamamlamak çok nadir yaşadığım bir şeydir.” Filmi Venedik’te izleyen Melikşah Altuntaş ise DogMan’e dair pek iyi yorumlarda bulunmamıştı, buradan okuyabilirsiniz.

The Brothers Sun (Netflix, 4 Ocak)

Everything Everywhere All at Once ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına uzanan Michelle Yeoh’nun başrolünde olduğu yeni seri, Tayvan’ın yeraltı dünyasından nasibini almış bir ailenin başından geçenlerin anlatısı. Annesi Eileen ve kardeşi Bruce’u olası tehlikelerden uzak tutmak maksadıyla Los Angeles’a giden suikastçı Charles “Chairleg” Sun’ı merkezine alıyor. Katillerin ailenin peşine düştüğü esnada bu durumu nihayete erdirmek için eve dönmeye karar veren Charles’a ters köşe ise dövüş sanatlarında ustalığa yükselmiş annesinden geliyor.

Daughters of the Cult (Hulu, 4 Ocak)

True-crime hayranları için yeni yıl iddialı başlıyor. Daughters of the Cult, 1970’lerde Meksika dolaylarında faaliyet gösteren, Mormon Manson lakaplı Ervil LeBaron tarafından yönetilen köktendinci Mormon tarikatının karanlık dünyasına tanıklık ettiren beş bölümlük bir mini seri. Tarikatın tuzağına düşen kadınların yaşadığı beyin yıkama ve dehşeti birinci ağızdan gösterirken; diğer yandan güvenlik birimlerinin, müritlerini soğukkanlı suikastlar işlemeye zorlayan lider LeBaron’un izini sürme ve adalete teslim etme yönündeki çabalarını işliyor.


The Wicker Man

Hâlâ izlemediyseniz

*Culprits (Hulu, 8 Aralık)

*Thank You, I’m Sorry (Netflix, 26 Aralık)

*The Wicker Man (MUBI, 25 Aralık)

*John Farnham: Finding the Voice (Apple TV+, 29 Aralık)

*Spooked Ireland (BluTV, 29 Aralık)

*The Holdovers (Peacock, 29 Aralık)