The Last of Us, EO ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Jerzy Skolimowski’nin bir eşeği merkeze alarak Au Hasard Balthazar’a selam yolladığı EO, aynı isimli popüler oyunun heyecana sebep bir yaratıcı ekip tarafından diziye uyarlandığı The Last of Us, Lucile Hadžihalilović’in Brian Catling’in aynı adlı romanından uyarladığı Earwig ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

EO
(Vizyon, 13 Ocak)

Nedir: Hüzünlü bir eşeğin kocaman gözlerinden dünya hâli… Deneyimli sinemacı Jerzy Skolimowski’nin 75. Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü kazanıp, 2022’nin en iyi 75 filmi listemize 18. sıradan giriş yapan yeni işi; Polonya’da bir sirkte doğup, hayat yolunda hem iyi hem kötü insanlarla karşılaşan bir eşeğin serüvenine ortak ediyor bizleri. Kader onu hem felaketlerle hem sınırsız mutlulukla sınıyor ancak o her şeye rağmen masumiyetini hiç kaybetmiyor.

Neye benzer: Bugüne dek kendisini ağlatabilen tek filmden, Robert Bresson klasiği Au Hasard Balthazar’dan esinlendiğini gizlemiyor Jerzy Skolimowski.

Kimler var: Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek gibi Polonyo sinemasından isimlerin yanı sıra Isabelle Huppert de oyuncu kadrosunda yer alanlardan.

The Last of Us
(BluTV / HBO, 16 Ocak)

Nedir: Yalnızca PlayStation 3 için mihenk taşlarından olmakla kalmayıp, oyun dünyasında çığır açan bir sanat eseri olarak kabul gören The Last of Us, yüksek beklentilere sebep uyarlamasına kavuştu. İnsanları saldırgan yaratıklara dönüştüren küresel bir salgının başlamasından 20 yıl sonra, salgının tek çaresi olduğu düşünülen 14 yaşındaki Ellie’yi ve onu bilim insanlarına teslim etmek için tutulan Joel’u takip ediyoruz. Joel için küçük bir iş gibi görünen kurtarma operasyonu, vahşi ve acımasız bir hayatta kalma mücadelesine dönüşüyor.

Neye benzer: The Road, Children of Men, belki Logan.

Kimler var: Chernobyl’i hayata geçiren Craig Mazin önderliğinde, Game of Thrones’un baş yapımcılarından Carolyn Strauss ve Holy Spider’ın yönetmeni Ali Abbasi’nin de yer aldığı geniş bir yaratıcı kadronun elinden, Bella Ramsey ve Pedro Pascal’ı başrollerde izleyeceğiz.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Earwig (MUBI, 14 Ocak)

Tuhaf nesneler, gizli zindanlar ve tekinsiz çocukluk hikâyeleri… II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’sını mesken tutuyor; Lucile Hadžihalilović’in, Brian Catling’in aynı adlı romanından uyarladığı Earwig. Küçük ve kasvetli bir apartman dairesine kapatılan, dişleriyle ilgili tuhaf bakım ritüellerine ihtiyaç duyan Mia adındaki kız çocuğu ve onun bakımından sorumlu olan Albert odakta. Kasıtlı olarak belirsizlikte bırakılan birçok olay örgüsü unsuru, David Lynch sinemasını anımsatan filme hâkim olsa da bu gotik bir peri masalına hapsolmaya engel değil.

Tamiri Mümkün (Vizyon, 13 Ocak)

28 Mayıs 2022 günü İnönü Stadı’nda gerçekleşen mor ve ötesi konseri, Recep Yılmaz rejisiyle, grubun Güneşi Beklerken albümünde yer alan “Tamiri Mümkün Kalbinin” şarkısından ismini alan bir filme dönüştü. Konseri kaçıranları bahsi geçen geceye götürecek filmin gösterimlerinde cep telefonu kullanmak, şarkılara eşlik etmek, hatta dans etmek serbest. mor ve ötesi demişken, grubun yeni albüm vesilesiyle Bant Mag. No:77’ye konuk olduğu Aklımdakiler köşesine de bekleriz. Harun Tekin ve Kerem Karabadayı’nın yanıtlarına, grubun arşivinden fotoğrafların eşlik ettiği söyleşi, hemen burada.

Junji Ito Maniac: Japanese Tales of the Macabre (Netflix, 19 Ocak)

Hikâyeleriyle klostrofobiden tripofobiye bütün korkularımızı tetikleyen, detaylı çizimleriyle “body horror”ı iliklerimize işleten ünlü mangaka Junji Ito, Netflix’le ortak bir yapıma imza attı. Bizzat yazar tarafından seçilmiş, daha önce animeye uyarlanmamış 20 çalışmadan oluşan antolojide Hanging Blimp, Four x Four Walls, Intruder ve Tomie serisinden Photo gibi öyküler yer ediniyor. İşin mutfağında ise The Junji Ito Collection’ın yönetmeni Shinobu Tagashira’nın yanı sıra senarist Kaori Sawada, ses tasarımcısı Hozumi Goda ve besteci Yuki Hayashi karşımıza çıkıyor.

M3GAN (Vizyon, 13 Ocak)

Stili, tavrı ve dansıyla kısa zamanda internette viral hâline gelen katil oyuncak bebek Megan ile tanışın. Kendisi bir yapay zekâ harikası, bir çocuğun en sadık arkadaşı ve bir ebeveynin en büyük müttefiki. Ebeveyn olmak için hazırlıksız olan Gemma, sekiz yaşında yetim kalan yeğeni Cady’nin bakımını üstlendiğinde, Megan prototipini yeğeni ile eşleştirmeye karar veriyor. İşinin yoğun baskısı altında iki sorunu birden çözmeye niyetlense de bu karar akıl almaz sonuçlar doğurmaya başlıyor. “Kıkırdatırken zahmetsizce ürperti yaratan ender korku – komedilerden” sözleriyle betimliyor eleştirmenler M3GAN’ı.

* Your Honor – 2. sezon (TOD / Showtime, 16 Ocak)

* Hunters – 2. sezon (Prime Video, 13 Ocak)

* That ’90s Show (Netflix, 19 Ocak)

* Servant – 4. sezon (Apple TV+, 13 Ocak)

* Stonehouse (BritBox, 17 Ocak)

* Sick (Peacock, 13 Ocak)

* Break Point (Netflix, 13 Ocak)

Hâlâ izlemediyseniz

* Hereditary (MUBI, 15 Ocak)

* Mark, Mary & Some Other People (TOD, 13 Ocak)

* Save the Cinema (TOD, 14 Ocak)

* Monkey Business (TOD, 16 Ocak)