BaBa ZuLa’nın 20 yıllık ilham verici müzikal serüvenine alternatif bir tarih anlatısı getiren derleme albüm XX’i 10 maddede özetlemek gerekirse…  


Image

*Kuruluşunun 20. yılını sıra dışı bir derlemeyle kutlayan BaBa ZuLa’nın albümü XX, Türkiye ve tüm dünyada 27 Ocak’ta yayınlandı.

*Albüm, geçtiğimiz kasım ayında Gaye Su Akyol’un Hologram İmparatorluğu albümünü de basan ve kataloğunda Tamikrest, Aziza Brahim ve Hayvanlar Alemi gibi isimleri barındıran Almanya merkezli Glitterbeat Records etiketi taşıyor.

*XX alışkın olduğumuz “best of” derlemelerinden çok farklı. Grubun değişim ve özgünlüğün kitabını yazmış, ilham verici müzikal serüveninin farklı dönem ve ruhlarından parçaları hiçbiri daha önce yayınlanmamış formlarda bir araya getirerek BaBa ZuLa yolculuğuna alternatif bir tarih anlatısı getiriyor. 28 parçadan oluşan XX’de grubun farklı yıllarıyla özdeşleşmiş parçalarının canlı kayıtları, alternatif versiyonları, yeniden yorumlamaları, farklı ortaklıklarla sunumları ve remiksleriyle karşılaşıyoruz.

Image
Image

*BaBa ZuLa’nın 20 yılını masaya yatıran albümün yer verdiği en erken kayıt, 1997 yılından bizi selamlayan bir dakikalık trip-hop macerası “Erotika Hop”.

*XX; dijital, analog, bant ve mp3 olmak üzere 20 yıllık sürecin bir araya getirdiği farklı kayıt tekniklerine yer veriyor.

Image
Image

*XX, BaBa ZuLa’nın canlı enerjisini ortaya koyma konusuna özellikle eğiliyor. Albüm, kapanışını “Çöl Aslanları” ve “Abdülcanbaz” parçalarının canlı versiyonlarıyla yapıyor. “Çöl Aslanları”nın, grupla bugüne kadar birçok ortaklığa imza atmış Einstürzende Neubauten üyesi Alexander Hacke tarafından mikslenmiş kaydı Berlin Bada Bing’de gerçekleştirilmiş canlı performanstan alınmış. “Abdülcanbaz”ın albüm versiyonu ise Baba Zula’nın, Atina’ya yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Pire kentinde 2008’den bu yana her sene gerçekleştirilen Resistance Festivali’nden bir canlı kayıt. XX’de ayrıca 2007 tarihli Kökler albümünde yer almış “Aşıkların Sözü Kalır”ın ve 2010 tarihli Gecekondu albümünden tanıdığımız “Efkarlı Yaprak”ın grubun canlı enerjisini ortaya koyan formda kaydedilmiş yeni versiyonlarını da dinliyoruz.

*Çift plak ve çift CD formatında bir araya gelen XX, aynı zamanda bonus bir dub CD’ye de yer veriyor. Dr. Das, Mad Professor, Onofon, Dirtmusic ve Uchi Unchida’nın dub mikslerinden oluşan bu bonus CD’de 15 parça yer alıyor.

*BaBa ZuLa’nın birçok farklı isimle ortaklığını kutlayan albümün başlıca diğer konukları arasında Sly & Robbie, Özkan Uğur, Delayaman, Brenna Mac Crimmon, La Yegros ve Mehmet Güreli sayılabilir.

Image

*Yayınlandığı gibi World Music Charts Europe’un şubat ayı listesinde ilk sıraya oturan ve fRoots dergisinin Ocak-Şubat 2017 albüm seçkisinde yer verilen 10 albümden biri olan XX’i The Guardian ise şöyle anlatıyor: “…Zaman zaman oynak, zaman zaman ağırbaşlı. En büyük hitleri ‘Biz Size Aşık Olduk’, tatlı bir klarnet melodisini takırdayan kaşıklarla bir araya getirirken ‘Aşıkların Sözü Kalır’ elektrik ud öncülüğünde politik yapılanmaya dil uzatıyor. İstanbul usulü rock’n’roll.”

