Bugünlerde hem Jim Jarmusch imzalı Paterson’da hem de Martin Scorsese’nin tutku projesi Silence’da izleme şansı bulacağımız, kendini hiçbir türle kısıtlamak istemediğini söyleyen aktörün filmografisine daha yakından bakıyoruz.


Oyunculuk kariyerine altı sezonluk bir HBO dizisi, Coen Kardeşler, Steven Spielberg, Clint Eastwood gibi yönetmenlerle iş birlikleri, yeni Star Wars filmi ve oldukça ilginç bağımsız yapımlar sığdırmayı başaran 34 yaşındaki Adam Driver’ı bu ay, hem Jim Jarmusch imzalı Paterson’da hem de Martin Scorsese’nin tutku projesi Silence’da izleme şansı bulacağız. Kendini hiçbir türle kısıtlamak istemediğini söyleyen aktörün filmografisine daha yakından bakıyoruz.

Deniz Kuvvetleri’nden HBO’ya

Ordudan ayrılıp Juillard’da oyunculuk okuyan Driver, ilk çıkışını Clint Eastwood’un yönettiği J. Edgar’da küçük bir rolle yapsa da oyuncuyu tüm dünyaya tanıtan işi HBO dizisi Girls oluyor. Dizinin yaratıcısı Lena Dunham’ın tanıştıktan sonra Driver’a uyarladığı, yarı zamanlı marangoz, yarı zamanlı oyuncu, giyinmeyi pek de sevmeyen, eski alkolik Adam Sackler karakteri, kısa süre içinde tüm Girls izleyicilerinin en sevdiği karakter haline geliyor ve oyuncuya üç Emmy adaylığı getiriyor. Driver’ın Lena Dunham’la aynı zamanlarda (henüz Girls yayınlanmaya başlamadan önce) Noah Baumbach’ın da dikkatini çektiğini söylemekte fayda var. Baumbach, düşük bir bütçeyle Brooklyn’de çektiği Frances Ha filminde, oyuncunun performansını taze, beklenmedik ve etkileyici olarak nitelendiriyor.

Driver’ın kariyeri, Steven Spielberg’ün yönettiği Lincoln’deki Samuel Beckwith rolüyle ve bir country müzisyenini canlandırıp şarkı söylediği Coen Kardeşler filmi Inside Llewyn Davis’le hızlı bir yükselişe geçiyor. Mia Wasikowska’yla başrolü paylaştığı Tracks ve Zoe Kazan’la Daniel Radcliffe’e eşlik ettiği romantik komedi What If’i, yeni doğan bebeklerini yetiştirmeye çalışırken akıl sağlığını yitiren genç bir çifti anlatan psikolojik gerilim Hungry Hearts’la takip ediyor. Oyuncunun Saverio Costanza’yla ikinci iş birliği olan film, başrol oyuncuları Driver ve Alba Rohrwacher’a Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini getiriyor. Oyuncu 2014 yılını, dolandırıcı bir hipster’ı canlandırdığı While We’re Young ve babalarının ölümü sonrası bir haftalığına aynı çatı altında kalmak zorunda olan bir aileyi anlatan komedi This is Where I Leave You ile kapatıyor.

Galaksiler arası ün

Bağımsız sinemadaki yerini sağlamlaştıran Driver, 2015 yılında herkesi şaşırtıyor ve Star Wars: The Force Awakens’da Kylo Ren rolüyle karşımıza çıkıyor. Bağımsız sinemadan dev bir blockbuster’a geçmesiyle ilgili yöneltilen eleştirilere aldırmayan oyuncu, kendini hiçbir türle kısıtlamak istemediğini, zaten Star Wars’un da bağımsız bir proje olarak başladığını söylüyor. Dedesi Darth Vader’a özendiği için sürekli maskeyle gezen Kylo Ren karakteri sayesinde de ekranda kendisini izleyemeyen Driver, oynadığı bir filmi ilk kez izleyebilmiş oluyor.

