Sinema endüstrisi profesyonelleri Sinematek Günleri’nde

Sinematek/Sinema Evi, bu yıl ilkini hayata geçireceği Sinematek Günleri’nde alanında uzman sinema endüstrisi profesyonellerini bir araya getirmeye ve panellerin, söyleşilerin, atölyelerin olduğu bir dizi etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. 

Ulaşılabilirliği sağlamak üzere ulusal sinemacılara ağ kurma ortamı sağlanacak, sektörde aktif çalışan veya sektöre girmek isteyen sinemaseverlerle profesyonelleri buluşturacak etkinliklerde; senaryonun fikir sürecinden bir fikir için fon bulmaya, yönetmenin oyuncu seçiminden yapımcılar için yeni dağıtım ve pazarlama stratejilerine kadar farklı başlıklar ele alınacak. Sinematek Günleri programının organizasyonu ise Sinema Adası’na ait.

3 – 5 Haziran’da, her gün 10:00 – 18:00’de düzenlenecek sekiz oturum, bir atölye ve bir genel katılımlı söyleşi olarak tasarlanan etkinlikler için biletler Sinematek gişelerinde ve sinematek.kadikoy.bel.tr adresinde. Konuklar da yine oluşumun web sitesinden incelenebilir.

Öte yandan Sinematek/Sinema Evi’nin 3 Temmuz’a dek devam eden yeni programında, Pasolini Toplu Gösterimi’ne yer verdiğini de hatırlatalım. Gösterimlerin yanı sıra yönetmeni daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller de seyirciyle buluşmakta. Pasolini’nin Kapadokya’da çektiği filmi Medea’nın set fotoğraflarından oluşan “Pasolini’nin Kapadokya’sı: Bir Yönetmenin Vizyonu ve Yansımaları” sergisini ise 12 Ağustos’a dek ziyaret etmek mümkün.