Me Captain, Feud: Capote vs. The Swans ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yapım Yönetmeni ödüllerine uzanan Io Capitano / Me Captain, Ryan Murphy’nin ilki 19 dalda Emmy adaylığı elde eden harikasının yeni sezonu Feud: Capote vs. The Swans, Sick of Myself ile bizzat ilginin odağı olmayı başaran Kristoffer Borgli’nin son uzun metrajı Dream Scenario ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Io Capitano / Me Captain (Vizyon, 26 Ocak)

Nedir: Avrupa’da rap yıldızı olma hayallerini gerçekleştirmek için gizlice inşaatta çalışarak para biriktiren Seydou ve kuzeni Moussa’yı merkezine alan, yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş mülteci hikâyesi. İki Senegalli gencin büyük umutlarla başlayan yolculuklarında adım adım insan kaçakçılarının ve mafyaların hükmündeki karanlığa çekiliyoruz. 

Neye benzer: Jonas Carpignano’nun yazıp yönettiği, ona birçok ödül getiren çıkış filmi Mediterranea da Avrupa’ya çıkan yoldaki ölüm kalım mücadelesini, düşmanlık ve şiddetle karşı karşıya kalan iki arkadaşın çarpıcı öyküsünü belgeler nitelikteydi.

Kimler var: Yönetmen Matteo Garrone, filmde gördüklerimizi bizzat tecrübe eden insanlarla beraber çalışmış sette. Canlandırdığı karaktere ismini veren Seydou Sarr’ın performansının da filme etkisi büyük.

Ezgi Oğraş’ın Me Captain üzerine düşünceleri buradan okunabilir. 

Feud: Capote vs. The Swans (FX / Hulu, 31 Ocak)

Nedir: Pose, American Horror Story, The Normal Heart gibi yapımların ardındaki isim Ryan Murphy’nin en sevilen işleri arasında sayılan; tarihteki büyük kan davalarının etrafında dönen antoloji serisi. Laurence Leamer’ın çok satan kitabından uyarlanan yeni sezon, isminden tahmin edilebileceği üzere Truman Capote ile kadın arkadaşları arasındaki ihanet ve skandallarla bezeli çekişme üzerine bir anlatı. Capote’nin “kuğularım” şeklinde andığı sosyetik arkadaşlarını, 1975’te yayımladığı La Côte Basque 1965 isimli öyküsüyle deyim yerindeyse “arkalarından bıçaklaması”; gizli ilişkilerinden işledikleri cinayetlere kadar büyük sırlarını ifşa edişi sonrası yaşananlar anlatılacak.

Neye benzer: Yine Murphy’nin, Amerikan tarihinin ünlü skandallarını irdelediği antoloji serisi American Crime Story aranan kan olabilir.

Kimler var: Truman Capote rolünde Tom Hollander’ı izleyeceğimiz dizinin künyesinin başını Naomi Watts, Diane Lane, Chloë Sevigny, Demi Moore, Calista Flockhart ve Molly Ringwald çekiyor.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Queer Eye – 8. Sezon (Netflix, 24 Ocak)

2000’lerin başında popüler olmuş Queer Eye For The Straight Guy’ın reboot’u olan Queer Eye, orjinalinden farklı olarak sadece heteroseksüel erkeklerin değil, her cinsel yönelim ve kimlikten adayların baştan yaratıldığı Emmy ödüllü hit reality şovu. Altı bölümlük yeni sezonunda Muhteşem Beşli Antoni, Bobby, Jonathan, Karamo ve Tan; KISS hayranı bir glam metalciden, rahibelikten avukatlık kariyerine adım atan başarılı bir kadına, dokundukları hayatları dönüştürmek ve güzelleştirmek için bir kez daha New Orleans, Louisiana’da. Ne yazık ki 8. sezon, tasarım uzmanı Bobby Berk’in Fab Five ile son sezonu. 9. sezon onayını şimdiden kapan serinin bir sonraki lokasyonu ise Las Vegas olacak.

Dream Scenario (Vizyon, 26 Ocak)

Kristoffer Borgli’nin yönetmenliğindeki Dream Scenario, bilmecesi bol filmlerden. Nicholas Cage’le sadece filmlerde değil rüyalarda da buluştuğumuz bir senaryo sunan yapım; Cage’in canlandırdığı orta yaş krizindeki bilim insanı Paul Matthews karakterinin, tanıdığı ya da tanımadığı birçok insanın rüyalarına bir anda girmesiyle kendini bu gizemli ve cevabı bulunamayan olayın öznesi olarak bulmasını konu ediniyor. Eylemsizlik hâlinin, filmin izleğine dair önemli bir yerde durduğu yapımda; mekânlar, mekânlardaki konumlar, zihnin doldurduğu boşluklar da hikâyenin gidişatını belirliyor. Vesilesiyle Beyza Yıldırım’ın hazırladığı “Uykuyla uyanıklık arasında: Rüyalarda buluşturan bir film seçkisi” başlıklı dosyaya göz atabilirsiniz. 

Expats (Prime Video, 26 Ocak)

Bu yıl Nicole Kidman’ı göreceğimiz ilk suret, Janice Y. K. Lee’nin çok satan The Expatriates romanından uyarlama serideki Margaret karakteri. Lulu Wang’in yaratıcısı olduğu; beklenmedik anda gerçekleşen bir aile trajedisini takiben 2014 Hong Kong’unda hikâyeleri kesişen üç Amerikalı kadının etrafında gelişen dizide, kurban rolü ile suçluluk duygusu arasında gidip gelen ayrıcalıklı hayatlar sorgulanıyor.

Masters of the Air (Apple TV+, 26 Ocak)

John Orloff’un Austin Butler, Barry Keoghan, Anthony Boyle, Callum Turner, Rafferty Law’lu kadrosuyla dikkatleri üzerine çeken; Donald L. Miller’ın aynı adlı romanından uyarlama mini dizisi. Yapımcılığını savaş anlatılarında el ele vermekten hayli hoşlanan Steven Spielberg ve Tom Hanks’in üstlendiği Masters of the Air; II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusuna karşı hayatlarını tehlikeye atan Amerikan Hava Kuvvetleri’nden 100. Bomba Grubu pilotlarının epik hikâyesini, ödedikleri bedelleri konu alıyor.

What Doesn’t Float (Prime Video, 26 Ocak)

Yeni jenerasyonun epey yetenekli jönlerinden Timothée Chalamet’nin kız kardeşi; bizzat Alex karakterine de hayat veren Pauline Chalamet’nin yapım şirketinin ilk meyvesi, kara komedi bir antoloji filmi. Toplumsal beklentiler ile insanoğlunun akılsızlığı arasına sıkışmış, doğru kararı vermekte zorluk çeken bir grup New Yorklunun hatalarını ve ilgili kalp kırıklıklarını konu alan yedi kısa anlatının derlemesi. Senaryo Shauna Fitzgerald’ın ellerinden; yönetmen koltuğu ise Luca Balser’a emanet edilmiş.

You Hurt My Feelings
Hâlâ izlemediyseniz

*Smoke Sauna Sisterhood (Vudu, 23 Ocak)
*Jacqueline Novak: Get on Your Knees (Netflix, 23 Ocak)
*A Real Bug’s Life (Disney+, 24 Ocak)
*Cem Karaca’nın Gözyaşları (Vizyon, 26 Ocak)
* Madres paralelas / Parallel Mothers (MUBI, 28 Ocak)
*You Hurt My Feelings (Showtime, 26 Ocak)
*Under the Fig Trees (Vudu, 26 Ocak)