Oynayacağı filmi belirleyen en önemli kriterinin beraber çalışacağı yönetmen olduğunu hep söyleyen Driver, 2016 yılını auteur yılı ilan etmiş olacak ki Jeff Nichols, Jim Jarmusch ve Martin Scorsese’yle art arda çalışıyor. Gizemli bilim-kurgu filmi Midnight Special’dan sonra yönetmen Nichols, zamanımızın en önemli aktörünün Driver olduğunu söylüyor. Paterson ise devamını görmek istediğimiz, başarılı bir Jarmusch ve Driver iş birliği ortaya çıkarıyor ve otobüs şoförü ve şair Paterson karakteri, Driver’ın şimdiye kadarki kariyerinin en iyi performanslarından oluyor. Scorsese’nin yıllardır üzerine çalıştığı projesi Silence’da 18. yüzyılda yaşayan bir rahibi canlandıran oyuncu, rolü için yirmi kilo veriyor ve açlığın performansını olumlu yönde etkilediğini söylüyor.

Hem fiziksel olarak hem de tercih ettiği rollerle karşımıza çıkmış hiçbir yıldıza benzemeyen Driver’ı Şubat ayında vizyona girecek iki filminin yanı sıra, son sezonuna girecek olan Girls’de izleyeceğiz. Oyuncunun gelecekteki heyecan verici iş birlikleri arasında Steven Soderbergh, Terry Gilliam, Sylvester Stallone ve Leos Carax gibi isimler var.

Image
 1. Küçük odalara sığan büyük evrenler: Hey Jüpiter

  Çok da tarafsız olamayacağımız bir müjdeyle karşınızdayız: Bant Mag. veteranı, illüstrasyon editörümüz Sadi Güran’ın ikinci solo sergisi Hey Jüpiter 25 Şubat’ta Bant Mag Havuz’da açılıyor...

 2. Biz kimiz? Neden buradayız?: Seamus Conley

  “Mümkün olduğunca otomatik pilotta kalmaya ve yeni resimler yaparken özgür çağrışımlara alan tanımaya özen gösteriyorum.”

 3. Çerçöpten tuvale, resimden yerleştirmeye doğru: Serpilen

  Leyla Gediz’le, 9 Şubat’ta The Pill’de açılan son solo sergisi “Serpilen” üzerine kısa bir sohbet...

 4. A’dan Z’ye: George Michael

  2016’nın son günlerinde aramızdan ayrılan “gerçek diva” için A’dan Z’ye sayıyor, George Michael’ın şarkıları, hayatı ve bıraktığı izlere dair bazı detayları hatırlıyoruz.

 5. Aklımdakiler: Ceyl’an Ertem

  Kendi dünyasını donatan büyülü bir emek olarak hayatlarımıza giren "Yine de Amin" heyecanını divalar, dostlar ve farklı konuklarla paylaştık, akıllarındaki soruları öğrenip Ceyl’an Ertem’den yanıtlarını aldık.

 6. Milyonlarca halet-i ruhiyenin özeti: Yeni Gevende albümü “Kırınardı”

  Gevende üyeleri Ahmet Kenan Bilgiç ve Serkan Emre Çiftçi’yle, Kırınardı üzerine...

 7. Şarkı şarkı: Lara Di Lara ve “Hazineler İçindesin”

  Yerli sahnenin en dikkat çeken şarkı yazarlarından Dilara Sakpınar’ı 123 grubuyla uzun yıllardır takip ediyoruz. 2015’ten bu yana solo üretimler yaptığı kimliği Lara Di Lara'yla dinlediğimiz Sakpınar, bir süredir üzerinde çalıştığı ve naif sesine eşlik eden harika melodilerle ortaya çıkardığı tam 16 parçayı ikinci stüdyo albümü Hazineler İçindesin’de topladı. Albümdeki parçaların hikâyelerini, Lara Di Lara bir bir anlatırken Ferit Güleç de resimliyor.

 8. Aklımdakiler: Bubituzak

  Nevi şahsına münhasır seslerle dolu bir albümle, adeta bir kutlama havasında ikinci uzunçalar Boyutlar ile geri dönen Bubituzak’tan Ali Güçlü Şimşek’e eşi, dostu aklında ne varsa sordu.

 9. XX: 10 maddede BaBa ZuLa’nın 20. yıl albümü

  BaBa ZuLa’nın 20 yıllık ilham verici müzikal serüvenine alternatif bir tarih anlatısı getiren derleme albüm XX’i 10 maddede özetlemek gerekirse...

 10. Sessiz gün doğumunda bomboş bir sahil kasabası: Palmiyeler’den “II (Venus)”

  Bir süredir yeni parçaları üzerinde çalışan Palmiyeler, ilk uzunçalarları II (Venus)’u Tantana Records etiketiyle yayınladı.

