Haftalık etkinlik rehberi (18-24 Kasım)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Ha Za Vu Zu, Die Letzten Dinge (Son Şeyler) sergisinden görünüm. Münster, 2008
Ha Za Vu Zu performans
18 Kasım – SALT Beyoğlu Açık Sinema (Sahnede 90’lar sergisi kapsamında)

Sanat kolektifi Ha Za Vu Zu’nun Açık Sinema’daki müzik performansı; davul, bas gitar, org, mandolin, teremin, çeşitli üflemeli ve vurmalıları dâhil edecekleri spontane / öngörülemeyen bir doğaçlama şeklinde ilerleyecek. Disiplinler ve mecralar arası geçişliliği temel alan pratikleriyle sesin farklı unsurlarına “absürt” bir yorum getirecekler. Detaylar burada.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali
18-24 Kasım – Kadıköy Sineması / Atlas 1948 Sineması / AKM Yeşilçam Sineması

Her yıl “Herkes için adalet” mottosuyla düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 12 yaşında. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması, Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması, Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması, Adalet Terazisi, Hukuk ve Ceza Adaleti Uluslararası Akademik Programı, VisionIST programlarıyla gerçekleşecek festivalin bu seneki tam biletleri; gündüz (11.30 – 13.30) seanslarında 10 TL, akşam (16.30 – 19.00 – 21.30) seanslarında 15 TL. Festival boyunca öğrenciler tüm seanslar için sadece 7 TL’ye bilet alabilecek. Takvime dair detaylar burada.

Doğal Afet
18 Kasım – Alan Kadıköy

Sığınakta tek başına bir kadın. Kafasında soru işaretleri ve yaklaşmakta olan bir fırtına. Olmak ya da olmamak veya gitmek ya da gidememek. Az sonra varacak olan bir şeylerin varlığından haberdar olduğumuz o anda gelen hesaplaşma hissi… Nilperi Şahinkaya’nın tek kişilik performansı, Ahmet İlker Ergin yönetimiyle Doğal Afet, 18 Kasım’da Alan Kadıköy sahnesinde.

The Comet Is Coming
18 Kasım – Babylon

Danalogue’un beyin eriten synth partisyonları, Betamax’in kalp çarpıntılarını hızlandıran ritmik oyunları ve Shabaka’nın ayakları yerden kesen saksafonlarıyla The Comet Is Coming usulü kozmik ayinimizin yeni oturumu Hyper-Dimensional Expansion Beam ve dahası 18 Kasım’da Babylon’da. 

Kendine Has sunar: Kasım’da İki Gün
18-19 Kasım – arkaoda, Bant Mag. Havuz / Bina

Kadıköy Kadife Sokak’ta iki günlük bir kasım buluşması, heyecanlıyız! Bant Mag., arkaoda ve Bina’nın kimi favori etkinliklerini, set menü hâlinde programında bir araya getiren Kendine Has sunar: Kasım’da İki Gün, 18-19 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. İlk gün detayları burada, ikinci gün detayları burada.

+1 sunar: Vlad Holiday
19 Kasım – Salon İKSV

New York’ta yerleşik Romanya kökenli müzisyenin özgün lo-fi estetiği ve melankolik sözleri, dinleyeni dingin bir dansa davet ediyor. Vlad Holiday, retro ses evreninin İstanbul ile ilk kez buluşacağı bir cumartesi akşamında, Salon İKSVde olacak. Biletleri passo’da. 

Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun: Kübra Uzun
19 Kasım Cumartesi, 16.00-17.30 – SALT Galata, Kat 1

SALT’ın Sahnede 90’lar sergisinin uzantısı olarak, ötekilik ve görünürlük konumları gibi meseleleri irdeleyen performans programı Her Şey Her Şey Her Şey kapsamında gerçekleşecek Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun, Kübra Uzun ve masasına davet ettiği konukların sohbetiyle şekillenecek. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz.

İsimsiz 71: Kiki ggNash
19 Kasım Cumartesi, 11.00’den itibaren – SALT Beyoğlu, Kat 1

Her Şey Her Şey Her Şey programında yer alan performanslardan bir diğeri olan İsimsiz 71, isim verme ritüeli odağında doğum, yaşam ve kimlik kavramlarına odaklanırken bürokrasinin gündelik hayattaki yer ve tavrını gündeme getirecek. Performans alanında sıraya girecek ziyaretçiler, Kiki ggNAsh tarafından özel olarak hazırlanan kimlikleri ve yeni isimleriyle performanstan ayrılacaklar. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz.

