Haftanın etkinlik rehberi (2 - 8 Kasım)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Beats by Girlz Türkiye Festivali
10 Kasım’a dek, çeşitli mekânlar

‘‘Kalıpsız’’, ‘‘kuralsız’’ ve ‘‘önyargısız’’ bir şekilde ilerlerken, güvende hissedeceğimiz alanlar yaratmanın önemini de hatırlatan Beats By Girlz Türkiye Festivali, şehrin farklı noktalarına yayılacak ikinci edisyonunda yine birlikte hayal kurmaya, üretmeye ve eğlenmeye davet ediyor. Festival hakkında daha fazla bilgi için buraya, programı incelemek için buraya göz atabilirsiniz.

SOLID, Tuval üzerine yağlı boya, 100×85 cm, 2023
Hilmi Can Özdemir – Paradoxia Series 
2 Kasım – 2 Aralık, Ambidexter

Paradokslar zamanın karmaşıklığını, anların çelişkilerini ve geçmişin izlerini hatırlatır. Her resim, bir zamanın parçasıdır ve bir yolculuğun izini taşır. Bu bağlamda Paradoxia serisi, çelişkiler ve zamansal yolculuklar arasındaki ilişkiyi ele alır ve zamanı ifade eden bir ayna görevi üstlenir. Paradoksları çözümleme girişimi, izleyicide başlar. Detaylar burada.

34. Ankara Film Festivali
2 – 10 Kasım, Büyülü Fener Sineması

Bu sene 34. kez düzenlenecek olan Ankara Film Festivali, her yıl olduğu gibi ulusal yarışmalarının yanı sıra önemli festivallerde beğeni toplayan pek çok uluslararası filmi de gösteriyor. Seçkiden ipuçlarımız burada, biletler ise burada.

Artweeks Akaretler 
3 – 16 Kasım, Akaretler Sıraevler

Türkiye’nin önde gelen galeri ve sanatçılarının yer alacağı etkinlik, farklı sanat disiplinlerinden eserleri keşfetmek isteyenler için birebir. İki hafta sürecek olan etkinlikte, tüm sergiler ve söyleşiler ücretsiz olacak. Detaylar için buraya.

MIX Festival
3 – 4 Kasım, Zorlu PSM

Zorlu PSM’nin farklı salonlarına yayılan iki günlük programıyla müziğin çeşitliliğini kutlamaya çağıran MIX Festival, 3-4 Kasım’da geri dönüyor. Programda Röyksopp (DJ set), Weval, Kid Francescoli, Los Bitchos, Benny Sings, Jayda G, Warhaus ve dahası var. Biletler burada. “Sakın kaçırmayın” dediğimiz performanslar ise burada.

Yellow Days
3 – 4 Kasım, Salon İKSV

Havada süzülen müziğiyle Yellow Days, Garanti BBVA Konserleri kapsamında 3-4 Kasım’da Salon’da. Biletler 3 Kasım için burada, 4 Kasım için burada.

İO Uluslararası Tiyatro Festivali
3 – 4 Kasım, DasDas

Theodoros Terzopoulos’un yönetmenliği üstlendiği ve oyuncu olarak yer aldığı İO, İO Tiyatro Festivali Kapsamında DasDas’ta. Biletler 3 Kasım için burada, 4 Kasım için burada.

Waldeck Sextet
3 Kasım, Babylon

Nu-jazz, trip-hop ve downtempo türlerindeki projeleriyle tanıdığımız Viyanalı müzisyen ve prodüktör Klaus Waldeck’in akustik projesi Waldeck Sextet; 3 Kasım’da Babylon’da. Biletler burada.

Tuba Geçgel – Gözlemevi
3 Kasım, Büyükdere35

Tuba Geçgel’in yıllardır sürdürdüğü dikiş, nakış, dokuma ve tekstil yüzeyini birçok yeni malzeme ile buluşturduğu üretimleri katmanlı bir yaklaşımla çocukluğun aile öykülerinden bugünün eklektik dünyasına uzanıyor. Detaylar burada.

David Campany ile “Sinema, Fotoğraf, Portre”
3 Kasım, İstanbul Modern

Nuri Bilge Ceylan: Başka Bir Yerde sergisi kapsamında gerçekleşecek etkinlikte, küratör Demet Yıldız Dinçer, yazar ve New York’taki International Center of Photography’nin küratörü David Campany ile söyleşecek. Detaylar burada.

Saye Kolektif – Ayıp
3 – 4 – 7 Kasım, Saye Kampüs

Saye, 2023 Küratöryel Teması olan Ayıp’ı misafir sanatçı programıyla sonlandırdığı araştırma sürecini meraklı seyircileriyle buluşturuyor. Detaylar burada.

Merve Şendil – Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler
3 Kasım – 16 Aralık, SANATORIUM

Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler, bireylerin iç seslerine gönderme yapan görsel ve duygusal karşıtlıkları gösteriyor. Serginin çıkış noktası olan karanlığın bir metafor olarak ele alındığı bu yaklaşım sanatçının, görünenin ardında kalan imgeleri bulmaya yönelik araştırmasını farklı medyumlarla gösteriyor. Detaylar burada.

