“Sandman”in Dream karakterini kim oynayacak?

Neil Gaiman, geçtiğimiz günlerde Sandman dizisinin çekimlerinin 3 hafta içinde başlayacağını duyurdu. Collider’ın yaptığı özel haber ile serinin baş karakteri Dream’i Tom Sturridge’in canlandırma olasılığının bir hayli yüksek olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu yılın başlarında Tom York (Poldark) ve Colin Morgan (Merlin) ile birlikte Sturridge’in de denemelere katıldığı haberde yer alan detaylar arasında. Sturridge daha önce, Jack Kerouac klasiği On the Road’un film uyarlamasında Carey Mulligan’lı Far From the Madding Crowd’da, Netflix projesi Velvet Buzzsaw’da ve Terrence Malick‘in Song to Song’unda rol almıştı.

Sandman serisindeki The Endless’ın 7 üyesinden biri olan Dream, namı diğer Morpheus, Kai’ckul, Sandman veya Oneiros, Gaiman’ın belki de en sevilen yaratımı. Söz konusu Neil Gaiman olunca mitolojinin yüksek dozda kullanıldığı bir öyküden söz etmemek mümkün değil. Dolayısıyla böylesi bir hikâyenin ekrana taşınması konusunda serinin hayranları son derece tedirgin. Geçtiğimiz aylarda Reddit’deki AMA (Ask Me Anything) seansı aracılığıyla dizide orjinal materyale sadık kalındığını açıklayan Gaiman, 1989-1996 yıllarında çıkan 75 bölümlük hikâyenin uyarlamasının günümüzde geçeceğini duyurmuş, anlatıyı bugüne taşımak için incelikli bir çalışma sergilediklerinin de güvencesini vermişti. Netflix’in böylesi bir yapım için en uygun platform olduğunu belirten Gaiman, “Daha önceleri kimse bunu yapmamıza izin vermezdi, şimdi dünya buna hazır” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Gaiman’dan başka havadisler

Geçtiğimiz temmuz ayında Sandman, Audible üzerinden, aralarında James McAvoy, Michael Sheen, Riz Ahmed, Kat Dennings, Andy Serkis gibi isimlerin yer aldığı ekibin ses tiyatrosu uyarlaması ile gündemdeydi. Bunun haricinde geçen yıl, Gaiman’ın bir başka hikâyesi Good Omens’ı Crowley rolünde David Tennant ve Aziraphale rolünde de Michael Sheen ile seyretme fırsatı yakalamıştık. Bir melek ve bir iblisin dünyayı yok olmaktan kurtarmaya çalıştıkları öyküye ikilinin kimyası da eklenince, ortaya izlemesi son derece keyifli bir yapım çıkmıştı.

Gaiman’ın bir başka kült hikâyesi olan American Gods’ın da 3. sezonu ufukta görünüyor. Dizi ile ilgili son gelişmelerden biri Marilyn Manson’ı konuk alacağı. Manson, bir Viking death metal grubunun solisti olan Johan Wengren karakterini canlandıracak.

5 yıl önce rafa kaldırılan Sandman uyarlaması

Sandman daha önce defalarca ekrana uyarlanmaya çalışılmıştı. Bu denemelerden en dikkat çekeni ise yaklaşık 5 yıl kadar önce New Line’ın yapımcılığını üstlendiği proje. Joseph Gordon-Levitt’in yönetmen ve başrol olarak yer alması planlanıyordu. Ancak, Levitt’in 3 yıla yakın üzerinde çalıştığı Sandman uyarlaması, yaratıcı konulardaki ayrılıklar sebebiyle rafa kaldırılmıştı.

Yazı: Biçem Kaya