Takibe alınası bazı yeni sesler: Can Bora Tanzer

Bant Mag. No:74’te bir hayli geniş tür ve yaklaşım skalasında, pandemi sürecinde hayatımıza giren ve kendine kalıcı yer edinmeyi başaran müzisyen ve gruplara sorduk: Üretme motivasyonlarının temelini ne oluşturuyor? Müziklerinin dinleyicide nasıl hisler uyandırmasını hayal ediyorlar? Yakın gelecek planları neler? Son bir yıl müziğe genel olarak yaklaşımlarını nasıl etkileyen/dönüştüren bir süreç oldu/oluyor? Eşlikçi Spotify listemizle birlikte…

Türler ve yaklaşımlar arasında geçişken bir sound benimsediği parçalarında sinematik bir atmosfer sunan İstanbullu müzisyen Can Bora Tanzer yanıtlıyor.

“Hayatı minimalleştiren bu süreç beni müziğimde de fazlalıklardan arınma ve yalnızca gerekli olan ögeleri tutmaya yöneltti.” 

“Müzik, benim için her zaman etrafımdaki yaşanmışlıkların bünyem tarafından algılanıp sindirilişinden ortaya çıkan bir yolculuk oldu. Beni üretmeye iten en büyük ilham kaynağım, insan hayatının gerçekliği. Bu gerçeklik, karanlık dahi olsa tüm çıplaklığıyla müziğimin en büyük elementi olarak yer alıyor. Müziğimi dinleyen insanların, benimle birlikte yaşadığım bu gerçekliklere adım atabilmesini çok isterim. Bu gerçekliklerin herkesin kendi hayatına dair kapıları aralayıp, onlara yaşanmışlıklarını düşündürerek yol gösterici olabildiğini duymak benim için amacıma ulaştığım anlamına gelmekte. Neşe ve hüznün birlikteliğinin bizi olmamız gereken yere taşıdığını hissediyorum, müziğim de bu yolculuğu temsil ediyor.” 

“Sokağa çıktığım her gün ilham alabileceğim yeni bir yaşam görüyorum, dolayısıyla bol bol gözlem yapmam gerekiyor. Pandemi süreci boyunca bundan esasen mahrum kalmış olsam da, daha önce etrafımda gördüklerim hâlâ bana ilham kaynağı olarak yol göstermeye devam etti. Evde, insan etkileşiminden uzakta geçirdiğimiz bir seneyi öğrenmeye çalışarak geçirdim. Müzik üretimi büyük bir adanmışlık gerektiriyor, dolayısıyla kendinle baş başa kalmaktan asla kaçınmamak gerek. Tüm seslerden uzakta olduğumuz bu sene bana çok şey öğretti; müziğimi ve beni baş başa kaldığımız için olgunlaştırdı. Hayatı minimalleştiren bu süreç beni müziğimde de fazlalıklardan arınma ve yalnızca gerekli olan ögeleri tutmaya yöneltti. Bu nedenle her ne kadar insan etkileşimini özlesem de bu sene bende özel bir yere sahip oldu, çünkü etrafı dinlemektense bu sefer tamamen kendimi dinledim. Gelecek planlarım içerisinde bol bol üretim ve sahne alma hedeflerim var. Pandemi sürecinde yaptığım yeni eserleri sunmak için sabırsızlanıyorum. Bir diğer hedefim ise film müzikleriyle uğraşmak. Müziğimin sinematikliğini, görüntü ile buluşturmak kariyerimin en başından beri hayalim. Dolayısıyla pandemi süreci biter bitmez bunun için çalışmalarımı daha da hızlandırmak istiyorum.”

“Takibe alın: Son dönemde tanıştığımız bazı yeni sesler” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...