Anatomy of a Fall, All the Light We Cannot See ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde 76. Cannes Film Festivali’nde Justine Triet’ye Altın Palmiye getiren Anatomy of a Fall, Hugh Laurie ve Mark Ruffalo’yu buluşturan All the Light We Cannot See, 2013’te Altın Küre Ödül Töreni’ndeki ödül konuşmasında cinsel yönelimini açıklayan Jodie Foster’ın, profesyonel kariyerinde ilk defa kuir bir karaktere hayat vermesiyle de dikkat çeken Nyad ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Anatomy of a Fall 
(Vizyon, 3 Kasım)

Nedir: Partneri Samuel ve 11 yaşındaki görme engelli oğulları Daniel ile birlikte Fransız Alpleri’nde, pek de tekin olduğu söylenemeyecek bir dağ evinde yaşayan yazar Sandra’nın; Samuel’in çatıdan düşüp hayatını kaybetmesinin ardından olayın kaza mı intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda yargılanma sürecine odaklanıyor. Akla ilk gelen, filmin bir mahkeme anlatısı olsa da arka planda hem Sandra’nın hem de bir kaza sonucu görme yetisini kaybedip hayatı tepetaklak olmuş Daniel’ın geçmiş ile bugünü sorgulamasını ve vicdan muhakemesini takip ediyoruz. Meraklılarını, Olcay Özer’in “Bir ilişki otopsisi: Anatomy of a Fall” başlıklı değerlendirme yazısına davet edelim.

Neye benzer: Kesin hükmü baştan vermeden işin ardına düşmekten hoşlananlar, David Fincher’ın Gone Girl’üne göz atabilir.

Kimler var: “Altın Palmiye kazanan üçüncü kadın yönetmen” ünvanıyla Fransız Justine Triet yönetmen koltuğunda. “Otokontrolü elden bırakmayan serinkanlı anne” performansıyla Sandra Hüller de takdir toplayan bir oyunculuk sergiliyor.

All the Light We Cannot See 
(Netflix, 2 Kasım)

Nedir: II. Dünya Savaşı’nın göbeğinde, işgal altındaki Fransa’dayız. Görme engelli Fransız Marie-Laure ile Werner isimli yetim bir Alman çocuğun hikâyesi üzerinden savaşın trajedisi içinde görünüşte önemsiz gelen eylemlerin önemini idrak ettiren All the Light We Cannot See, Anthony Doerr’ın Pulitzer ödüllü aynı isimli romanından uyarlama. Künyesinde Hugh Laurie, Mark Ruffalo, Louis Hofmann’ın olduğu tarihi drama, özgür irade ve ahlaki göreceliği merkezine alırken, kimsenin bilmediği emaneti Nazi işgalinden korumaya çalışan Daniel LeBlanc vasıtasıyla görünmez alemin gücünden de faydalanmış. İlk epik projesinin olabildiğince sinematik bir his vermesini isteyen yönetmen Shawn Levy ilk başta dört saatlik bir film çekmeyi düşünmüş; sonrasında saygın bir ekip oluşturarak bunu uzun metrajlı yaklaşımıyla dört bölümlük bir seriye dönüştürmekte karar kılmış.

Neye benzer: All Quiet on the Western Front, Nazi Almanyası’nın genç ruhların başına açtığı yıkıma şahitlik etmek isteyenlere masalsıdan ziyade hakiki bir keder anlatısı sunmuştu.

Kimler var: Başrolünü, hayat verdiği karakter gibi görme engelli oyuncu Aria Mia Loberti’nin üstlendiği, Peaky Blinders’ın yaratıcısı Steven Knight’ın senaryolaştırdığı yapımda yönetmenlik koltuğu Stranger Things, Arrival, Free Guy gibi yapımların ardındaki isim Shawn Levy’e emanet.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Nyad (Netflix, 3 Kasım)

Bir saplantı projesi olarak adlandırmanın mümkün olduğu bu inat ve azim serüveni, 64 yaşındaki uzun mesafe yüzücüsü Diana Nyad’ın daha önce dört kez deneyip başarısız olduğu Küba’dan Florida’ya ölüm kalım etabını tamamlama hayaline ortak ediyor. Bu, 177 kilometrelik öngörülemez bir açık okyanus yolculuğu. Ondan önce bunu başaranlar, Nyad’ın aksine, hayatlarını tehdit edebilecek su yırtıcılarından korunmak için bir köpekbalığı kafesi kullanmışlar. Annette Bening performansıyla; hedefine ulaşmak için fırtınalara, denizanalarına ve köpek balığı saldırılarına göğüs geren, adanmış bir sporcunun temsilinin altından başarıyla kalkıyor. Bir ömrün adandığı bu hayalin en büyük eşlikçisi ise Jodie Foster’ın hayat verdiği en yakın arkadaşı ve antrenörü Bonnie Stoll. Free Solo yönetmenleri Elizabeth Chai Vasarhelyi ve Jimmy Chin’in ellerinden. Dominik Cumhuriyeti’ndeki çekimler sırasında Diana Nyad ve Bonnie Stoll seti ziyaret etmiş ve Diana, 400 kişilik ekibin tezahüratları arasında Annette Bening ile birlikte yüzmesini “asla unutamayacağı bir an” olarak tanımlamış. Burcu Teker’in Nyad vesilesiyle hazırladığı “5 unutulmaz performansıyla: Jodie Foster” başlıklı dosyasına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Invincible – 2. sezon (Prime Video, 3 Kasım)