*BaBa ZuLa’yı İstanbul’da 15 Şubat’ta Zorlu PSM’de, 17 Şubat’ta Kadıköy Sahne’de izleyeceğiz. Dünya turnesi ise son hız devam etmekte. 20 yılı deviren grup, “BaBa ZuLa XX do NOT obey World Tour” olarak alandırdığı turnesi kapsamında geçtiğimiz sene Amerika, Kanada, Meksika ve Asya’daydı. Şimdilerde Almanya, İsviçre, Yunanistan, Bulgaristan ve Belçika konserleriyle Avrupa yollarında olan grup mart ayında da Avustralya izleyicisiyle buluşacak.

Image
 1. Küçük odalara sığan büyük evrenler: Hey Jüpiter

  Çok da tarafsız olamayacağımız bir müjdeyle karşınızdayız: Bant Mag. veteranı, illüstrasyon editörümüz Sadi Güran’ın ikinci solo sergisi Hey Jüpiter 25 Şubat’ta Bant Mag Havuz’da açılıyor...

 2. Biz kimiz? Neden buradayız?: Seamus Conley

  “Mümkün olduğunca otomatik pilotta kalmaya ve yeni resimler yaparken özgür çağrışımlara alan tanımaya özen gösteriyorum.”

 3. Çerçöpten tuvale, resimden yerleştirmeye doğru: Serpilen

  Leyla Gediz’le, 9 Şubat’ta The Pill’de açılan son solo sergisi “Serpilen” üzerine kısa bir sohbet...

 4. A’dan Z’ye: George Michael

  2016’nın son günlerinde aramızdan ayrılan “gerçek diva” için A’dan Z’ye sayıyor, George Michael’ın şarkıları, hayatı ve bıraktığı izlere dair bazı detayları hatırlıyoruz.

 5. Aklımdakiler: Ceyl’an Ertem

  Kendi dünyasını donatan büyülü bir emek olarak hayatlarımıza giren "Yine de Amin" heyecanını divalar, dostlar ve farklı konuklarla paylaştık, akıllarındaki soruları öğrenip Ceyl’an Ertem’den yanıtlarını aldık.

 6. Milyonlarca halet-i ruhiyenin özeti: Yeni Gevende albümü “Kırınardı”

  Gevende üyeleri Ahmet Kenan Bilgiç ve Serkan Emre Çiftçi’yle, Kırınardı üzerine...

 7. Şarkı şarkı: Lara Di Lara ve “Hazineler İçindesin”

  Yerli sahnenin en dikkat çeken şarkı yazarlarından Dilara Sakpınar’ı 123 grubuyla uzun yıllardır takip ediyoruz. 2015’ten bu yana solo üretimler yaptığı kimliği Lara Di Lara'yla dinlediğimiz Sakpınar, bir süredir üzerinde çalıştığı ve naif sesine eşlik eden harika melodilerle ortaya çıkardığı tam 16 parçayı ikinci stüdyo albümü Hazineler İçindesin’de topladı. Albümdeki parçaların hikâyelerini, Lara Di Lara bir bir anlatırken Ferit Güleç de resimliyor.

 8. Aklımdakiler: Bubituzak

  Nevi şahsına münhasır seslerle dolu bir albümle, adeta bir kutlama havasında ikinci uzunçalar Boyutlar ile geri dönen Bubituzak’tan Ali Güçlü Şimşek’e eşi, dostu aklında ne varsa sordu.

 9. XX: 10 maddede BaBa ZuLa’nın 20. yıl albümü

  BaBa ZuLa’nın 20 yıllık ilham verici müzikal serüvenine alternatif bir tarih anlatısı getiren derleme albüm XX’i 10 maddede özetlemek gerekirse...

 10. Sessiz gün doğumunda bomboş bir sahil kasabası: Palmiyeler’den “II (Venus)”

  Bir süredir yeni parçaları üzerinde çalışan Palmiyeler, ilk uzunçalarları II (Venus)’u Tantana Records etiketiyle yayınladı.

