Tolgahan Çoğulu-Sinan Ayyıldız duo, 19 Ekim’de Arter’de

Ayarlanabilir mikrotonal gitarın mucidi Tolgahan Çoğulu ve çift saplı bağlama icracısı Sinan Ayyıldız, 19 Ekim Cumartesi akşamı Arter’in Sevgi Gönül Odatoryumu’nda sahne alacak. Alanlarında akademik çalışmalar ve birçok özel projeye imza atan ikilinin Arter performansında teknik hâkimiyetin yanında köklü bir müzikal birikimin yansımalarına da tanıklık edeceğiz.

Tolgahan Çoğulu, 2008’de tasarladığı ayarlanabilir mikrotonal gitarla bir icracı olarak 34 ülkede konserler verdi. 2011’de Bağlama Tekniklerinin Klasik Gitar İcrasına Uyarlanması başlıklı doktora tezi Almanya merkezli VDM Publishing tarafından yayımlandı. Mucidi olduğu enstrümanın yaygınlaşması anlamında önemli çalışmalara imza atan Çoğulu, mikrotonal gitar için 41 besteci eser yazdı. 2014’te İTÜ’de bir mikrotonal gitar bölümünü hayata geçirdiğinde de dünya çapında bir ilke imza attı. Bristol Üniversitesi ve Würzburg Müzik Üniversitesi’nde çeşitli yıllarda mikrotonal gitar üzerine programlar ve seminerler hayata geçirdi. Farklı duo ve solo kayıtlarını albüm olarak da yayınlayan Çoğulu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde klasik ve mikrotonal gitar öğretmenliği yapıyor. Tolgahan Çoğulu’nun enstrümanını ve müzikal yolculuğunu kapsamlı bir şekilde anlattığı TEDxReset konuşmasını ve Gitar Teknikleri YouTube kanalında yer alan “Ayarlanabilir Mikrotonal Gitar tanıtımı” videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Çift saplı bağlama icracısı Sinan Ayyıldız da müziğinin yanı sıra akademik çalışmalarıyla tanınıyor. 2018’de İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’ndeki doktora eğitimini Saz (Bağlama) İcrasında Parmak Vurma Tekniği Kullanarak Ezgi Kalıplarını Üretme Yöntemleri başlıklı teziyle tamamlayan Ayyıldız, geride kalan 15 yılda birçok projede müzisyen ve besteci olarak yer aldı. Düzenlemeleri üstlendiği ilk grubu Dörtelli Bağlama Grubu’nu 2003’te kuran Ayyıldız, sonraki yıllarda Bandura, Etni-ka, MESEL, Stereognosis gibi grup ve projelerde yer aldı.  Bir yandan dizi ve film müziği çalışmalarını sürdüren Ayyıldız, an itibariyle ikisi solo olmak üzere dört albümün hazırlıklarına devam ediyor.

Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız Duo konseri, 19 Ekim Cumartesi akşamı Arter’in Sevgi Gönül Odatoryumu’nda. Biletler Arter’de.


Yükleniyor...