Babası Nolan’ın, gezegenin en güçlü süper kahramanı olması dışında hayatındaki her şey normal seyreden Mark Grayson’ın, 17 yaşına basmasıyla kendindeki süper güçleri keşfedip geliştirmeye çalışması hakkındaki anlatısıyla ilk sezon büyük övgü toplayan Invincible, Robert Kirkman’ın aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan yetişkinlere yönelik bir animasyon dizisi. İlk sezon finalinde babası Omni-Man ile yaşadığı yıkım gücü yüksek, gurur zedeleyici tecrübenin ardından babasının izlerini silmeye ve hayata tutunmaya çalışırken, dostlar keşfedip yeni meydan okumaları göğüsleyecek. Yarattığı kemik kitleyle 3. sezon onayını çok önceleri kapan serinin seslendirme kadrosu da en az kendisi kadar iddialı: J.K. Simmons, Sandra Oh, Steven Yeun…

All the Beauty and the Bloodshed (MUBI, 3 Kasım)

79. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan belgesel, 20. yüzyılın en önemli fotoğrafçılarından Nan Goldin’in, acı tecrübelerini sanatına nakşetmesinin peşine düşüyor. Ablasının intiharıyla sarsılan sanatçının travmatik aile geçmişinin ve öfkesinin politik bir duruşa ve aktivizme evrilişini, Goldin’in kendi sesinden dinliyoruz. Bizzat kendisi de opioid bağımlısı olan sanatçının, kurucusu olduğu aktivist P.A.I.N. grubuyla birlikte Metropolitan, Guggenheim gibi dünyanın en prestijli müzelerinde eylemler gerçekleştirerek, ABD’de yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan opioid salgınının sorumlusu ecza devi Purdue Pharma’nın sahibi Sackler ailesine karşı açtığı savaşı merkezine alıyor. Yönetmen koltuğundaki isim ise Laura Poitras’tan başkası değil. Müge Turan’ın “Filtresiz bir günlük gibi: All the Beauty and the Bloodshed” başlıklı değerlendirmesi de tavsiyemiz.

Ayna Ayna (Vizyon, 6 Kasım – 14 Kasım, Başka Sinema özel gösterimleri)

Festivallerden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle dönen, başrollerini Laçin Ceylan, Manolya Maya ve Şenay Aydın’ın paylaştığı Ayna Ayna; gitgide muhafazakarlaşan toplumda kadınların verdiği özgürlük mücadelesinin, hayalleri olan ve birey olarak kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan üç kadının bir oyunculuk kursunda kesişen hikâyeleri vasıtasıyla “tiyatro” ile simgeleştirilmesi. Yönetmen Belmin Söylemez, “Bir dayanışma filmi.” diyor Ayna Ayna için. Günden güne popülerleştiğinden sayısı da paralel şekilde artan Osmanlıcı yapımların kadınlara atadığı rollerin karşısına, kendine alan açıp iç sesini keşfedebileceği hür bir ortamı, tiyatroyu koyuyor sembolik olarak. Ve Tuvana Adalı’nın “Şehrin kadınları: Belmin Söylemez’in sözleriyle Ayna Ayna” başlıklı röportajında da altını çizerek ekliyor; nerede ve / veya saat kaçta olduğundan bağımsız, güvenle, “Şehirde tek başına yürüyen kadın imgesinin çoğalmasını önemsiyorum.”.

Taylor Swift: The Eras Tour (Vizyon, 3 Kasım) 

2023’ün en büyük müzik olaylarından sayılan Eras turnesiyle pop kültürünün gidişatına yön veren isimlerden Taylor Swift, konser şölenini ağustosta Los Angeles’ın SoFi Stadyumu’nda kayda aldırıyor. Kısa sürede “gelmiş geçmiş en yüksek hasılat yapan konser filmi” ünvanını elde eden Taylor Swift: The Eras Tour için alışılmadık bir yapım ve dağıtım modeli tercih eden müzisyen, sıkı hayran kitlesini nasıl mutlu edeceğini de iyi biliyor. Dijital platformları pas geçtiği gibi stüdyolar yerine doğrudan AMC Sinemaları’yla anlaşan Swift, bu hareketiyle Christopher Nolan gibi isimlerden övgüler toplamış. Daha önce Billie Eilish, Lizzo ve Brandi Carlile’ın konser filmlerini de yöneten Sam Wrench’in elinden çıkan titiz işte; şarkıcının performansı kadar, müzik grubu ve vokalistlerden iddialı sahne şovlarına eşlik eden dansçılara, konser sırasında gözden kaçabilen ayrıntılara da tüm gerçekçiliğiyle yer verilmiş.


Language Lessons
Hâlâ izlemediyseniz

*Nuovo Olimpo (Netflix)

*Language Lessons (MUBI)

*Quiz Lady (Disney+)

*Time of Essence (HBO Max)

*Tchaikovsky’s Wife (TOD)

*Sly (Netflix)

*Ammonite (Netflix)

*Mila / Apples (MUBI)