A24, Ocean Vuong’un ilk romanını filmleştiriyor

Minari, On The Rocks ve First Cow gibi gözde 2020 filmlerine imza atan yapım şirketi A24, gelecek projeleri arasında yer alan heyecan verici bir roman uyarlamasını duyurdu. 

“Yazmak çoğunlukla berbat. Ama iyi olduğunda, özgürleştirici hissedebileceğimiz birkaç şeyden biri” diyerek ifade ediyor Ocean Vuong yazma deneyimiyle kurduğu ilişkiyi. Şair kimliğiyle öne çıkan Vuong aynı zamanda deneme ve roman yazarı. Kendisi şiirlerinde yoğunlukla Bashō etkilerini görebileceğimizin sinyallerini verirken, ilk romanı Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz’de yarattığı anlam dünyasının en önemli ilham kaynağının Miyazaki ve onun anlatısal çerçevesi olduğunu söylüyor. Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz, geçtiğimiz aylarda Deniz Koç çevirisiyle  Harfa  Yayınları’ndan çıkmıştı. 

Vuong’un 2019’da yayımlanan ve otobiyografik imalar taşıyan romanı aslen bir oğulun, okuma yazma bilmeyen annesine yazdığı bir mektup. Takma adı Küçük Köpek olan Vietnamlı genç tarafından annesi Rose’a yazılıyor. Roman genel hatlarıyla ırkçı şiddetin kol gezdiği beyaz Amerika’da hayatta kalma mücadelesini farklı kuşaklara referansla işliyor. Büyük resme giderken katedilen mesafede ise dil, sınıf, cinsiyet kavramlarını sorunsallaştıran, sorgulayan farklı karakterlerin hikâyelerine rastlıyoruz.  

Ortaya çıkan aile portresi Amerika’da mülteci olarak yaşam sürmekten, Küçük Köpek’in beyaz bir çocukla ilk aşkına kadar, kısaca yaralanabilirliğe dair söyleyecek epey sözü olduğunu açıkça gösteriyor. Vietnam Savaşı’nın travmasının izlerini taşıyan hikâye, bu karşılıksız mektup sayesinde bizlere ulaşırken; Küçük Köpek’in kendini keşfetme öyküsüne açılan bir diğer katmanla karşılıyor bizi.  

Romanın sinematik bir versiyonunun hazırlık aşamasında olunduğu da hafta başında yayımlanan The A24 Podcast bölümündeduyuruldu.  Vuong ile Bryan Washington arasında geçen diyaloglar esnasında ikili, Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz‘in film uyarlaması üzerinde çalışmakla meşgul olduklarını duyurmak için iyi bir zaman olduğunu ifade etti.

Vuong, romanı yazma sürecinde kendisine ilham veren parçalarla dolu bir Spotify listesi de paylaşmıştı. 

Yazı: Melike Karabaş 

Yükleniyor...