“Velvet Generation” ile modern zamanın genç kuirleri ve Doğu Avrupa’da ballroom kültürü

“Jenerasyonum belirsizlik içinde, arada bir yerde sıkışmış: ebeveynlerimizden farklı olduğumuzu hissediyoruz, ama aynı zamanda, onların ortak travmasını miras aldık bir şekilde.”

Slovak yönetmen Ivana Hucíková, henüz gelişim aşamasında olan, uzun metrajlı ilk projesi Velvet Generation hakkında söylüyor bu cümleleri. Belgeselin modern zamanın genç kuirlerini takip ettiğini, özellikle translar ve ikili cinsiyet dışındakiler hakkında olduğunu söylese de, anlatının yalnız kuir deneyimin etrafında şekillenmediğinin altını çiziyor. “Ballroom” kültürüne adapte olan Doğu Avrupa’daki LGBTİ+ topluluğunun yaşamları, başarıları, gündelik mücadeleleri ve zorlu performans savaşları asıl odağımız.

“Cinéma-vérité” ile stilize rüya sahneleri bir arada

Kimliklerini, değerlerini ve yaşamdaki yerlerini arayan Çek ve Slovak gençleri takip ederken; belgesel sinemanın alışık olduğumuz kodlarından dışarı çıkmayı amaçlıyor Hucíková. Katılımcı gözlem olarak da tasvir edilebilecek, gerçekliğin arkasında gizlenmiş olanı vurgulayan “cinéma-vérité” akımı, stilize edilmiş rüya sahneleriyle birleştirilecek. Kararın ardındaki motivasyon “Bu yöntem bize kahramanlarımızın iç dünyalarıyla; endişeleri, sorunları, umutları ve hayalleriyle yaratıcı ve sinematik bir şekilde yüzleşebilmelerini ortaya çıkarma fırsatı veriyor.” cümlesiyle açıklanıyor.

Projenin geliştirme aşamasının bu yıl içinde tamamlanıp, 2022’de post prodüksiyona geçilmesi umulmakta. Farklı film formatlarını ve yaklaşımları tek bir anlatıda birleştirmeyi seçmeleri ve yaşadıkları topraklarda hala tartışmalı olduğu düşünülen bir konuyu gündeme getiriyor olmaları nedeniyle finansman bulmakta zorlansalar da, arayışları hız kesmeden devam etmekteymiş.

Velvet Generation’dan ilk kareler hemen aşağıda.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...