MUMMENSCHANZ – 50 Years
4 – 5 Kasım, Zorlu PSM 

Ödüllü İsviçreli grup MUMMENSCHANZ, 1972 yılında kurulduğundan beri sadece görsel dil kullanarak kültürler ve dil sınırlarını aşmayı ve tüm dünyayı kendine hayran bırakmayı başardı. Tek bir kelime söylemeden izleyiciyi büyüleyen ekip, yalın bir sahne ve maskeler ile benzersiz bir sanat dalının yolunu açtı. 50. yıl özel gösterileriyle ilk kez Zorlu PSM’de olacaklar. Biletler 4 Kasım için burada, 5 Kasım için burada.

Afiş tasarımı: Cihan Önder
Lens & Amps Festivali
4 – 12 Kasım, Bant Mag. Havuz / Bina

Dead Man’s Walkman ve Eva Shield ortaklığıyla hayata geçirilen Lens & Amps Festivali, Türkiye’nin yeraltı müzik sahnesinin görsel dökümünü bir araya getiren kapsamlı bir sergiyle 4-12 Kasım tarihlerinde Bant Mag. Havuz / Bina’da olacak. Serginin açılış partisi de 4 Kasım akşamı Karga’da gerçekleşecek. Detaylar burada.

Zamanın İzleri: Pjer Žalica
4-19 Kasım, Pera Müzesi

Bosnalı ödüllü senarist ve yönetmen Pjer Žalica’nın imzasını taşıyan beş filmden oluşan seçki, savaşın insan ve coğrafya üzerindeki etkilerini, yeniden canlanan anıları ve yüzleşmeleri konu ediniyor. Program kapsamında ayrıca sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde yönetmen Pjer Žalica ile söyleşi, klinik psikolog Meral Erten ile film analizi etkinliği ve Bosnalı müzisyenler Adis Sirbubalo ve Zanin Berbić eşliğinde bir konser düzenleniyor. Detaylar burada.

İstanbul Komedi Festivali
5 Kasım – 3 Aralık, çeşitli mekânlar

İstanbul Komedi Festivali, yerli ve yabancı mizahın yıldız isimlerinin katılımıyla altıncı kez gerçekleşecek. Biletler burada.

Film Gösterimi: Kim Mihri
5 Kasım, Sinematek/Sinema Evi

FilmKoop ve Sinematek’in “Bağımsız Türkiye Sineması Seçkisi” bu yıl da devam ediyor. İlk film Kim Mihri. Gösterimin ardından yönetmen Berna Gençalp ile bir söyleşi gerçekleşecek. Biletler burada. Meraklıları, İlayda Güler’in “Fırçanın ucunda özgürlük: Kim Mihri ekibiyle sohbet” başlıklı röportajına da göz atabilir.

Aperitif Sunset: Kamufle (DJ Set)
5 Kasım, Bina

Hem solo üretimleri hem de Elektro Hafız, Lara Di Lara, Kayra, Da Poet gibi pek çok başka müzisyenlerle ortaklaştığı işleriyle yerli hip hop sahnesinin en üretken figürlerinden biri olan Kamufle, 5 Kasım Pazar akşamı DJ seti ile Bina bahçesinde. Katılım ücretsiz.

Cécile McLorin Salvant
7 Kasım, İş Kuleleri Salonu

Vokal maharetiyle büyüleyen ipek sesli şarkıcı Cécile McLorin Salvant; klasik caza olan sevgisini blues, gospel ve Avrupalı tınıların tatlarıyla besliyor. Salvant, az bilinen standartlara getirdiği özgün yorumlara kendi orijinallerini ekleyerek genişlettiği etkili müziğini sunmak üzere 7 Kasım’da İş Kuleleri Salonu’nda olacak; kendisine piyanoda Sullivan Fortner, basta Yasushi Nakamura, davulda ise Savannah Harris eşlik edecek. Biletler için buraya; konser öncesi ısınma turu için de buraya.

Film Gösterimi: Shadow of the Vampire
Fatma Cihan Akkartal ile “Sinemada Kan Emiciler”
7 Kasım, Karga

Proje Difüzyon, “ÖBÜR” adlı yeni performansında vampir temasının güncel temsil biçimlerine odaklanıyor. ÖBÜR Günler etkinleri kapsamında 7 Kasım’da Shadow of the Vampire (Vampirin Gölgesi) filmi gösterimi ardından sinemada vampir konulu bir sohbet gerçekleştirilecek. Program hakkında daha fazla bilgi burada.

Teşup’un nefesi bütün zeytinliklerin içinden geçti. Ilık tuzlu denizlerin sularına vardı, 1991 (detay)
Fotoğraf: Ani Çelik Arevyan
Handan Börüteçene – Üç İç Denizin Ülkesi
7 Kasım – 14 Nisan, Salt Beyoğlu

Üç İç Denizin Ülkesi, kırk yılı aşkın süredir kararlı biçimde arkeoloji, tarih ve doğa odağında üreten Handan Börüteçene’nin bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergisi. İsmi, sanatçının taşı toprağı ve mavilikleri kadar kültür mirası ile mitlerinden ilham aldığı bir coğrafyaya işaret ediyor: Anadolu ve Trakya. Daha fazla bilgi için buraya.