Sayat Uşaklıgil – Telefon, 2015
“Promesse” (Vadetmek) 
22 Kasım – Decollage Art

Günümüz Türkiye resminin ustalaşmış ve genç kuşak sanatçılarını bir araya getiren sergi, umut teması etrafında şekilleniyor. Biçimsel ve kavramsal yaklaşımla ziyaretçileri düşündürmeyi ve sorgulamaya alan açmayı amaçlıyor. “Promesse”, 9 Ocak’a dek Decollage Art Space’te ziyaret edilebilir.

Sinema serisi: Petite Maman (Küçük Anne)
22 Kasım – Müze Gazhane 

Elini neye atsa harikalar yaratan Céline Sciamma, 2021 tarihli filmi Petite Maman ile yetişkin dünyasında çocuk olma deneyimine, hafıza ve hayal gücünün tesirini hissettiren bir öyküyle bakmıştı. MUBI iş birliğile Müze Gazhane’de gerçekleşecek özel gösterime ilişkin detaylar burada, yönetmenle film üzerine yaptığımız röportaj da hemen burada.

Vans Music Night: Second – 3pillie
23 Kasım – Babylon

Bant Mag. – Vans ortaklığıyla sonbahar boyunca farklı mekânlarda gerçekleşen Vans Music Night konserlerinin sıradaki buluşması 23 Kasım’da. Pop punk sahnesinin köklü grubu Second ve yeni nesil hip hop sahnesinin tek kişilik dev orkestrası 3pillie, Babylon’da çalacak. Biletler Biletix’te satışta. 

Pınar Fidan Stand Up
23 Kasım – DasDas

Bazı ailevi meseleler, kaşarlar, piyonlar, Putin, dirty talk, biraz sosyalistler, gladyo, açık ameliyat, Menemen Olayı ve Kutsi hakkındaki gösterisi ile Pınar Fidan, DasDas’ın Alternatif Sahne’sinde. Biletler Mubilet’te.

Hava Kararınca: Emir Taha
23 Kasım – Müze Gazhane

Londra’da yerleşik Emir Taha R&B, trap elementleriyle Anadolu motiflerini yoğurduğu ses paletiyle yeni jenerasyonu yakalayan, heyecan verici bir müzisyen. Bir süredir Türkiye’de konserler veren Taha bu kez, mumlarla aydınlanan Müze Gazhane sahnesinde olacak. Katılım için kayıt gerekmiyor; etkinlik ücretsiz. 

Sessiz Perşembe: 1896-1907, Georges Méliès
24 Kasım – Sinematek / Sinema Evi

Sinematek/Sinema Evi ve Amsterdam merkezli EYE Filmmuseum ortaklığıyla gerçekleşen Sessiz Perşembe gösterimlerinde bu hafta Tophane Noise Band’in canlı performansı eşliğinde izlenebilecek Georges Méliès seçkisi var. Ses çıkaranlar: Selim Cizdan, Serkan Aka, Berke Can Özcan, Ufuk Fakıoğlu, Mihran Tomasyan. Detaylar için buraya.

Garanti BBVA Konserleri: Get Well Soon
24 Kasım – Zorlu PSM

Alman müzisyen Konstantin Gropper’in uzun soluklu projesi Get Well Soon, bu yıl mart ayında yayımlanmış son uzunçaları AMEN’in şerefine İstanbul’a da uğruyor. Pandemi süresince bestelediği konsept albümünden kimi parçaların yanı sıra kült mertebesine erişmiş çıkış albümü Rest Now, Weary Head! You Will Get Well Soon’dan (2008) şarkılar da dinleyeceğimiz konserin biletleri burada.

Yerel Kültür Politikaları ve Ulusötesi İşbirlikleri
24 Kasım 2022, 18:30 – Depo

20. yaşını kutlayan Anadolu Kültür’ün üretme, paylaşma, dayanışma temelli işlerine ve bu alanlarda Türkiye’de son 20 yılda yaşanan gelişmelere bakan söyleşi serisinin ikinci halkası. Moderatör: Aysu Arıcan. Konuşmacılar: Hüseyin Eryurt (Proje Koordinatörü, Kültür Rotaları Derneği), Dr. Zümray Kutlu (Smith College, Department of Government), Burcu Yılmaz Deniz (Kurucu Ortak, A Corner in the World), Barış Işık (Kurucu Sanat Yönetmeni, Mordem Sanat). Detaylar burada.