 11. Elektro saz, Almanya ve ilham kaynakları üzerine: Elektro Hafız ve Derya Yıldırım

  Almanya’da yerleşik iki müzisyen, müzikal yaklaşımlarının yapıtaşlarını konuşuyor.

 12. Sónar İstanbul ziyareti öncesinde: Prins Thomas

  Space disco akımının önde gelen isimlerinden Prins Thomas, mart sonunda Zorlu PSM’de gerçekleşecek konseri öncesinde sorularımızı yanıtladı.

 13. Sónar + D: AUDIOVISUAL programında bizi neler bekliyor?

  Küratörlüğünü Lalin Akalan’ın üstlendiği AUDIOVISUAL, müzik, sinema, iletişim ve görsel sanatlarda aktif olan birçok sanatçının son dönem projelerinin görücüye çıkacağı programıyla Sónar İstanbul katılımcılarına benzersiz bir deneyim yaşatacak.

 14. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yakın zamanda keşfettiğimiz, etkilendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz müziklerden bir seçki.

 15. 2016: En iyi 50 yabancı albüm (50-26)

  Bant Mag. ekibinin 2016’da yayınlanmış albümler arasından seçtiği “En İyi 50 Albüm” listesi huzurlarınızda!

 16. 2016: En iyi 50 yabancı albüm (25-1)

  Bant Mag. ekibinin 2016’da yayınlanmış albümler arasından seçtiği “En İyi 50 Albüm” listesi huzurlarınızda!

 17. 2016: Yerli sahneden en iyi 30 albüm

  Müzikal açıdan epey bereketli geçen yıldan geriye kalanlar...

 18. 2016: En iyi 50 film

  Bant Mag. ekibinin 2016’da yayınlanmış filmler arasından seçtiği “En İyi 50 Film” listesi huzurlarınızda!

 19. 2016: Belgeseller, animasyonlar ve Türkiye sineması

  2016 yılında izlediğimiz en iyi belgeseller, en iyi animasyonlar ve en iyi yerli yapımlar...

 20. Alışılmadık bir yıldız: Adam Driver

  Bugünlerde hem Jim Jarmusch imzalı Paterson’da hem de Martin Scorsese’nin tutku projesi Silence’da izleme şansı bulacağımız, kendini hiçbir türle kısıtlamak istemediğini söyleyen aktörün filmografisine daha yakından bakıyoruz.

 21. Taviani’lerden Arquette’lere: Beyaz perdenin başarılı kardeşleri

  Şubat itibariyle vizyona giren Manchester by the Sea’deki performansıyla adından söz ettiren Casey Affleck ve abisi Ben Affleck’ten ilhamla, beyaz perdenin başarılı kardeşlerini masaya yatırıyoruz.

 22. Denize sırtını vermiş bize bakan iki çift göz: Swiss Army Man ve Moonlight

  Şubat ayında peş peşe haftalarda gösterime giren Swiss Army Man ve Moonlight, merkeze aldığı karakterlerin cinsel yönelimleri ile dertlerini ya da kabullerini incelikli bir dille ele alıyor.

 23. Westworld: Hiçbir “askiliğin” çıkmayacağı yer

  HBO diyarı Westworld'deki glitch'ler (kısa süreli teknik arızalar), bize içinde yaşadığımız dünyanın arızalarına dair bir şeyler söylüyor olabilir...

 24. 2016: Erkek şiddetinin grafiği

  bianet 2008 yılından beri Türkiye’de erkek şiddetinin çetelesini tutarak bu konudaki yegâne verileri üretiyor. Türkiye’de erkek şiddetinin kapkaranlık 2016 grafiğini paylaşırken Çiçek Tahaoğlu’na da birkaç soru yönelttik.

 25. Sanatsal deneyler yapan bir laboratuvar: TOZ Artist Run Space

  “Toz’u kurarken hayalimiz organik, hiyerarşik olmayan ve açık bir yapı oluşturmaktı.”

 26. Künye

  yayın imtiyaz sahiplerive etkinlik direktörleri Aylin Güngö[email protected] J. Hakan Dedeoğ[email protected] genel yayın yönetmeni Ekin Sanaç[email protected] kreatif direktör Aylin Güngö[email protected] editörler