 11. Elektro saz, Almanya ve ilham kaynakları üzerine: Elektro Hafız ve Derya Yıldırım

  Almanya’da yerleşik iki müzisyen, müzikal yaklaşımlarının yapıtaşlarını konuşuyor.

 12. Sónar İstanbul ziyareti öncesinde: Prins Thomas

  Space disco akımının önde gelen isimlerinden Prins Thomas, mart sonunda Zorlu PSM’de gerçekleşecek konseri öncesinde sorularımızı yanıtladı.

 13. Sónar + D: AUDIOVISUAL programında bizi neler bekliyor?

  Küratörlüğünü Lalin Akalan’ın üstlendiği AUDIOVISUAL, müzik, sinema, iletişim ve görsel sanatlarda aktif olan birçok sanatçının son dönem projelerinin görücüye çıkacağı programıyla Sónar İstanbul katılımcılarına benzersiz bir deneyim yaşatacak.

 14. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yakın zamanda keşfettiğimiz, etkilendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz müziklerden bir seçki.

 15. 2016: En iyi 50 yabancı albüm (50-26)

  Bant Mag. ekibinin 2016’da yayınlanmış albümler arasından seçtiği “En İyi 50 Albüm” listesi huzurlarınızda!

 16. 2016: En iyi 50 yabancı albüm (25-1)

  Bant Mag. ekibinin 2016’da yayınlanmış albümler arasından seçtiği “En İyi 50 Albüm” listesi huzurlarınızda!

 17. 2016: Yerli sahneden en iyi 30 albüm

  Müzikal açıdan epey bereketli geçen yıldan geriye kalanlar...

 18. 2016: En iyi 50 film

  Bant Mag. ekibinin 2016’da yayınlanmış filmler arasından seçtiği “En İyi 50 Film” listesi huzurlarınızda!

 19. 2016: Belgeseller, animasyonlar ve Türkiye sineması

  2016 yılında izlediğimiz en iyi belgeseller, en iyi animasyonlar ve en iyi yerli yapımlar...

 20. Alışılmadık bir yıldız: Adam Driver

  Bugünlerde hem Jim Jarmusch imzalı Paterson’da hem de Martin Scorsese’nin tutku projesi Silence’da izleme şansı bulacağımız, kendini hiçbir türle kısıtlamak istemediğini söyleyen aktörün filmografisine daha yakından bakıyoruz.

 21. Taviani’lerden Arquette’lere: Beyaz perdenin başarılı kardeşleri

  Şubat itibariyle vizyona giren Manchester by the Sea’deki performansıyla adından söz ettiren Casey Affleck ve abisi Ben Affleck’ten ilhamla, beyaz perdenin başarılı kardeşlerini masaya yatırıyoruz.

 22. Denize sırtını vermiş bize bakan iki çift göz: Swiss Army Man ve Moonlight

  Şubat ayında peş peşe haftalarda gösterime giren Swiss Army Man ve Moonlight, merkeze aldığı karakterlerin cinsel yönelimleri ile dertlerini ya da kabullerini incelikli bir dille ele alıyor.

 23. Westworld: Hiçbir “askiliğin” çıkmayacağı yer

  HBO diyarı Westworld'deki glitch'ler (kısa süreli teknik arızalar), bize içinde yaşadığımız dünyanın arızalarına dair bir şeyler söylüyor olabilir...

 24. 2016: Erkek şiddetinin grafiği

  bianet 2008 yılından beri Türkiye’de erkek şiddetinin çetelesini tutarak bu konudaki yegâne verileri üretiyor. Türkiye’de erkek şiddetinin kapkaranlık 2016 grafiğini paylaşırken Çiçek Tahaoğlu’na da birkaç soru yönelttik.

 25. Sanatsal deneyler yapan bir laboratuvar: TOZ Artist Run Space

  “Toz’u kurarken hayalimiz organik, hiyerarşik olmayan ve açık bir yapı oluşturmaktı.”

 26. Künye

  yayın imtiyaz sahiplerive etkinlik direktörleri Aylin Güngö[email protected] J. Hakan Dedeoğ[email protected] genel yayın yönetmeni Ekin Sanaç[email protected] kreatif direktör Aylin Güngö[email protected] editörler